חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:17 זריחה: 6:01 ט"ז בניסן התשפ"ד, 24/4/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

ראש-השנה
מן המעיין

 שפע בשביל הקב"ה

רבי לוי-יצחק מברדיצ'ב היה רגיל להמליץ טוב על ישראל בראש-השנה, וכך אמר: ריבונו של עולם, כל הבקשות של עמך ישראל לפרנסה ברווח הן לצורכך. כי מה יעשה יהודי לכשירווח לו? - יגדל בניו לתלמוד-תורה, יענג את השבת, יפתח ידו לצדקה. מדוע אפוא לא תעניק להם זאת?

 "למענך אלוקים"

זהו שאנו אומרים בתפילת ראש-השנה: "זכרנו לחיים... למענך אלוקים חיים". הבקשה "זכרנו לחיים" היא משום ש"למענך אלוקים חיים" - כל בקשת חיותנו וכתיבתנו לטובה היא "למענך".

(רבי דוד-משה מטשורטקוב)

 המלאכים מצפים

בראש-השנה המלאכים עומדים ומצפים שיהודי יאמר שבח על חברו, כי יודעים הם שהקב"ה מתאווה לטובתם של ישראל, אף יותר מלתפילת הצדיקים.

(המהר"ש מליובאוויטש)

 אגודה אחת

ויעשו כולם אגודה אחת לעשות רצונך בלבב שלם" (מן התפילה). אם יעשו כל ישראל אגודה אחת, ויהיו באחדות אמיתית, יזכו לעשות את רצונך בלבב שלם.

(כנסת יחזקאל)

 רעות וידידות

"יום תרועה יהיה לכם". "תרועה" מלשון רעות וידידות. רמז לנו הכתוב, כי אי-אפשר לקבל את הארת היום אלא על-ידי אחדות ורעות.

(בית אהרן)

 בקשות מבלבלות

החסיד רבי יוסף, דודו של אדמו"ר ה'צמח-צדק', שהה פעם אחת בימים הנוראים בעיר אחת. אחרי התפילה בליל ראש-השנה אמר: המתפללים כאן בלבלו אותי, כי הם ביקשו על שפע גשמי בלבד.

תפילות היום

אדמו"ר הרש"ב מליובאוויטש היה מאריך מאוד בתפילת ערבית בליל א של ראש-השנה. תפילתו הייתה נמשכת לא פחות משלוש או ארבע שעות. בעת הסעודה היה מקצר מאוד, ואת קריאת-שמע שעל המיטה היה קורא במשך ארבע שעות.

 הוספה חדשה

בכל שנה, בראש-השנה, יקבל עליו האדם להוסיף בשלושת הדברים האלה: הידור במצוות-עשה, זהירות במצוות לא-תעשה ותוספת הנהגה טובה.

(אדמו"ר הריי"צ מליובאוויטש)


 
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)