חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:50 זריחה: 5:36 ט"ו בסיון התשפ"ד, 21/6/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

מה שגבאי צריך לדעת
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1587 - כל המדורים ברצף
הזהות היהודית יקרה לנו
יש חדש
לנצל כל דבר בשלמות
קרבנות הנשיאים
להתרגש ולהודות
לא ללכת בגדולות
שבת היא מלזעוק
האחרונים זוכים
מה שגבאי צריך לדעת
תפילת ערבית מוקדמת

אתם נכנסים לבית כנסת. הרצפה נקייה, התאורה דולקת, המיזוג פועל, הספרים מונחים במקומם, במתקן שליד הכיור יש מגבוני נייר. זה נראה טבעי ומובן מאליו, אבל מישהו דואג שכל אלה יתבצעו, שלא להזכיר את תשלום החשבונות, תחזוקה שוטפת, ניהול העליות לתורה והעמדת שליחי ציבור.

הרב אלי בן-הרוש (43), תושב אלעד, העומד בראש 'התאחדות בתי הכנסת', פועל להעצמת מעמדם של הגבאים. "שמנו לעצמנו מטרה להעמיד את הגבאי במרכז", הוא אומר. "לצורך זה אנחנו מוציאים לאור מגזין חודשי, 'מקדש מעט' שמו, עורכים ימי עיון אזוריים לגבאים, מטפלים במקרים סבוכים, מפעילים שדולה בכנסת, ועוסקים בייצוגם של בתי כנסת מול הממסד".

חמש-מאות חדשים

תחילה לנתונים: בהתאחדות רשומים כ-18 אלף בתי כנסת הפועלים ברחבי הארץ, ויש עוד רבים שאינם רשומים. בכל שנה נפתחים כחמש-מאות בתי כנסת חדשים. מאות בתי כנסת קיימים בקיבוצים. הם מנוהלים בידי 21 אלף גבאים.

"פעם חשבו שגבאי הוא מי שצריך לדאוג ליין לקידוש ולשמן למאור", אומר בן-הרוש. "כיום מבינים שהאחריות המוטלת עליהם גדולה הרבה יותר. הם באים ראשונים ויוצאים אחרונים. דואגים לחזן, לבעל קורא. משקיעים מזמנם הפרטי כדי לסדר עניינים רבים ומגוּונים. בבתי כנסת רבים הגבאי הוא דמות רוחנית".

מצלמות בבית הכנסת

כיום ניהול בית כנסת כרוך בהתמודדויות שבעבר לא חלמו עליהן. בן-הרוש נותן דוגמה: "בעבר אם מתפלל היה מועד בבית הכנסת ונופל, הוא היה מתפלל לבורא עולם שבפעם הבאה לא ימעד. כיום, אם יש לו חבר עורך דין, הוא יכול להמליץ לו לתבוע את בית הכנסת, ופתאום בית הכנסת יעמוד מול תביעה משפטית".

או למשל סוגיית הצבת מצלמות אבטחה בבתי הכנסת. יש בזה שאלות הלכתיות (שבת) וגם היבטים ציבוריים. לדברי בן-הרוש, היה מקרה שמתפללים לא הסכימו לקיום המצלמות והחליטו לעזוב את בית הכנסת. "אנחנו מציפים שאלות שמתעוררות, דנים בהן ומנסים לתת לגבאים כלים להתמודדות", הוא אומר.

הצתה – פשע שנאה

ויש עוד בעיות. הידעתם שבשנים האחרונות הוצתו יותר מעשרים בתי כנסת ברחבי הארץ? זה אחד הנושאים הבוערים שהגיליון הקרוב של 'מקדש מעט' יעסוק בהם. "קידמנו בכנסת ועדה שתגדיר הצתת בית כנסת פשע שנאה", הוא מספר. "אנחנו נאבקים גם נגד דרישות מבתי כנסת לשלם תעריפי מים כמו מפעלי תעשייה ובנקים. ויש סוגיות הנוגעות לביטוח המבנה ועוד ועוד".

עשרים וחמש שנים עסק בן-הרוש בתחום התקשורת, הפרסום והשיווק, וגם שימש גבאי בית כנסת בתל-אביב. "השילוב הזה מאפשר לי לתת שירות לגבאים, בכל התחומים הרלוונטיים", הוא אומר, ומספר שהוא נערך להשקת אנציקלופדיית הגבאי, ובה כל המידע הרלוונטי לגבאי בית כנסת.


הגבאי במרכז. הרב בן-הרוש ביום עיון לגבאים


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)