חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 16:36 זריחה: 6:24 ו' בכסליו התשפ"ג, 30/11/22
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

מתעמולה אנטי-דתית לחיי יהדות
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1591 - כל המדורים ברצף
חוקים 'נאורים' נגד האמונה
יש חדש
רוצים תאנים, ענבים ורימונים
זאת חוקת התורה
עשה לך שרף
אלוקים אחד
הוא עוד ישוב!
טהרה לקמים לתחייה
מתעמולה אנטי-דתית לחיי יהדות
פסוקים וברכת התורה

זקן המתפללים בבית הכנסת בקאזאן מכונה בפי המתפללים "רֶבּ חיים". חיים מורושוק (91) הוא יהודי חביב, נעים הליכות, כיפה גדולה לראשו וציציות על גופו. עיניו הטובות משרות רוגע ואופטימיות. אבל סיפור חייו מקפל בתוכו את המהפכה שהתחוללה בברית-המועצות.

הוא נולד בעיירה צ'רבין שברוסיה הלבנה. במלחמת העולם השנייה איבד אחים ואחיות ורבים מבני משפחתו. בשנות הקומוניזם ניהל ביד רמה בית ספר לשבע-מאות תלמידים, שאותם אהב בכל לבו. תמיד תרם מזמנו וממרצו למען הכלל.

שיחת טלפון לילית

המפלגה הקומוניסטית ניצלה היטב את מסירותו ואת תום לבו, והעמידה אותו בראש מחלקת התעמולה האנטי-דתית. הוא היה שבוי ברעיון הקומוניסטי, והאמין בתמימות שהכחדת הדת תביא טובה לאנושות. על הפרק הזה בחייו הוא מעדיף שלא להרחיב.

ויום אחד הכול התנפץ לרסיסים. השלטון הקומוניסטי קרס, ופתאום החלה תחייה יהודית. "אני זוכר את הטלפון בשעת ערב מאוחרת", משחזר הרב זושא גורליק, שליח חב"ד בקאזאן. "מעברו השני של הקו נשמע קול חביב במיוחד, שביקש ממני לבוא לקבוע מזוזה בבית ילדיו".

מקור הרעיונות

מאז השתנה הכול. חיים ובני משפחתו עברו תפנית חדה. "חיים גילה את היהדות", מספר הרב גורליק. "הוא נשאב לרעיונותיה של תורת החסידות. כמה וכמה פעמים אמר שהוא מגלה כי הרבה רעיונות שחשב כי הם פרי הגותם של אידאולוגי הקומוניזם נלקחו מהתורה. הוא לא היה יכול להירגע מכך שבתמימותו עמד בראש המחלקה לתעמולה אנטי-דתית".

צעד אחר צעד פסע חיים לתוך מסלול החיים היהודי. תפילות, שיעורי תורה, קיום מצוות. השינוי לא היה קל, אבל חיים התמיד. כיום הוא מנהל אורח חיים יהודי מלא, עם ילדיו ונכדיו. את הבוקר הוא מתחיל בתפילת שחרית במניין ומסיים בשיעור תורה בכולל תורה. עיניו זוהרות. אין הוא מפסיק להודות לבורא העולם שהחזירו לחיק היהדות. בדברו לפני בני הקהילה הצעירים הוא מעורר אותם ללמוד ולספוג עוד ועוד. צער עמוק ניכר בעיניו כשהוא נזכר בעשרות השנים שחי בלי לדעת על האוצר הרוחני הגדול שנמצא במורשת עמו.

עשרים שנות מהפכה

חיים הוא אחד מבעלי התשובה בקהילתו של הרב גורליק, שחולל מהפך יהודי בעיר קאזאן, השוכנת על גדות נהר הוולגה, כאלף קילומטר ממזרח למוסקווה. בימים האלה הוא מציין עשרים שנה ליציאתו לשליחות. כעשרת-אלפים יהודים פזורים בעירו. "יש מהם צאצאי קנטוניסטים, שהקימו את הקהילה. רובם באו לאזור בשנות המלחמה", הוא מספר.

לדבריו, האחדות היא המאפיין המרכזי של קהילתו. "בניין בית הכנסת הוא הכתובת היחידה לכל עניין יהודי, ובו שוכנים כל הארגונים היהודיים באחדות. הפעילות המרכזית שלנו היא להורות לעם את דרך השם בכל תחומי החיים ולהיות כתובת לכל יהודי", הוא אומר.


מהפך הדורות. חיים עם בנו של הרב גורליק


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)