חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:50 זריחה: 5:36 י"ד בסיון התשפ"ד, 20/6/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

"המורשת מקור כוחנו"
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1589 - כל המדורים ברצף
כך מדברת נפש גלותית
יש חדש
אותו ויכוח, אותם טיעונים
המרגלים
מקושש עצים
כיבוש היצר האישי
מרגל בחדר
הגויים יבואו לעזור
"המורשת מקור כוחנו"
זיתי מאכל

שגריר ישראל באו"ם, דני דנון, עמד על הדוכן וציטט קטעים מספר תנ"ך שהיה מונח לפניו, כשהוא מתרגם אותם לנוכחים. בתום נאומו ניגש אליו נציג מדינה מוסלמית. "אפשר לדבר איתך?", לחש באוזנו. הוא נענה בחיוב. בפגישתם אמר לו האיש: "הדברים שאמרת ריגשו אותי, גם אם לא הסכמתי איתם. התרגשתי מהחיבור למורשת".

זו לא הייתה הפעם הראשונה שדנון ציטט מהמקורות בנאומיו באו"ם. "המסורת שלנו, המקורות שלנו, הם נכס הסברתי, הם מקור הכוח", אומר לנו דנון במהלך ביקורו בארץ השבוע, כשהוא מלווה את שגרירת ארה"ב לאו"ם.

כך מכבדים אותנו

כהונתו של דנון משקפת שינוי בגישת ישראל. בעבר הרוח השלטת בדיפלומטיה הישראלית הייתה שיש להתמקד בטיעונים דיפלומטיים ולהימנע מלהישען על נימוקים הקשורים באמונה דתית ובמסורת. דנון הביא עמו גישה אחרת. "השם עוז לעמו ייתן, השם יברך את עמו בשלום", הכריז בנאומו הראשון במועצת האו"ם, כשהוא מניח כיפה על ראשו. הנוכחים הופתעו. חשבו שאולי זו מחווה רגעית. אבל דנון ממשיך בקו הזה ורואה בו חלק בלתי-נפרד ממדיניות ההסברה של עמדת ישראל.

"בכל הזדמנות אני משלב את היהדות בפעילותי באו"ם", הוא אומר. "זה החל בנאומי הראשון ונמשך עד היום. את ליל הסדר חגגנו עם יותר משישים שגרירים. היהדות היא מקור כוחנו. כל אדם שמעריך היסטוריה מבין שהעם היהודי אינו דבר חדש שהחל עם הכרזת בלפור, אלא עם בעל שורשים עמוקים בארץ ישראל. גם בני דתות אחרות מכבדים אותנו בעקבות השימוש במסורת. נציגי מדינות באו"ם מבקשים לשמוע על היהדות".

אור נגד השמצות

שנתיים חלפו מאז מונה דנון (46) לשגריר ישראל באו"ם. בתחילה היו שביקרו את המינוי המפתיע. כיום גם הם מודים שדנון מביא עמו הישגים מרשימים ונאבק בהצלחה על האינטרסים של ישראל.

בנאומיו באו"ם הוא מרבה לדבר על תיקון עולם. "אנחנו משתדלים לפעול ברוח 'אור לגויים'. במקום להתגונן מפני השקרים שאויבינו מפיצים עלינו, אנחנו מאירים. שייווכחו שישראל היא המספקת פתרונות רבים לעולם, במגוון תחומים, ומעניקה מזור לבני-אדם בכל קצווי תבל".

אנטישמיות חדשה

הוא אינו נרתע מלהצהיר כי האו"ם נגוע בשנאת ישראל: "כן, זו אנטישמיות במהדורה חדשה. אנחנו מגיבים בחריפות על התופעה הזאת. הרוח החדשה שמנשבת מארה"ב מחזקת אותנו מאוד וכולנו מברכים על כך".

כשדנון נשאל מה הייתה הצלחתו הגדולה ביותר עד כה, הוא משיב: "במישור המדיני, העובדה שנציג ישראל נבחר, בפעם הראשונה בתולדות האו"ם, ליושב ראש ועדת המשפט של האו"ם ולסגן נשיא העצרת ה-72. במישור הרוחני, ההכרה של האו"ם ביום הכיפורים. זה הישג דיפלומטי תקדימי שהאו"ם מכיר ביום הקדוש לעם היהודי כחג רשמי בארגון. אנחנו צריכים להיות גאים במורשת שלנו", חותם דנון את השיחה.


דנון. פסוקים מהתנ"ך וכיפה על הראש


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)