חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:53 זריחה: 5:43 כ"ח באדר התשפ"ג, 21/3/23
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

תחושת רעד ליד העמוד
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1603 - כל המדורים ברצף
מה נבקש בראש השנה?
יש חדש
ההישג הגדול של תפילת חנה
ראש השנה
כוונת האיש הפשוט
יודע מחשבות
תפילות ומזוודות
שופר לעשיר ולעני
תחושת רעד ליד העמוד
נרות ראש השנה

הוותק של הרב ירמיה דמן, כבעל תפילה בבית המדרש המרכזי של חסידות בעלז בירושלים, אינו מונע ממנו להתרגש בשעה שהוא ניגש לדוכן התפילה בימים הנוראים. "בכל פעם מחדש יש תחושת רעד", הוא מסביר, "בפרט שבבית המדרש נמצא האדמו"ר וקהל ענק של חסידים. זה מרגש, אפילו מפחיד. יש אמרה בבעלז שכאשר בעל התפילה אומר לאדמו"ר שאין הוא מרגיש ראוי לעבור לפני התיבה, האדמו"ר משיב: 'בעל התפילה הוא אני, ואתה רק אומר את השורה האחרונה'"...

ביום שבו אנו משוחחים עם הרב דמן (65) הוא נרגש במיוחד. בעוד כמה שעות ייכנס אל האדמו"ר מבעלז ויבקש ברכה לקראת תפילתו בבית המדרש. "כך אני נוהג לקראת ראש השנה בעשרות השנים האחרונות", הוא אומר.

כשראש הישיבה שר

מאז היותו ילד בן שמונה עמד הרב דמן לצד אביו, הרב יצחק, בעל תפילה ידוע בבית הכנסת של בעלז בבני-ברק, וסייע לו בשירה. לאחר נישואיו נעשה בעל תפילה בעצמו. "שמעתי אדמו"רים רבים בעת תפילתם, וזה משפיע עליי עד היום", הוא מספר.

כיום הוא נחשב בעל התפילה הוותיק של בעלז, עם קביעות בתפילת קבלת שבת ובימים הנוראים. ברבות השנים נעשה אחד מבכירי המנגנים והמלחינים, והוציא מתחת ידו יצירות מוזיקליות נחשבות, אך תפקידו העיקרי הוא ראש ישיבת בעלז בטלזסטון. הוא מוצא את הדרכים לשלב מוזיקה בעבודתו עם תלמידיו: "אנחנו מחדירים הרבה שירה של דבקות, של רגש. גם בשיעוריי אני מכניס שירה. שירה טהורה נותנת מזור לנשמה, בפרט לדור הצעיר. אנחנו מלמדים גם ניגוני חב"ד, כמו 'צמאה לך נפשי', 'אבינו מלכנו' ועוד. זה נותן הרבה כוח".

למה להתאפק

פעמים רבות הוא מביא נעימות חדשות שהלחין. "אני לא יושב להלחין. זה משהו שיוצא ממני", אומר הרב דמן. ולמה צריך לחדש מנגינות ולא להתבסס על נעימות של דורות קודמים? "בליובאוויטש למשל יש אוצר ניגונים גדול, ותמיד אפשר לחבר למילות התפילה נעימה עתיקה וזה ייחשב דבר חדש. אבל בבעלז, שאוצר הניגונים בה לא היה גדול בדורות הקודמים, אנחנו יוצרים על-פי בקשת הרבי ניגונים חדשים".

ומה הוא עושה כשקולו נשנק מהתרגשות בתפילות הימים הנוראים? "אני לא מנסה להתאפק. מותר לבכות בתפילה. שליח ציבור צריך להתכונן היטב לפני התפילה. אבי שימש פקיד בביטוח הלאומי, אבל מהיום הראשון של סליחות נהג לקחת חופשה עד אחרי יום כיפור, כדי להתכונן כראוי לתפילה".

מי ראוי להיות חזן

בסיום השיחה הרב דמן מספר על גביר בעיירה יהודית שדרש למנות אותו לבעל תפילה, אף שלא היה ראוי לכך. יהודי העיירה פנו אל רבי ישראל מרוז'ין, וזה ביקש להביא לפניו את העשיר. אמר לו הרבי: יש שלושה סוגים בבעלי תפילה: 'תפילה לדוד' – אדם שיודע לזמר; 'תפילה למשה' – מי שיש בו תורה ויראת שמים; ויש 'תפילה לעני'. קול ערב אין לך, גם לא תורה ויראת שמים, נשאר רק 'תפילה לעני'... נבהל העשיר ואמר: רבי, אני מוותר...

"נתפלל שיתקבלו תפילותינו", מסיים הרב דמן, "ושתהיה לכולנו שנה טובה ומתוקה".


ישן וחדש. הרב דמן (צילום: אלי קובין, 'משפחה')


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)