חב''ד כל הלב לכל אחד
לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:30 זריחה: 6:02 י"ח באב התש"פ, 8/8/20
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

שבת שלום, מירון
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1584 - כל המדורים ברצף
ללכת בעקבות הילדים
יש חדש
מדוע "פסקו מלמות" בל"ג בעומר?
כוהן גדול
מקור האבנים
יום זכאי
שמן מרפא
פתיחת הצינורות
שבת שלום, מירון
חלה שהתערבה

סוגיית השבת עלתה בעת האחרונה משני מוקדים – תל-אביב ומירון. הרב מאיר שטרן, רב היישוב מירון, רואה קשר בין פסיקת בית המשפט העליון בעניין פתיחת המרכולים בתל-אביב בשבת לבין החשש מחילול שבת בשל חגיגות ל"ג בעומר במירון.

"אנחנו יודעים שבכל דבר שקורה בעולם עלינו לבדוק תחילה את עצמנו", מסביר הרב שטרן. "כשאנחנו זועקים על חילול השבת בתל-אביב, עלינו לבחון אם עשינו הכול כדי לשמור על קדושת השבת בארבע האמות שלנו. השנה, של"ג בעומר חל ביום ראשון, עלולים המוני בית ישראל להיכשל בחילול שבת דווקא בשל השמחה במירון. אם אלה אנשים פשוטים שייתכן שיֵצאו לדרך קודם צאת השבת, מתוך הרצון להגיע לאזור מוקדם יותר, או כוחות הביטחון שעלולים לצאת למירון בעיצומה של השבת".

בין שופר להילולא

לאחר ישיבה שקיים הרב שטרן עם נציגי המשטרה יצא בהודעה לציבור, כי החגיגות במירון יתחילו ביום ראשון לפנות בוקר ולא במוצאי שבת.

"במשנה נאמר שחכמים גזרו שלא לתקוע בשופר כשראש השנה חל בשבת", הוא מסביר. "והלוא תקיעת שופר היא מצווה גדולה, והיא קובעת את כל מה שיקרה במהלך השנה. ובכל-זאת חז"ל ביטלו אותה, מחשש שעם-הארץ יעביר את השופר ארבע אמות ברשות הרבים. אם מוותרים על תקיעת שופר בשבת, ברור שצריך לנהוג כן גם בעניין ההילולא. שלא יהיה שום מצב שיגרום חלילה למישהו לחלל את השבת".

הרב הצעיר ביותר

הרב שטרן, חסיד ויז'ניץ, נולד ברומניה. לאחר בר-המצווה שלו עלה לארץ. קרוב לשישים שנה הוא משמש רב היישוב מירון. "מוניתי כשהייתי בן עשרים בלבד, ובכך הייתי לרב הצעיר ביותר בישראל", הוא מספר בחיוך. משעשע לשמוע כיצד מונה לתפקיד: "הייתי בחור ישיבה ועברתי את הבחינות ברבנות. יום אחד באתי למירון, ונכנסתי לקיוסק לקנות משקה, בשל החום הכבד. פגשתי שם שני חברים במועצה הדתית. כששמעו את שמי, שוחחו עמי מעט ואז סיפרו שהם מחפשים רב... מוניתי לתפקיד בשנת תשי"ט. ערכתי חופות בטרם נישאתי בעצמי", הוא מחייך.

תפקידו כרב היישוב ממלא את סדר יומו במעגל השנה. "יש הרבה שאלות הלכתיות, בפרט עם גידול ציבור בעלי התשובה באזור המבקשים הדרכה". הרב מציין את פעילות בית חב"ד המקומי, בניהולו של הרב יוסף הלפרין. "הם תרמו המון לפעילות הרוחנית במקום. אני משתתף בכל אירוע שלהם", הוא אומר.

תפילה וסעודת חג

ומה עושה הרב של מירון בל"ג בעומר? "בתוך כל ההמולה הרבה אני מבקש להסתגר בחדר ביום סגולי זה, לומר תהילים, ללמוד מתורת רשב"י, להתפלל", הוא מספר. "בבוקר ל"ג בעומר יש בביתי מניין מיוחד לתפילת שחרית. התפילה נערכת באווירה של חג, עם מנגינות מיוחדות, ונמשכת כמה שעות. לאחר מכן עורכים סעודה מיוחדת, שרים, אומרים דברי תורה. לאחר כל ההכנות עולים לציון רשב"י, רוקדים ונכנסים לאווירה עילאית".

לדבריו, מירון הוא מקום ההתכנסות הגדול ביותר בישראל. "גם לפני מאה שנה עלו לכאן המונים, במושגי היישוב היהודי דאז. נסעו למירון על סוסים וחמורים. וכיום אי-אפשר לתאר את השמחה ההמונית בציון רשב"י בל"ג בעומר".


הרב שטרן. החגיגה מתחילה לפנות בוקר


   

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)