חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:39 זריחה: 5:38 ט"ז באייר התשפ"ד, 24/5/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

בדרכם של עולי הרגל
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1595 - כל המדורים ברצף
למה שיזכרו את השואה?
יש חדש
לא לפחד מעמי כנען
תשעה באב
שהמשיח לא יסבול
רגלי מבשר
חלות הלב
"קח את ה'חג' הזה"
בדרכם של עולי הרגל
הסעודה המפסקת

אחרי שנים של עמל ופינוי טונות של עפר, נחשפה בעיר דוד התגלית המרגשת: הרחוב שעולי הרגל צעדו בו, מבריכת השילוח אל בית המקדש. "אני עכשיו עולה במדרגות, בדיוק בדרך שעשו זאת העולים לפני אלפיים שנה", אומר הארכאולוג אלי שוקרון שהיה מהצוות שהביא לחשיפת הדרך, כחלק מעבודתו ברשות העתיקות.

מאות שנים ניסו טובי הארכאולוגים לפתור את התעלומה ולהבין היכן הייתה בריכת השילוח ששימשה את עולי הרגל בימי בית שני. "הכול היה מכוסה עפר, לא היה פה שום דבר. בעקבות החפירות הצלחנו לחשוף את העבר. זה הישג מדהים", מתפעל שוקרון, המשמש כיום מורה דרך מוסמך לתיירים בירושלים.

שורת תגליות

על שמו של שוקרון וצוותו, שניהל את החפירות בעיר דוד קרוב לעשרים שנה, רשומות לא מעט תגליות ארכאולוגיות, השופכות אור על החיים בזמן בית המקדש. "מצאנו לפני כמה שנים בתוך תעלת ניקוז פעמון זהב של הכוהן הגדול. איתרנו בתעלה גם חרב רומית, שבה השתמשו לפגיעה ביהודים שהסתתרו. עוד מצאנו חותם שעליו נכתב 'טהור להשם'. והיו עוד תגליות".

על חשיפת התגלית הוא מספר: "באזור בריכת השילוח יש חלק מזרחי ומערבי. החלק המערבי היה מוּכר לחוקרים, ואילו המזרחי לא היה ידוע. לאחר החפירות נחשפה הדרך מבריכת השילוח לכיוון הכותל. לפי דעתי היא חוצה את העיר. אחרי שהממצא נחשף, התחלנו לעשות את החיבור".

חיבור למקורות

ובחזרה לדרך עולי הרגל: "לצעוד כאן זה למשש את מה שקרה פה לעם היהודי לפני אלפיים שנה. לנגוע בחורבן, להבין את ההיסטוריה", הוא אומר בהתלהבות. "כאן המרצפות של העולים שצעדו לבריכת השילוח, ומכאן התחילו לעלות לבית המקדש". הדרך הזאת מובילה גם לתעלת מסתור שאליה נמלטו היהודים מאימת הרומאים.

שוקרון חושב שהציבור צריך להעמיק בלימוד ההיסטוריה. "אין ספק שצריך ללמוד את ההיסטוריה של תקופת המקדש – לפני החורבן, בתקופת החורבן, בתקופת הורדוס, בתקופת החשמונאים – להבין את ההיסטוריה, ולעשות את החיבור למקורות".

עתיד משותף

כארכאולוג ותיק הוא מגחך למשמע הצהרות של אישים מוסלמים המכחישים את הקשר של העם היהודי לירושלים. "אלה טענות שאין להן שחר", הוא אומר בפסקנות. "ברור לכל חוקר שירושלים הייתה עיר יהודית, היה בית מקדש, עלו לרגל. אנחנו נלך עם האמת והיא תנצח. הם יכולים לשקר פה ושם, אבל הממצאים אומרים את דברם".

כמי שהשקיע שנים רבות בחשיפת אוצרות מתקופת המקדש, הוא חש את משמעות החורבן: "מאוד חשוב שעם ישראל יאהב איש את רעהו. דיי עם המלחמות, עם התככנות. הגיע הזמן להיות מחוברים. יש לכולנו היסטוריה משותפת ועתיד משותף. רק אם נהיה מחוברים – נוכל לצעוד הלאה, למקום טוב יותר".


לגעת בחיים ערב החורבן. שוקרון


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)