חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 18:57 זריחה: 6:36 ה' בניסן התשפ"ג, 27/3/23
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

מהכפר הלבנוני לברית סיני
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1586 - כל המדורים ברצף
חוגגים מחדש את הברית הנצחית
יש חדש
לפעול כשהארון מכוסה
שבועות
איך באים
כשהמוחין מאירים
אחלק שלל
תורה שעושה שלום
מהכפר הלבנוני לברית סיני
מתי מברכים על הנטילה?

הבוקר הזה היה אמור להיות שגרתי למדיי בעבור מוניר מונזר, שעשה את דרכו עם אביו לעבודה בכפר בלבנון. זה היה בשנת תשמ"ו (1986). השניים עבדו בשיפוצים. הוריו של מוניר היו גרושים, ובלילה ישן בבית אביו. בדרך נעצרו במחסום. "לאן?", נשאל אביו. "לעבודה", השיב בסתמיות. "הרגו את אשתך לשעבר ואת הבת הגדולה", הנחיתו עליהם את ההודעה הדרמטית.

מוניר היה בהלם. עולמו חרב עליו. אלה היו לוחמי חזבאללה שרצחו את אמו, שהתגוררה בכפר כּילא בדרום לבנון. מהיריות נרצחה גם אחותו. סיבת הרצח: אחיו שירת בצבא דרום לבנון ואמו סיפקה מזון לחיילי צה"ל.

שנתיים בבית נטוש

מוניר עבר מאז טלטלות רבות בחייו. לפני כשנה זכה להצטרף לעם היהודי, התגייר כהלכה ושמו החדש הוא מאיר מזרחי. "הייתי בן הזקונים במשפחתי", הוא מספר. "אחרי שאמי נרצחה אני ואחותי התגוררנו בבית נטוש כשנתיים. הסתדרנו בדרך-לא-דרך. חייל בצבא דרום לבנון, שהכיר את הסיפור שלנו, סייע לנו מאוד. לימים הפך אותי ליד ימינו בפעילות במוצב ברוש בדרום לבנון. כך היה עד שנת תש"ס, שאז הכריזה הממשלה על היציאה מלבנון".

לאחר היציאה מלבנון נקלט מוניר בארץ וחיפש את דרכו. עדיין האמין בדת האסלאם. "שאלתי את עצמי: אולי יש מוסלמים שלא רוצים להרוג?". החיפושים האלה סיבכו אותו והכניסו אותו למערבולת. "מי שסייע לי לצאת מהתסבוכת היה יהודי דווקא. וזו לא הייתה הפעם היחידה. בכל פעם שנפלתי, בא יהודי וסייע לי. אט-אט בשלה בלבי החלטה להיות יהודי".

יש לי חבר...

אך מוניר עדיין לא ידע איך אפשר להצטרף לעם ישראל. "ישבתי בבית קפה בחיפה ועבר לידי יהודי עטור זקן. פניתי אליו, סיפרתי לו שיש לי חבר שמבקש להתגייר ושאלתי מה עליו לעשות. האיש נתן לי מספר של בית הדין לענייני גיור".

קרוב לשנתיים שקע בלימודי היהדות, עד שהשלים את הגיור. "לא אשכח לעולם את התחושה ביום הגיור", מספר מאיר בקול נרגש, "פשוט נולדתי מחדש. הרגשתי שמהיום הזה יש ערך לחיי. הבנתי סוף-סוף מה זה אלוקים. זה היום המרגש ביותר בחיי".

הסברה בהתנדבות

בני משפחתו הודיעו לו שאם יתגייר, לא יהיה אחיהם עוד. "אבל אני בחרתי במשפחה אחרת, במשפחה החדשה שלי, במשפחה ששמה העם היהודי", אומר מאיר. "מה היה קורה איתי אילולא הייתי זוכה להצטרף לעם היהודי? הייתי נשאר בלבנון? מתגייס לדאעש? טוב שיש העם היהודי. כיום אני לומד תורה ומקיים מצוות ומרגיש חלק מהעם הנבחר".

כיום מאיר מסייע בהתנדבות בהסברה לבנות יהודיות שנפלו ברשתם של מוסלמים. "נולדתי מוסלמי ואני מכיר היטב את התרבות הזאת", הוא אומר. "אלוקים גרם לי לעבור דרך ארוכה כל-כך כדי שאוכל לעזור ולתקן הרבה דברים".


מוניר נהפך למאיר. סיפורו של הנער הלבנוני


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)