חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:46 זריחה: 5:48 י"ב בתמוז התשפ"ד, 18/7/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

יד אוהבת מושטת לעברנו
עמדה שבועית


מאת: הרב מנחם ברוד
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1599 - כל המדורים ברצף
יד אוהבת מושטת לעברנו
יש חדש
כל יהודי מלך
דיינים
מלך על עצמו
להדליק את התנור
לב יהלום
תוקף לאמונה במשיח
איש הברזל שמייצר שופרות
קדיש בלי מניין

גם אם שגינו והלכנו בדרכים משובשות, ניתנת לנו עכשיו האפשרות לתקן. שום דבר אינו אבוד. אפשר לחזור אל דרך המלך

מספרים על אחד מגדולי החסידות שבהיותו ילד ביקש ללמוד את משחק השחמט. לימדו אותו את הכללים, ובין השאר אמרו לו שאחרי שעושים מהלך אי-אפשר להתחרט. הגיב הילד ואמר: "אם כן, אין זה משחק בעבורי. יהודי יודע שתמיד יש דרך של תיקון ותשובה".

חודש אלול, שאליו נכנסנו השבוע, הוא חודש התשובה והתיקון. גם אם שגינו והלכנו בדרכים משובשות, ניתנת לנו עכשיו האפשרות לתקן. שום דבר אינו אבוד. תמיד אפשר לחזור אל דרך המלך, ובמיוחד בחודש אלול.

העם מוזמן

מהותו של חודש אלול מומחשת על-ידי משל שמביא רבי שניאור-זלמן מלאדי, מייסד חסידות חב"ד, בספרו 'לקוטי תורה'. הקב"ה נמשל בחודש הזה למלך היוצא אל השדה ומניח לכל החפץ בכך לגשת אליו ולהביע לפניו את כל משאלותיו.

בימים כתיקונם קשה לאדם מן השורה להגיע אל המלך. עליו להיות בעל סגולות מיוחדות כדי שהמלך ייאות להיפגש עמו, ועל אחת כמה וכמה כדי שיאזין לבקשותיו וימלא אותן. ואולם יש מצב שהמלך יוצא אל העם, אל השדה הפתוח. שם אין הוא מוקף סוללה של מזכירים, פקידים ומנהלי לשכה. שם דבר איננו חוצץ בינו ובין האזרח הקטן. כל הרוצה יכול לגשת אליו ולשטוח את בקשותיו.

ורבי שניאור-זלמן מוסיף, שהמלך מקבל את כל הבאים בסבר פנים יפות ומראה פנים שוחקות לכולם. המלך שומע את דברי העם, ואף ממלא את הבקשות בשמחה ובמאור פנים. יש רק דבר אחד שהעם נדרש לעשות – לצאת אל המלך. לנצל את הזמן הנדיר והיקר שבו המלך קרוב מאוד אל כל אחד ואחד, ולגשת אליו.

במשך השנה כולה יש צורך למלא דרישות מסוימות כדי 'להגיע' אל הקב"ה. למה לא כל אדם זוכה שתפילתו תיענה? מפני שאין הוא זך וטהור דיו להבטיח שתפילתו תפעל את פעולתה. "מי יעלה בהר ה'?", שואל דוד המלך בתהילים, ומשיב: "נקי כפיים ובר לבב".

אבל בחודש אלול ה'מלך' יוצא אל ה'שדה'. המגבלות שקיימות במשך השנה כולה נופלות ונעלמות. כל אדם פשוט, כמוני-כמוך, יכול להתקבל אצל הקב"ה, להתקרב אליו קִרבה עצומה ולבקש את כל משאלות לבו. הקב"ה פותח לפנינו את כל השערים ומאיר עלינו באורו הגדול. ידו פשוטה אלינו באהבה גדולה.

ימי חסד ורחמים

ימי אלול הם ימי חסד ורחמים, שבהם עלינו לנהוג במידות אלה גם בין אדם לחברו. לברך איש את רעהו, לאחל זה לזה כתיבה וחתימה טובה, ללמד זכות, למצוא את נקודת האור בכל אדם מישראל. האהבה שהקב"ה מרעיף עלינו צריכה להשתלב באהבה גדולה בינינו, בין בניו.

אם ננצל כראוי את ימי אלול, הן בחיים האישיים הן בחיים הציבוריים, נוכל לתקן את הדברים הדורשים תיקון, לקבל עלינו החלטות טובות לשנה החדשה, ונזכה שבורא העולם ומנהיגו יברך את כל אחד ואחת ואת כולנו יחד בשנה טובה ומתוקה, שנת הגאולה האמיתית והשלמה על-ידי משיח צדקנו.


כך נולד שופר. סדנאות לתלמידים לקראת חגי תשרי (צילום: הסדנא לאומנות יהודית)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)