חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:35 זריחה: 5:40 י' באייר התשפ"ד, 18/5/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

ניסים של שירה ופיתוח קול
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1600 - כל המדורים ברצף
להתגאות בילדים ולא להתלונן
יש חדש
לְמה התכוון הנודר
יצר הרע
נקי לביתו
בלי איפה ואיפה
כישרון נולד
גלות זמנית; גאולה נצחית
ניסים של שירה ופיתוח קול
אבקת איפור בשבת

המוני הצרפתים שגדשו את אולם הקונצרטים הפריסאי ישבו נדהמים. האמן הצעיר, ששמו הלך לפניו וחברות תקליטים יוקרתיות חיזרו אחריו, עלה לבמה והחל לשיר פרקי תהילים. היהודים התרגשו ולבם התעורר, והלא-יהודים ניסו לפענח מה עומד מאחורי התפנית המעניינת.

עשרות שנים חלפו וניסים ברוך (56), חזן, זמר ומוזיקאי, מדבר על הקונצרטים בערגה. הם היו בעבורו סימן שאפשר להשתמש בכישרון המוזיקלי גם אחרי ההתקרבות ליהדות. בביתו בירושלים ניסים אוחז באלבומו החדש, השישי, 'טיפות של אור'. זה אלבום של שירי ציפייה ותפילה לגאולה.

הטיול שחולל מהפך

ניסים נולד בפריס בבית מסורתי. למד בבית ספר ממשלתי ולא חונך לשמירת מצוות, אבל היו מצוות יחידות שקיים, ובהן הנחת תפילין. את כישרונו המוזיקלי גילה בהיותו בן שתים-עשרה, כשאחיו קנה גיטרה והוא ביקש להתאמן בה. הוריו עודדו אותו ובתוך זמן קצר החל לכתוב שירים ולשיר. בהיותו בן עשרים כבר היה שם דבר בתעשיית המוזיקה.

במהלך לימודיו באוניברסיטה נסע עם חברים לטיול בירושלים. הם ביקרו במפעל לייצור תפילין. ניסים הביע סקרנות מיוחדת והחליט לבדוק את התפילין שלו. "חיפשתי סופר סת"ם דובר צרפתית", הוא מספר. "הסופר בדק את התפילין שלי וגם צייד אותי בשמות של אנשים בצרפת שאיתם אוכל להיות בקשר. הוא אפילו דאג שנתארח בשבת אצל בן משפחתו".

הצית את הניצוץ

אחד האישים שאליהם הופנה, היה הרב שלום-מענדל קלמנסון ע"ה, משליחי חב"ד בפריס. "הוא היה חברותא שלי, ולאחר שזכיתי להקים בית בישראל הייתה לי הזכות שהוא לימד את ילדיי", מציין ניסים. "אחרי החתונה החלטתי להשתמש בכישוריי המוזיקליים לענייני קדושה, וכך נולד הרעיון לכתוב מוזיקה על פרקי תהילים. התקליט הראשון היה בסגנון של מוזיקה קלסית, ורעייתי ליוותה את שירתי בפסנתר".

האלבום הראשון זכה להצלחה גדולה. "היה רעש גדול בקרב יהודי צרפת", הוא אומר. "האלבום עורר עניין רב. תחנות הרדיו הגדולות השמיעו משיריו. במרוצת השנים פגשתי לא מעט יהודים מצרפת והם סיפרו לי כי האלבום הזה הצית בהם את הניצוץ והם התקרבו לשמירת מצוות".

הקול הוא הכול

לפני שש-עשרה שנים עלו ניסים ובני משפחתו לארץ. "כאן הייתה לי אפשרות ללמוד חצי יום ולעבוד חצי יום", הוא מסביר. "בארץ הוצאתי עוד חמישה אלבומים של שירת תהילים, ובמקביל אני עוסק לפרנסתי בהוראת פיתוח קול, במוסדות חינוך ובאופן פרטי". למדו אצלו גם זמרים מוּכרים, ומקצתם מתארחים באלבומו החדש.

"לפיתוח קול אין גיל", הוא מפתיע. "גם אדם מבוגר יכול ללמוד פיתוח קול. היה אצלי תלמיד בן שבעים ושש". בימים האלה הוא עמוס בעבודה עם חזנים. "אני תמיד אומר להם: התפללו בקול האמיתי שלכם. אל תחקו מישהו אחר. קול זה פנימיות. אך צריך לשיר נכון. לא לצעוק ולא לצאת מגבולות היכולת".


ניסים ושירתו. "קול זה פנימיות. אל תחקו אחרים"


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)