חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 16:36 זריחה: 6:24 ט"ז בכסליו התשפ"ד, 29/11/23
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

תקיעת שופר בבסיס אמריקני
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1602 - כל המדורים ברצף
לכל אחד ה'פרה' וה'גינה' שלו
יש חדש
שותפות נהפכת למעשה אישי
ניצבים
לדעת איך לבקש
התשובה בידנו
אוחו הקרעים
התורה הבטיחה שנשוב
תקיעת שופר בבסיס אמריקני
הכנות לחג ולשבת

בעוד כמה ימים, בראש השנה הבא עלינו לטובה, יעמוד הרב הצבאי משה (מארק) לאנס בבסיס של הצבא האמריקני אי-שם באלבמה, מדינה בדרום-מזרח ארצות-הברית, ויתקע בשופר.

במרוצת השנים צבר הרב לאנס ניסיון רב בהיערכות לחודש החגים, לעיתים גם במקומות בלתי-צפויים. כך למשל בשנת תש"ע העניק לחיילים היהודים שירותי דת בזירת הלחימה באפגניסטן. לאחר מכן שימש רב בבסיס הצבאי בקוריאה הדרומית.

חלב ישראל בקוריאה

הוא גדל בפלורידה, במשפחה מסורתית. בבית הייתה מוּדעות לעובדת היותם יהודים. מעת לעת הלכו לבית הכנסת, עשו סדר פסח ושמרו מעט על כשרות, "אבל לא מעבר לזה", כדבריו. בנעוריו החל להתעניין ביהדות וקיבל עליו לשמור עוד ועוד מצוות. לאחר התיכון נסע לניו-יורק ולמד במקביל בישיבה ובקולג'. אחרי-כן התגייס לצבא ארה"ב, נרשם לתכנית לימודים לרבנות ומונה לרב צבאי.

כשהוא מספר על שירותו בדרום קוריאה, הוא מציין את שליח חב"ד במדינה, הרב אשר ליצמן: "בליל שבת עשינו תפילה, קידוש וסעודת שבת בבסיס, אבל בשבת בבוקר התפללנו בבית חב"ד ונהנינו מאוד מהאווירה המיוחדת וגם מהמזון הכשר שהוגש בבית חב"ד. בלעדיהם, מי היה מביא לקוריאה חלב ישראל כשר למהדרין?".

עשור בתפקיד

ההיערכות לקראת חודש החגים כרוכה במאמץ רב, אך הרב לאנס, הסוגר בימים האלה עשור בתפקיד, עושה זאת בשמחה. "תפקידי לתת מענה ולספק את הצרכים של כל החיילים היהודים באזור שעליו אני מופקד", הוא מספר. "אני הכתובת היהודית גם לבני משפחותיהם וגם לאזרחים שעובדים בשירות הצבא".

השירות מקיף את כל הצרכים היהודיים, מאספקת ארוחות כשרות – גם כשהבסיס מרוחק מקהילה יהודית – מתן תשמישי קדושה, כמו טלית, תפילין וספרי קודש, וכלה במסירת שיעורי תורה. "אני מלמד את ההיסטוריה של עם ישראל, מושגים בסיסיים ביהדות וגם חסידות", הוא אומר.

דרוש מוהל

לעתים הוא נדרש לאתגרים מיוחדים: "קיבלתי פעם אחת פנייה ממשפחה יהודית המתגוררת בבסיס צבאי. האישה סיפרה שהיא עתידה ללדת בן והיא ביקשה סיוע בהבאת מוהל, לעריכת ברית מילה לילד. מובן שהתרגשתי מעצם הפנייה וקיבלתי עליי את הטיפול במילואה".

עוד סיפור שנחרת בזיכרונו התרחש בשירותו באפגניסטן. "חייל יהודי ששירת במארינס נפצע קשה בפיצוץ, והרופאים נאלצו לקטוע את שתי רגליו. לאחר שהתעורר מהניתוח נשאל אם הוא מעוניין בדבר מה מיוחד, והחייל השיב: 'אני רוצה משהו יהודי, מגן דוד או תהילים'. הייתי אז רחוק ממקומו, אבל דאגתי שיקבל ערכה של תשמישי קדושה".


הרב לאנס. מה ביקש חייל המארינס הפצוע?


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)