חב''ד כל הלב לכל אחד
לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:43 זריחה: 6:01 כ"ג באדר התשפ"א, 7/3/21
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

מסיבה בתשעת הימים
פינת ההלכה ומנהג


מאת: הרב יוסף שמחה גינזבורג
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1594 - כל המדורים ברצף
להחזיר את הר הבית לתודעה
יש חדש
פירוט המסעות נועד להרגיע
מלחמת מדיין
שיח גדולים
קרן ורווח
שיחת שיחים
מאבל לבניין
מהפקות ביטחוניות להפקת המקדש
מסיבה בתשעת הימים

שאלה: האם מותר לחגוג בתשעת הימים יום הולדת, קבלת תפקיד או סיומו, סיום שנת לימודים וכדומה?

תשובה: בהרבה דברים שמציינים התחלה, ובכלל זה ענייני מצווה שאין זמנם קבוע ליום מסוים, יש לחפש זמן מתאים, כדי שתחול עליהם ברכה. לכן למשל רצוי שלא לקיים הכנסת ספר תורה או כניסה לדירה בימי בין המצרים, וכל שכן בתשעת הימים.

מראש חודש אב "ממעטין בשמחה", וזה כולל גם סעודה המתקיימת לציון כניסה לתפקיד או פרידה ממנו. אך אם קשה להקדים או לדחות את התאריך, אפשר לקיים אירוע עם כיבוד קל, ובפרט אם באותה מסיבה מדברים נאמרים דברי התחזקות התעוררות לתורה, למצוות ולמעשים טובים. שירה במסיבות כאלה תהיה רק בפה, או בהשמעת הקלטה של שירה בפה, ולא בכלי נגינה.

סעודת מצווה שזמנה קבוע, כגון ברית מילה או פדיון הבן (אפילו אם נדחו), ואף סיום מסכת שהגיע זמנה בימים אלה, מותר לאכול בה בשר ולשתות יין (ובשבוע שחל בו תשעה באב יאכלו בשר וישתו יין רק הקרובים הפסולים לעדות, כגון בני דודים, ועוד מניין מצומצם. אבל כשמקיימים זאת בקייטנה וכדומה, אפשר לשתף את כל בני הקייטנה).

בברית מילה בברכת הגפן ייתנו לילד קטן לשתות את היין, ואם אין קטנים, רשאי המברך לשתות בעצמו. רבים מתירים בימים אלה גם בסעודות מצווה שירה בפה בלבד, ולא בכלי נגינה, או בהשמעת הקלטה משירה כזאת. ובילקוט יוסף מתיר גם כלי נגינה.

מקורות: רמ"א סי' תקנא ס"י. נטעי גבריאל הל' בין המצרים פט"ז ומ"א, פסקי תשובות סי' תקנא ס"ק לו, וש"נ. שלחן מנחם ח"ג עמ' מח. ילקוט יוסף ח"ה עמ' 554.


 

   
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)