חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:50 זריחה: 5:36 ט"ו בסיון התשפ"ד, 21/6/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

יש חדש: חיים חדשים
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1597 - כל המדורים ברצף
כשהלילות מתארכים הספרים נפתחים
יש חדש
לאן נעלם קורח?
קריאת שמע
בלי שינויים
מקור העושר
"לחיים, רבי!"
שלמות היראה
יש חדש: חיים חדשים
תזכורת לברכה

את הלילה הזה יצחק איתן אינו יכול לשכוח. הוא החנה את הרכב הצה"לי בבית אל, והמפקד שלו יצא ממנו לפגישה ביטחונית. השעה הייתה אחת-עשרה בלילה, בחודש תשרי תשס"ה. בזמן ההמתנה למפקדו הוציא עלון שנתן לו מישהו, הדליק את התאורה הפנימית ברכב והחל לקרוא.

זה היה גיליון 'שיחת השבוע'. עיניו של יצחק נפלו על ידיעה במדור 'יש חדש', שבה נמסר כי "הקפות והתוועדויות חסידיות יהיו בשמחת תורה גם בנווה דקלים שבגוש קטיף... יממה שלמה של שמחה והתעלות הנפש". בסוף הידיעה צוין מספר טלפון, ויצחק חייג אליו. "באותם ימים התחילו לדבר על פינוי רצועת עזה, וחשתי רצון להכיר מקרוב את המתיישבים", הוא מספר. "לא הייתי דתי, אבל היה בי רצון להזדהות איתם ולהכירם".

התוועדות ראשונה

מראהו של יצחק (33), חסיד ברסלב המתגורר בצפת, אינו מסגיר את סיפורו. הוא נולד בקריית הרצוג בבני-ברק ועבר מסלול רגיל של צעיר ישראלי. אין לו זיכרונות דתיים מימי ילדותו. "בחופשות מהצבא הייתי עובד בים בשבת", הוא נזכר בעצב.

המהפך התחולל בלבו בעקבות אותה ידיעה קטנה. "חייגתי למספר הטלפון ולאחר ששמעתי את הפרטים החלטתי לנסוע לשם לשמחת תורה. סידרו לי מיטה בישיבת 'תורת החיים' של הרב טל. בליל שמחת תורה נכנסתי לבית הכנסת שבו נערכה הסעודה. במרכז השולחן ישב רב, ואחר-כך נודע לי שזה הרב יחזקאל סופר. הוא ריתק את הקהל ואותי. מדי פעם הרים את כוסית הוודקה שלפניו ואמר 'לחיים' עם המשתתפים".

סטיגמה שהתנפצה

יצחק לא ממש הבין את התוכן החסידי, אבל משהו באווירה משך אותו. "הרב סופר עודד את המתיישבים וחיזק את רוחם. לימים הבנתי שהשתתפתי למעשה בהתוועדות חסידית", הוא מחייך.

עשרים וארבע שעות מרוממות עברו על יצחק. בדרכו לביתו, במוצאי החג, התפנה לעכל את החוויה. "הייתה לי סטיגמה על הציבור הדתי, על המתיישבים. פתאום הכול התנפץ מול עיניי. הרגשתי שכל הסדנאות שעברנו לקראת הגירוש היו למעשה שטיפת מוח".

סירב להשתתף בגירוש

החוויות מהשבת בנווה דקלים נחקקו בלבו. "הצעתי גם לחברים שלי לחוות את החוויה, ומדי פעם בפעם נסענו לעשות שם שבתות, אצל שליח חב"ד, הרב יגאל קירשנזפט. במקביל הושפעתי מהספר 'הדרך לחיים של משמעות' (מתורת הרבי מליובאוויטש) שהיה בספרייה בבסיס. בשבתות בנווה דקלים התחברתי לישיבת 'תורת החיים'". אירועי הגירוש טלטלו אותו. "אני מודה לה' שלא נטלתי שום חלק בגירוש. הרגשתי שאסור לי לעשות את זה", הוא אומר.

לאחר שהשתחרר מהצבא התחזק בשמירת תורה ומצוות והתחבר לתורת ברסלב. הוא הקים משפחה, וכיום הוא אב לשני ילדים. את גיליון 'שיחת השבוע' הוא מקפיד לקרוא באדיקות. "בכל פעם שאני נוטל לידי את הגיליון עיניי נופלות על הידיעה השלישית בטור השמאלי, המקום שבו הופיעה הידיעה ששינתה את חיי".

הכול בזכות ידיעה קטנה. יצחק איתן


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)