חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:45 זריחה: 5:50 י"ד בתמוז התשפ"ד, 20/7/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

הטבע מתחדש וגם אנחנו
עמדה שבועית


מאת: הרב מנחם ברוד
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1577 - כל המדורים ברצף
הטבע מתחדש וגם אנחנו
יש חדש
כל אחד יכול להתקדש
שבת
הגלגל מסתובב
עונג בעשיית טובה
ישועה באמריקה
איך להביט על יהודי
החלום הירושלמי התגשם באילת
בדיקת טלית קטן

השגרה, ככל שתהיה טובה ונעימה, מביאה עמה גם שחיקה ואבדן החדווה. ההתחדשות מפיחה בחיינו רוח חדשה ונוסכת בנו מרץ ושמחה

רוח של התחדשות אופפת אותנו בימים הסמוכים לחג הפסח. אלה צובעים את הבית, אלה מחליפים ריהוט, אלה משנים את העיצוב הפנימי, אלה קונים מכשירי חשמל חדשים. גם הטבע מחדש בעונה הזאת את פניו ומתעטף בפריחה חדשה וביצירת חיים חדשים.

הקריאה להתחדשות קיימת גם בחיים הרוחניים. כשם שאנו חשים צורך לחדש את מראה הבית, את המכונית, את המלתחה, גם החיים הרוחניים שלנו זקוקים לרענון. השגרה, ככל שתהיה טובה ונעימה, מביאה עמה גם שחיקה ואבדן החדווה. ההתחדשות מפיחה בחיינו רוח חדשה ונוסכת בנו מרץ ושמחה.

זמן לדלג

התחדשות יכולה להיעשות בשתי דרכים. לעתים עושים שינויים קטנים – קצת צבע, הזזת רהיט ממקום למקום, הוספת פריט חדש כלשהו. אך לעתים אנו חשים צורך בהתחדשות כוללת – מחליפים הכול, עושים שיפוץ מקיף ומעצבים את הבית מחדש.

השבת נקרא את פרשת החודש, המדברת על מצוות קידוש החודש, הקשורה בהתחדשותו של הירח. אבל למעשה יש כאן תביעה להתחדשות רוחנית, והדגש כאן הוא על ההתחדשות הכוללת.

פרשת החודש נקראת לקראת חודש ניסן, חודש הניסים. החודש הזה מסמל את יכולתנו להתעלות מעל המגבלות האנושיות והטבעיות. החג שאנו חוגגים בחודש הזה נקרא פסח, מלשון פסיחה ודילוג, ואף הוא מבטא את הכוח שניתן לנו לדלג מעל משוכות ומדרגות.

הקב"ה נמשל בחג הפסח לצבי ה"מדלג על ההרים, מקפץ על הגבעות". כך באה הגאולה ממצרים – רגע קודם לכן היו בני ישראל עבדים במצרים, וברגע שאחריו יצאו לחירות ונעשו בני חורין. רגע לפני-כן היו שקועים במ"ט שערי טומאה, וברגע הבא כבר היו שרויים במסע לעבר הר סיני.

גם בחיים הרוחניים אנו נדרשים לעתים לדלג ולקפץ. אמנם אין זה סדר הדברים הרגיל והשגרתי. בדרך כלל טוב שדברים מתפתחים בהדרגה, צעד אחר צעד. ועם זה, לפעמים הדרך לחולל שינוי היא על-ידי קפיצה ודילוג על שלבים דווקא. יש מצבים וזמנים שיהודי נדרש לקפוץ בבת אחת למים ולא לחכות לתהליכי הבשלה איטיים.

לקפוץ בעצמנו

היתרון בתהליך ההדרגתי, שהוא מבוסס ומעמיק יותר. האדם אינו עולה למדרגה אחת, קודם שהוא עומד איתן על המדרגה הקודמת. רק אחרי שייצב את עצמו במדרגה התחתונה יותר, הוא מעז להניח רגל על המדרגה הבאה. כך הוא עולה שלב אחר שלב. ועם זה, התהליך האיטי הזה כובל אותו למדרגה התחתונה, ולא תמיד הוא מוצא את הכוחות לעלות למעלה. זה בדיוק המקום שבו צריכה לבוא הקפיצה, שמעבירה אותו בבת אחת למציאות חדשה.

חודש ניסן נותן לנו כוח לעשות את הקפיצה הזאת בהצלחה. כשם שהקב"ה שלף את בני ישראל בבת אחת מטומאת מצרים, כך הוא מסייע לכל אחד ואחת מאיתנו לדלג קדימה ולקפוץ למדרגה עליונה יותר, שעד כה לא חשבנו שיש לנו היכולת להגיע אליה. בחודש הזה ניתנת לנו רוח גבית לחולל את השינוי, אבל את הקפיצה נצטרך לעשות בעצמנו.


עת לקריאת התחדשות (צילום: ישראל [בן הצלם ר' לוי יצחק] פריידין)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)