חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 16:36 זריחה: 6:25 ז' בכסליו התשפ"ג, 1/12/22
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

מסע על חמור בכפרים נידחים
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1598 - כל המדורים ברצף
האוּמנם יש לנו זכות בחירה?
יש חדש
בדרכי הטבע, עד גבול מסוים
נתינת צדקה
דרגה תביר
הצילני מדמים
הכוונה מלמעלה
למלא את תשוקת המשיח
מסע על חמור בכפרים נידחים
קעקועים

ההתרגשות של פתיחת שנת לימודים חדשה, כשהתלמידים הנרגשים נכנסים בשערי בתי הספר, מחזירה בכל שנה מחדש את הרב עמרם אזולאי (86) למסע האישי שעשה לפני שישים שנה. ממרום גילו הוא נזכר בערגה בדרכים שעשה רכוב על חמור בכפרי מרוקו הנידחים. בימים ההם שימש אזולאי מפקח על עשרות בתי ספר שהקימו שלוחי חב"ד במרוקו, בהוראת הרבי מליובאוויטש. בבתי הספר האלה למדו אלפי תלמידים.

ביתו בדימונה מעוטר בתעודות הוקרה על פועלו החינוכי בעיר הדרומית. הוא רווה נחת, עם רעייתו, מכשמונים נכדיהם וניניהם, כן ירבו. בחודשים האחרונים אף זכה להשתתף בברית לצאצא שלו.

התחילו בארבעה תלמידים

הרב אזולאי נולד בבני מלאל שבמרוקו ונקרא על שם צדיק מהעיר ואזאן, וגדל אל תוך ההוויי היהודי, הספוג תורה ויראת שמים. הוא למד בישיבת 'אוצר התורה', וחברו הציע לו לעבור לישיבה חדשה במקנס, שניהל שליח חב"ד הרב מיכאל ליפסקר. הוא חזה במו עיניו בשלבי ההתפתחות והצמיחה. "היינו בתחילה ארבעה תלמידים, אבל המספר גדל והלך במהירות. ואז הוקמו גם ישיבה קטנה ותלמוד תורה. זה היה ניסים ונפלאות", הוא מספר בהתלהבות.

לאחר הקמת המוסדות במקנס, הקימו השלוחים ישיבה בקזבלנקה ובהמשך רשת מוסדות בהרי האטלס. "היה מי שצריך לפקח על הלימודים בכפרים, והשליח רבי שלמה מטוסוב ביקש ממני לסייע בפיקוח", הוא אומר.

רשימות במקום ווייז

עיניו בורקות כשהזיכרונות צפים ועולים: "התנאים לא היו קלים. לפעמים נסעתי ברכב מיושן, אבל בכפרים שאין אפשרות להגיע אליהם ברכב ביקרתי כשאני רכוב על חמור, בסיוע ערבי מקומי. קיבלתי מרבי שלמה רשימה מסודרת ומפורטת של כפרים, איך להגיע אליהם, מי יקבל אותי, מה צפוי להיות שם, וכן הלאה. הכול היה מפורט בכתב".

הוא מונה במבטא מרוקאי עסיסי שורת שמות של כפרים שבהם ביקר: סטאט, אד זעם, תאדלא, תאנאנת, סידי ראחאל, בריזה, תיזגין, תאגמות, ימאונין תלבאת, והיריעה קצרה מלפרט את כולם. "התרגשתי לראות את יהודי הכפרים", הוא אומר. "הם חיו בלי תרופות, בלי דאגות, בלי טכנולוגיה. רק עם הקב"ה"...

בחן את חתנו

במרוצת השנים זכה הרב אזולאי לפגוש תלמידים ותלמידות שבחן באותם ימים, אבל רגע השיא שלו, כשגילה שאת חתנו, הרב יאיר פרץ, שנשא את בתו, בחן כשהיה בן שש בכפר נידח במרוקו. "כבר אז הוא בחר את חתנו לעתיד", מעיר החתן בחיוך.

רוח השליחות ומסירות הנפש חדרה בו וליוותה אותו גם לאחר עלייתו לארץ. "המשכתי גם בארץ בפעילות חינוכית עם ילדי דימונה. השלוחים לימדו אותי שצריך לקרב כל יהודי. איך אומרים בחב"ד? עם כל הלב לכל אחד".


למעלה: הרב אזולאי. למטה: עם נכדו נתנאל וחתנו יאיר פרץ


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)