חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:17 זריחה: 6:02 ט"ו בניסן התשפ"ד, 23/4/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

המהפך של חוקרי החסידות
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1601 - כל המדורים ברצף
איך להצית את הניצוץ
חדש על המדף
החכם, המלך והאבנט
ביכורים
עבודת ה' בלי סיגופים
ברכת ידיד
נדר ביער
יום של לידה משולשת
המהפך של חוקרי החסידות
קריאת פסוקי התוכחה

יותר משלושים שנה עוסק הרב אברהם-אביש שור, מחשובי חסידי קרלין-סטולין, במחקרי חסידות. הוא נובר בארכיונים, עומד בקשר עם חוקרים, מתארח בפורומים מגוּונים ומפרסם מאמרים. כמי שמכיר את מחקרי החסידות – הקדומים והעכשוויים – הוא מזהה מהפך.

"המחקר האקדמי מימי ההשכלה ועד היום עבר מהפך", הוא מסביר. "ההשכלה זלזלה בבעש"ט ובחסידות, ובעקבותיה נטו החוקרים לראות בחסידות תנועה עממית לא רצינית. אט-אט החלו החוקרים להתייחס לחסידות ברצינות הראויה לה. מובן שעדיין יש חוקרים יחידים המחפשים את הצללים, אבל רוב החוקרים שינו את גישתם".

יומני האציל הפולני

ידיעותיו המקיפות של הרב שור, וגם של עוד חוקרים חסידיים, מסייעות לחוקרים המבקשים ללמוד על החסידות באמצעותם. "כשחוקר מבחוץ עומד בקשר עם חסיד, גישתו משתנית", הוא מסביר. "כיום דמותו של הבעש"ט הרבה יותר אמיתית וחיובית בעולם המחקר.

"זכינו בדור שלנו לחשיפות ולגילויים רבים על עולם החסידות וגדוליה. כמו המחקר החשוב של החוקר החסידי הרב יהושע מונדשיין על מאסרו של אדמו"ר הזקן, מייסד חסידות חב"ד. או חשיפת יומנים של האציל הפולני ששלט על העיירה מז'יבוז' בימי הבעש"ט, שמהם אפשר ללמוד הרבה מאוד".

הסתעפות שיוצרת שלמות

לעתים עולה השאלה אם ההתפצלות של החסידות לקהילות נפרדות אינה מנוגדת לדרכו של הבעש"ט, ששבר את המחיצות שבין חלקי העם. הרב שור משיב: "לאחר שהבעש"ט יסד את תנועת החסידות, המגיד ממזריטש  מיסד אותה. תורתו קיבלה אצל תלמידיו גוונים ייחודיים. הללו באו מכל רחבי אירופה המזרחית, קלטו את תורתו והפיצו אותה לתלמידיהם איש-איש בדרכו. גם הקהלים היו שונים. השכלתנות של יהודי רוסיה וליטא אינה דומה לתמימות של אנשי ווהלין שבאוקראינה. המגיד עודד הסתעפות זו כשדיבר על י"ב השבטים, שלכל אחד ואחד מהם השער שלו בשמים.

"יש פה השלמה. כמו שכל שבט היה לו צבע שונה בחושן של אהרון הכוהן, ושילוב כולם יחד יוצר את השלמות. יש כאן מעין סימפוניה של כלים. גם בצבא כל חיל משלים את החיל האחר".

תשובות לשאלות הדור

הרב שור מאמין בכוחה של החסידות לתת תשובות לבני זמננו: "יש לתורת החסידות אמירה גדולה לבני דורנו, ובכלל זה הצעירים. אנחנו מתמודדים עם הטכנולוגיה, ואנשים רוצים לחזור למקורות. כשם שהחסידות נתנה תשובות בימי ייסודה, כך היא נותנת עכשיו מענה לאתגרי הדור. אני רואה כיום יותר ויותר צעירים המוצאים עניין רב בחסידות, וזה בעיקר בזכות חב"ד וברסלב, שיודעים לתרגם את החסידות לשפת הדור הצעיר".

ולמה קהילות חסידיות אחרות אינן עושות זאת? הרב שור: "כפי שאמרתי, יש י"ב שבטים. לכל חסידות הדרך שלה, המנהגים שלה והדגשים שלה, אבל כל אחת ואחת מנחילה לחסידיה את הטעם הייחודי של החסידות".


הרב שור: "דמות הבעש"ט במחקר עברה מהפך"


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)