חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:42 זריחה: 5:36 כ"ב באייר התשפ"ד, 30/5/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

מה עשה הרבי בצרפת
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1590 - כל המדורים ברצף
לא רק לקבל; גם לעשות
יש חדש
המניע הנסתר למחלוקת קורח
קורח ועדתו
אין סיבה לדאגה
'שלום עליכם' כפול
ה'הרוג' נעלם
תפילה לרוח משיח
מה עשה הרבי בצרפת
כוהן בתרומות ומעשרות

הרב שמואל בוטמן היה ילד בן ארבע כשקיבל במתנה אופניים חדשים, עם גלגלי עזר ובלמים ידניים. מאז חלפו שבעים שנה, אולם את המתנה הזאת אין הוא שוכח, ולא רק משום שהייתה נדירה באותם ימים, אלא בשל מי שהעניק לו אותה – הרבי מליובאוויטש.

זה היה בתום תקופה שבה אמו של הרבי, הרבנית חנה, התארחה בבית משפחת בוטמן בפריס, לאחר שהצליחה לצאת מרוסיה הקומוניסטית. הרבי בא מניו-יורק לפריס כדי לקבל את פניה, ולהסדיר בעבורה את המשך הנסיעה לארה"ב. בטרם חזר לניו-יורק ביקש להביע את תודתו העמוקה על האירוח והעניק לכל אחד ואחד מבני המשפחה מתנה אישית. "בעבור ילדים פליטים כמונו, שיצאו מרוסיה, זו הייתה מתנה יקרת ערך", אמר לנו השבוע הרב בוטמן. "ילדים היו באים אלינו רק כדי לנסוע באופניים".

התקופה העלומה התבהרה

בשבועות האחרונים השיק הרב בוטמן מהדורה שנייה של ספרו 'הרבי בפאריז', המגוללת את ימי שהייתו של הרבי בבירת צרפת. תקופה זו, שנחשבה בעבר עלומה, מתבהרת יותר ויותר במרוצת השנים, לאור עדויות ומסמכים שנתגלו, והיא מפרנסת עכשיו ספר נרחב, שבו יותר מחמש-מאות עמודים (במהדורה זו הוסיף הרב בוטמן שער חמישי – 'ההמשך', שבו הוא מגולל סיפורים אישיים ומשפחתיים מעניינים, שהם המשך ישיר לביקור הרבי בפריס).

הספר מקיף שלוש תקופות. האחת בשנים תרצ"ג-ת"ש (1933-1940), שבהן חיו הרבי ורעייתו בפריס. השנייה מת"ש עד תש"א (1940-1941), שבה עברו לווישי ומשם לניס (ניצה), בדרום צרפת. והשלישית בתש"ז (1947), שבא חזר הרבי לפריס לשלושה חודשים, כדי לקבל את פני אמו וללוותה בנסיעתה לארה"ב. בתקופה השלישית זכה הרב בוטמן, בהיותו ילד, להכיר את הרבי.

סיכון חיים למען אתרוג

העדויות והמסמכים שנחשפו משרטטים דמות מופלאה, שאמנם הצניעה את עצמה מאוד, אבל עסקה בעשייה ציבורית חשובה, לצד לימוד סגפני וחיי קדושה וטהרה. מתברר שבשנים האלה עסק הרבי בניהול קופת תרומות בין-לאומית של חותנו, הרבי הריי"צ; בעריכה והוצאה לאור של חוברות חסידות; בקניית ספרים וכתבי יד בעבור ספריית חב"ד; בהתכתבות מסועפת עם גדולי התורה; בעסקנות למען הכלל – ומתוך ניצול כל רגע פנוי ללימוד תורה מעמיק.

הרב בוטמן, המנהל את צעירי אגודת חב"ד המרכזית בניו-יורק, מגולל גם את המאורעות שהרבי עבר בתקופה הקשה של מלחמת העולם השנייה, ואת מסירות נפשו אפילו על הידור מצווה. כך, למשל, סיכן את חייו ונסע בדרך-לא-דרך לאיטליה כדי להשיג אתרוג. או הפעילות המיוחדת שעשה כדי לאפשר לפליטים להוכיח שברשותם כסף ולקבל חדר במלון.

צעדים כל הלילה

הספר מתאר את התמדתו המופלאה של הרבי. "האור בחדרו דלק כל הלילה", מספר הרב בוטמן. "הרבי נהג להתהלך בעת לימודו, והיה אפשר לשמוע את הצעדים כל הלילה". הנה עדות אחת מני רבות: "זה היה בשבת שלפני חג השבועות. השמש בערה. אחרי סעודת שבת נכנס הרבי לעזרת נשים, שהייתה מאחורי בית הכנסת, ושם לא היו אז אנשים. הוא התיישב ליד החלון, לבוש סירטוק וכובע, ושקע בספר. במשך שבע שעות לא זז מהספר – עד תפילת מנחה".


הרב בוטמן עם הרבי. בקטן: שער הספר


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)