חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:51 זריחה: 5:38 ל' בסיון התשפ"ב, 29/6/22
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

סופרמרקט שנהנה להפסיד
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1588 - כל המדורים ברצף
לטפל בשורש ולא בתסמינים
יש חדש
נקודת מוצא אחת
הדלקת המנורה
סדר עדיפויות
ענווה כשרה
מלאך בתחנה
גאולה מתוך ענווה
סופרמרקט שנהנה להפסיד
קדיש באמצע העמידה

במבט ראשון הסופרמרקט 'אור מצווה' בכפר-סבא נראה כסופרמרקט לכל דבר. מדפים עמוסים מוצרי מזון, חומרי ניקיון, בגדים ועוד. רק כשמציצים במחירים המצחיקים קולטים שיש כאן מפעל ייחודי. זה סופרמרקט לנזקקים בלבד.

סיפורו של הסופרמרקט הוא גם סיפורו של היוזם והמנהל, ר' רפאל ברבי (36). רפאל, צעיר נמרץ, עלה לא מכבר מצרפת. הוא עשה חיל בעסקיו וחש רצון עז לתרום למען הקהילה היהודית בצרפת. מצבן של משפחות נזקקות נגע ללבו, והוא החל לחלק להן ארגזי מזון. במרוצת הזמן גילה שהחלוקה אינה אפקטיבית, שכן כל משפחה זקוקה למוצרים אחרים, והיו גם מי שהתביישו לקבל את העזרה.

המלצה באיגרת

באותה תקופה נתקף בנגיף קשה והרופאים נלחמו על חייו. החלמתו הוגדרה נס רפואי, והוא החליט להקים סופרמרקט לנזקקים, שבו יוכלו משפחות במצב כלכלי קשה לעשות קניות במחירים מוזלים. ההצלחה הייתה גדולה, וגם לא-יהודים התגייסו לסייע. "הקונספט הזה גורם לאנשים לא להתבייש", הוא אומר. "הם לא מקבלים ארגז, הם קונים בעצמם מה שהם צריכים. נכון, המחירים מוזלים מאוד, אבל הם עושים קניות ככל האדם. הצלחת הסניף הביאה אותנו לפתוח עוד סניפים".

ואז נתקל רפאל באיגרת שכתב הרבי מליובאוויטש ליהודי, ובה מדובר על עלייה לארץ וסיוע לנזקקים. הוא החליט לאמץ את ההמלצה. הוא ובני משפחתו ארזו את מיטלטליהם, עלו לארץ והשתקעו ברעננה. בתוך זמן קצר שכר העולה הטרי מקום ברחוב היוצרים בכפר-סבא ופתח גם פה את הסופרמרקט המוזל שהצליח בצרפת.

יצרנים מתגייסים

הקשיים לא הרתיעו אותו. מחירי השכירות גבוהים, העבודה לא פשוטה, אבל הוא היה נחוש. הוא משיג מוצרים מוזלים, על-ידי תרומות מיצרנים ומיבואנים, ומאנשים טובים באמצע הדרך. "המחירים בארץ גבוהים", הוא אומר. "יש לא מעט נזקקים שפשוט אינם יכולים לקנות מוצרים חיוניים".

בסופרמרקט שלו יכולים לקנות רק מי שקיבלו אישור מרשויות הרווחה. "באים לכאן אנשים מכל אזור השרון, וגם מהמרכז", אומר רפאל. "התכנית שלנו היא לפתוח עוד סניפים, ברגע שהדבר יתאפשר".

המיזם יתרחב

המיזם המקורי תפס את עינה של התקשורת. "אני לא פניתי לאף אחד, הם פנו אליי", הוא מצטנע, וברקע נשמע שאון הזזת קרטונים. "יש מוצרים שנמכרים בחנויות בעשרים שקלים ואצלנו בחמישה שקלים. זו חנות ללא רווח, ולעתים אנחנו גם מפסידים כסף. קיום המפעל מתאפשר רק בזכות תרומות".

רוח העזרה לנזקקים בוערת בלבו. "מאוד כואב לי לראות בארץ ישראל, בארץ שלנו, אנשים בלי מיטה ראויה, בלי יכולת להתקיים. זה מה שמניע אותי. התפקיד שלנו לעזור להם, ובע"ה המיזם שלנו יתרחב ויוכל לסייע לעוד ועוד יהודים".


רפאל ברבי. עזרה לנזקקים בדרך מכובדת


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)