חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:36 זריחה: 5:39 י"ב באייר התשפ"ד, 20/5/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

חמישים שנות הכנה לבר-מצווה
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1592 - כל המדורים ברצף
לא להיבהל מתרגילי ה'קרע'
יש חדש
מעלתו של ה'ינוקא'
לימוד זכות
בחינה עצמית
אין מקום לדאגה
החלטה ממולחת
לקרקר את האומות
חמישים שנות הכנה לבר-מצווה
סיבוב מאוורר בשבת

הטלפון צלצל בביתו של הרב הצעיר. "שלום, הגעתי למשה גלרנטר?", שאל האיש מעברו השני של הקו. שמו של גלרנטר נודע כמי שמתמחה בהכשרת נערים לקראת בר-המצווה. מבחינתו זו הייתה עוד פנייה שגרתית. "כן, זה אני", השיב גלרנטר, ואז באה ההפתעה: "מדבר יוסי שריד". לרגע חשב שמישהו מותח אותו, אבל אכן זה היה חבר הכנסת מהעבודה ולימים השר ממרצ.

גלרנטר (72), תושב רמת-גן, נזכר בשיחת הטלפון הזאת. "יוסי ביקש ממני ללמד את בנו לקראת בר-המצווה, לאחר ששמע עליי מחבר דתי", הוא מספר. "עשר שנים לאחר מכן הוא שלח אליי את בנו השני, ואף הוא עלה לתורה וקרא בעצמו את הפרשה. לימים אירחתי את בניו בביתי".

גם נערים בעלי לקות

קרוב לחמישים שנה עוסק גלרנטר בהדרכת נערים, לימוד הפרשה וההפטרה, והנחלת מושגי יהדות. הוא נולד במזרח פולין, להורים ניצולי שואה, אחרי המלחמה. בשנת תש"ט, בעודו ילד קטן, עלה לארץ. לאחר לימודיו במוסדות חינוך דתיים החל להכין נערים לבר-מצווה וראה ברכה בעמלו.

"לימדתי עד היום כאלפיים נערים מכל גוני הקשת בחברה הישראלית", אומר גלרנטר ומכניס אותנו לשלושה חדרי ענק בביתו, ובהם שלל תמונות ומכתבי תודה מהנערים והוריהם. "לא פרסמתי את עצמי בשום מקום, פשוט אחד הביא את השני", הוא אומר. באחת התמונות נראה נער לוקה בתסמונת דאון. "כן, גם נערים עם לקויות קשות היו אצלי. כאלה שאיש לא האמין בהם. אני מקבל פה כל אחד".

הנוער הטכנולוגי

את מצב בני הנוער בישראל הוא מכיר קרוב לחמישה עשורים. "בדור הטכנולוגיה של היום יש קושי גדול יותר. הנערים כל הזמן עסוקים בטלפון. בעבר קראו יותר ספרים והמצב היה שונה", הוא אומר ומספר כיצד הוא מתמודד: "שם המשחק אצלי הוא סבלנות. אני מקבל אותם במאור פנים, מסתכל אליהם בגובה העיניים, מתאמץ להסביר להם כל דבר ובדרך כלל זה משפיע".

הוא פועל בשיטת 'חנוך לנער על-פי דרכו'. "היה נער שהיה אדיש ללימודים. התעניינתי בחייו. הנער סיפר שהוא אוהד של קבוצת ספורט מסוימת. לשיעור הבא קניתי לו פריט ביגוד הקשור לאותה קבוצה, ומאז השיעורים זרמו. הוא הרגיש שאני מתחבר לעולמו".

האמינו בילד שלכם

גלרנטר, המתנדב בזמנו הפנוי בבנק הדם של מגן-דוד-אדום, נחשף גם למצוקות בעקבות הקשר הקרוב עם הנערים: "היה ילד לאם חד-הורית, שסיפר לי כי לאמו אין כסף לקנות לו תפילין והיא מתכננת לקנות אותן בכסף שיקבל בבר-המצווה. קניתי לו בעצמי זוג תפילין בתנאי שיניח אותן. וכך היה".

משה סבור כי הדבר העיקרי הנדרש מהורים הוא להאמין בילד שלהם: "היה אב אחד שאמר לי, כשהביא אליי את בנו השני, 'זה לא כמו אחיו הבכור'. אמרתי לו שאינני מקבל את הגישה הזאת. הורים צריכים לדעת שהפוטנציאל של בנם הוא הרבה מעבר למה שהם חושבים".


גלרנטר בעלייה לתורה. להתחבר לעולמו של נער


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)