חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:17 זריחה: 6:01 ט"ז בניסן התשפ"ד, 24/4/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

ובאו האובדים בהודו והנידחים באמריקה
חיים יהודיים

הרב לייטר ואחד המבקרים: לתעל את החיפוש

בשנים האחרונות אנו עדים לתופעה רחבה של צעירים מהארץ הנודדים לקצות תבל, בעיקר למזרח הרחוק, בחיפוש אחר משמעות רוחנית לחייהם. הם מתגלגלים דרך כל מיני אשרמים וגורואים למיניהם וחוזרים ארצה, מבולבלים משהיו. בני-המזל שבהם נפגשים עם שליחי חב"ד הפועלים גם במקומות הנידחים ביותר ומופתעים לגלות ש'האור' היה קרוב אליהם הרבה יותר משחשבו.

ומה קורה בשובם ארצה? במכון 'אסנט' - שפירושו בעברית, 'טיפוס' - מנסים לתת לכך תשובה. כבר שמונה שנים מפעיל המכון, השוכן ברחוב האר"י בצפת העתיקה, אגף לדוברי עברית. בראש האגף עומד אייל ריס, תקליטן תל-אביבי ידוע בעבר, שחזר בתשובה וכיום הוא חסיד חב"ד ומנחה סדנאות למודעות עצמית וללימוד פנימיות התורה.

מפגש אצל תזונאי

מדי ערב מתקיימים במקום שיעורי תורה מגוונים ואחת לחודש נערך סמינר שהמארגנים מעדיפים לכנותו "מפגש חווייתי", המתפרס על-פני סוף השבוע. המכון מחזיק גם אכסניה, ששימשה בעבר בית-מלון, ומשתתפי המפגשים והשיעורים נהנים מאירוח מלא במחיר מוזל מאוד.

מכון 'אסנט', שבימים האלה מלאו עשרים ואחת שנים להיווסדו, הוקם על-ידי שלושה בעלי-תשובה מארה"ב - הרב משה וישנפסקי, הרב ירחמיאל טיליס, המנהל את המחלקה לדוברי אנגלית, והרב שאול לייטר - ראש המכון. וישנפסקי מצא את דרכו ליהדותו בעזרת חסידי חב"ד בקליפורניה. השניים האחרים - בוגרי אוניברסיטאות ותזונאים מוסמכים - הכירו זה את זה אצל תזונאי חסיד חב"ד בברוקלין, ר' מאיר אבוחצירה.

מרכז לתיירים

"במשך שנה ערכתי לאבוחצירה עיתון שהוציא-לאור בניו-יורק על תזונה ויהדות", מספר הרב לייטר (51). "לאחר מכן למדתי שנתיים בישיבה בניו-יורק. משם הגעתי לעוד תקופה של לימודים בכפר-חב"ד. בשלב הבא נישאתי לרעייתי חיה-ברכה". לרב לייטר ולרעייתו, בעלת-תשובה מקולורדו, אחד-עשר ילדים (בלי עין הרע).

וישנפסקי, טיליס ולייטר עלו ארצה לפני כעשרים וחמש שנים והתיישבו בצפת. ההחלטה להקים את 'אסנט' נפלה בעת שחבשו את ספסלי 'כולל' חב"ד בעיר. עם רזומה של מחפשי-דרך בעצמם חשבו אז השלושה בעיקר על תיירים צעירים מארה"ב המבקרים בארץ.

באו ארבעה

"כמה חודשים הסתובבנו בירושלים ובכל מיני מקומות ונערכנו לקיים בסוף השנה (תשמ"ג) חודש של פעילות יהודית. ציפינו לחמישים משתתפים. בסוף הגיעו רק ארבעה (שלושה מהם, אגב, הציצו ונשארו). היינו מלאי אכזבה. אבל לקראת השבת הראשונה הגיעו עוד כשלושים צעירים. כך היה גם לקראת כל אחת משלוש השבתות הבאות. הגענו למסקנה שקל ומעשי יותר להביא אלינו תיירים צעירים ליומיים-שלושה מאשר לתקופות ארוכות. כך נקבעה מתכונת הפעולה של 'אסנט'".

כעת פועלים במכון שני מסלולים מקבילים - לתיירים מחו"ל ולצעירים מהארץ. "הסגנון בשתי הקבוצות שונה, אבל המטרה זהה לגמרי – לעורר את הניצוץ היהודי ולתעל את החיפוש הרוחני לכיוון הנכון", אומר הרב לייטר.


 
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)