חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:07 זריחה: 6:18 כ"ח בניסן התשפ"א, 10/4/21
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

מהפקות ביטחוניות להפקת המקדש
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1594 - כל המדורים ברצף
להחזיר את הר הבית לתודעה
יש חדש
פירוט המסעות נועד להרגיע
מלחמת מדיין
שיח גדולים
קרן ורווח
שיחת שיחים
מאבל לבניין
מהפקות ביטחוניות להפקת המקדש
מסיבה בתשעת הימים

אילולא חשיבות לימוד ענייני המקדש, ספק אם ר' אליעזר בן-חמו היה ניאות להתראיין. הוא אמן תלת-ממד, שהשקיע שנים רבות בלימוד נושא בית המקדש והפיק סרט מושקע ביותר, אולי ברמת ההפקה הגבוהה ביותר הקיימת כיום.

הוא בן 52, עובד כבר שלושים שנים בחינוך העצמאי. את ילדותו עשה באשדוד, במשפחה מסורתית. למד בישיבה חרדית ובסיום לימודיו למד הוראה ונפשו נקשרה לעולם החינוך.

לעילוי נשמת אבא

יום אחד חש שחיקה מעבודת ההוראה האינטנסיבית. הוא החל לעסוק גם בתחום המוזיקה, ומשם החל ללמוד גרפיקה תלת-ממדית. עבודתו זכתה לתשבחות, והוא שובץ גם לעבודות הקשורות למשרד הביטחון.

"באותה תקופה אבא נפטר, ורציתי לעשות משהו לעילוי נשמתו", מספר אליעזר. "נתקלתי בדברי 'החפץ חיים' שצריך ללמוד את תורת בית המקדש. זה תחום שגם ציבור תורני אינו מעורה בו, ואפילו אברכים היושבים שנים בכולל נמנעים בדרך כלל מהעיסוק בסוגיות אלה".

בחיפוש אחר תקציב

אליעזר החליט להרים את הכפפה. "התקדמתי מאוד בתחום התלת-ממד ורציתי ליצור סרט מושקע על בית המקדש. כשהתבררו לי העלויות הכספיות של המיזם, הבנתי שבלי תקציב רציני אין סיכוי להגשים את החלום".

הרצון העז בער בקרבו והוא מצא תורם: "יהודי אמיד העמיד לרשותי תרומה של עשרות אלפי דולרים. גייסתי עוד שלושה אנשים והתחלנו לעבוד על הסרט. היה איתנו חסיד ברסלב ועוד שניים שאינם שומרי מצוות לעת עתה. זה יצר סוג של אחדות וחיבור שכולו ממוקד בבית המקדש".

היצמדות למקורות

וכך הוא מתאר את העבודה: "ישבנו על מסכת מידות, המתארת את מבנה המקדש. לקח לנו כמה שנים לבנות את המודל ולהשלים את המלאכה. עבדתי על כך בזמני החופשי. ההיצמדות למקורות והפקת סרט מקצועי דורשות עבודה רבה. התייעצנו עם תלמידי חכמים על כל פרט, כדי שיצא דבר מתוקן מתחת ידינו. אבל ההתלהבות והחיבור למקדש גימדו את הזמן הרב שהשקענו במלאכה".

לפני שלוש שנים הוא בירך על המוגמר. השמועה על הסרט עברה מפה לאוזן והוא הוזמן להקרין אותו בתלמודי תורה, בישיבות ובסמינרים. "הייתה פה השקעה של נשמה והיצמדות גדולה למקורות, וברוך השם זכינו לסייעתא דשמיא", הוא מסביר את ההצלחה.

אליעזר לא עצר את עיסוקו במקדש. "השקתי גם מצגת מיוחדת על סדר העבודה בבית המקדש, המוקרנת כחלק מהרצאה, וגם אלבום קלפים המתאר את הנלמד במסכת מידות. עכשיו", הוא מסיים, "אני ממתין כמו כל עם ישראל לבניין בית המקדש השלישי במהרה בימינו".


אליעזר על רקע תמונות מהסרט


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)