חב''ד כל הלב לכל אחד
לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 18:39 זריחה: 6:28 א' בתשרי התשפ"א, 19/9/20
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

"נוסעים לציוּן?", שאל השגריר
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1581 - כל המדורים ברצף
להתווכח אבל להישאר משפחה
חדש על המדף
כלב, דוב וחתול
כשרות
שהנשמה תסבול את הגוף
הכוונה הנסתרת
"ראיתי אותם"
ציפייה וזעקה
"נוסעים לציוּן?", שאל השגריר
להתפלל שתוי

הוא נכנס לאולם המבקרים הסמוך לציון הרבי מליובאוויטש בניו-יורק, נטל עט כחול ודף לבן חלק, והתיישב ליד השולחן השלישי. שם הצטנף וכתב את משאלות לבו, שאותן יקרא בעוד זמן קצר, כשיעמוד ליד ציונו של הרבי.

כיפה לראשו ואת גופו עוטף קפוצ'ון חמים. מזג האוויר בחוץ קריר, אולם בפנים האווירה חמה ונעימה. בעוד הגשם מכה בעוצמה על הגג האורח מעלה את בקשותיו על הכתב. איש מהנוכחים אינו מכירוֹ. עוד יהודי אורח, אחד מתוך אלפים הבאים למקום מדי יום ביומו.

צלח את ההתנגדות

זה היה לפני כשלושה שבועות, בראש חודש ניסן. האיש הוא עורך הדין דייוויד פרידמן, או בשמו המלא דוד-מלך פרידמן, שגריר ארה"ב בישראל, שנבחר במינוי אישי של נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ.

גורמים במפלגה הדמוקרטית חברו לארגוני שמאל ולכלי תקשורת בארה"ב וישראל, וניסו לסכל את מינויו של פרידמן, לקראת אישור הסנאט. הללו לא יכלו לשאת כי יהודי שומר מצוות ואוהב ישראל יתמנה לשגריר. אך הוא צלח את המשוכה. במהלך השימוע בסנאט נשאל שאלות נוקבות, והשיב עליהן אחת לאחת.

תורה בחברותא

את פרידמן ליווה בביקורו בציון הרב זלמן וולוביק, שליח חב"ד בפייב-טאון, ניו-יורק. השניים מקיימים קשרי ידידות כבר שנים רבות, ופרידמן משתתף בקביעות בפעילות בית חב"ד ואף לומד תורה בחברותא, מדי שבוע, עם השליח. "התפללנו וביקשנו שיצליח בשליחותו למען עם ישראל ויקדש שם שמים", אמר לנו הרב וולוביק. אין זו הפעם הראשונה שהם באים למקום. זמן קצר לאחר ההכרזה על מינויו מיהר פרידמן לשגר מסרון לרב וולוביק: "נוסעים לציון?".

"יש כאן השגחה פרטית מופלאה שיהודי חם כל-כך, גאה כל-כך במורשת ישראל, מחובר בכל נימי נפשו לארץ ישראל, ישמש בתפקיד החשוב והמכריע", אומר הרב וולוביק ומתקשה להסתיר את התרגשותו.

מצהיר ולא נשבע

בבוקר יום רביעי, שעות אחדות לאחר התפילה בציון, נסע פרידמן לבית הלבן בוושינגטון, שם נערך טקס ההשבעה, בהשתתפות סגן הנשיא מייק פנס. "החלטת טראמפ למנות את פרידמן לשגריר היא אחד הסימנים הברורים ביותר למחויבות הנשיא לישראל ולעם היהודי", אמר פנס. טראמפ עצמו שיגר את ברכתו בהצהרה פומבית שהפיץ.

בין הידידים הרבים שבאו לאירוע היה גם הרב וולוביק. הוא נראה מאושר ביום חגו של ידידו. "פרידמן חבש כיפה לאורך כל הטקס, כיהודי גאה, וגם נאומו ביטא תמיכה בישראל, בלי חששות", סיפר הרב וולוביק. ההפתעה הגדולה הייתה כשפרידמן אמר 'מצהיר' במקום 'נשבע', דבר שמלמד על דבקותו בתורה, האוסרת שבועה. "דייוויד הוא קודם כול ולפני הכול – יהודי. במרוצת השנים הספקנו ללמוד כמה פעמים את התנ"ך. אין פלא שגם התנהלותו בטקס בבית הלבן הייתה על-פי התורה".


פרידמן (משמאל) והרב וולוביק כותבים את משאלותיהם


   

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)