חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:50 זריחה: 5:36 ט"ו בסיון התשפ"ד, 21/6/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

לפתוח לשמחה את הדלת
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1575 - כל המדורים ברצף
לחבר קווים לתמונה שלמה
יש חדש
יהודי ישֵׁן איננו מנותק
פורים
דיבור עם הקב"ה
זמן תשובה
ממשיכים וממשיכים
מגילת אסתר בגאולה
לפתוח לשמחה את הדלת
קריאת המגילה לנשים

הרשל'ה הלך פעם אחת ברחובות העיירה כשרגלו האחת יחפה והשנייה בתוך נעל קרועה. חברו צעק לעברו: "הרשל'ה, איבדת נעל!". הרשל'ה הביט לעברו במבט שובב ואמר: "שוטה, מצאתי נעל!"... הרב עמרם מויאל (58) מצפת פותח את השיחה במילתא דבדיחותא וחיוך רחב מתפשט על פניו: "הבדיחה על הרשל'ה ממחישה לנו את השימוש שיהודים לאורך הדורות עשו בהומור כדי להתגבר על קשיי החיים".

השמחה וההומור מלווים את הרב מויאל כל השנה ולא רק בפורים. הוא גם איננו שומר אותם לעצמו, אלא חולק אותם עם רבבות יהודים, מכל גוני הקשת, בסדנת 'סוד השמחה והצחוק' שהוא מעביר.

כשהצחוק מתפרץ

זר שהיה נקלע לא מכבר לאולם הכינוסים במלון כינר היה משפשף את עיניו בתימהון. קהל של מאות אנשים אינו מפסיק להתגלגל מצחוק. בקדמת הבימה עומד הרב מויאל, חיוך מאוזן לאוזן מעטר את פניו, שלייקס לגופו וכובע חסידי לראשו.

"הצחוק מידבק", הוא מסביר. "לכל אדם יש תא צחוק שמופעל ברגע שהוא שומע צחוק ממישהו אחר. מרגע זה השאלה אינה אם יצחק, אלא מתי. פעם אחת השתתף בסדנה אדם בעל מבט קשוח וגיחך על המשתתפים שחייכו וצחקו. ראיתי שהוא נלחם עם עצמו. כעבור זמן גם הוא צחק, אבל כשהצחוק שלו התפרץ כבר לא היה אפשר לעצור אותו"...

כבוד הטכנאי

הרב מויאל נולד בעיר רבאט, בירת מרוקו. הוא עלה לארץ בסוף שנות השבעים בהיותו בן שתים-עשרה. עבר מסלול חיים של ילד ממוצע בישראל. לדת לא הייתה משמעות בחייו. כשהיה בן עשרים ושלוש הכול השתנה. "בצבא הייתי איש היי-טק ואלקטרוניקה, ובה בעת נמשכתי למחול ולמוזיקה", הוא מספר. "הייתי מוכשר בפנטומימה.

"התעניינתי גם בתזונה בריאה. יום אחד ראיתי אדם בעל חזות של רב, ורציתי לשאול אותו שאלה על התזונה ביהדות. 'כבוד הרב', פניתי אליו והוא תיקן אותי: 'כבוד הטכנאי'... זה היה תושב כפר חב"ד. הוא שמע את שאלתי והשיב: 'שמע, אינני מבין בתזונה, אבל הוריי רופאים. בוא איתי לכפר'. בנקודה הזאת החלה דרכי אל היהדות. אמו של אותו תושב הראתה לי מכתב שקיבלה מהרבי מליובאוויטש, במענה לשאלה אם לעסוק בתחום האמנות שהתמחתה בו. הרבי כתב לה שכל מה שהקב"ה ברא בעולם – ברא לכבודו, כדי לעבוד אותו, והרבי הוסיף: 'כולל כישרונות'. הבנתי שגם אם אני מתקרב ליהדות, אני לא נוטש את כישרון הבימה שקיבלתי מהבורא".

לצאת מהמחסומים

תהליך ארוך עבר מויאל בעולם הרוחני. במקביל ללימודיו הופיע בכינוסי ילדים, ומשם התפתח לכיוונים של שיעורים והרצאות, מקצתם במסגרת מכון 'אסנט'. בשנים האחרונות הוא מעביר את סדנת השמחה. "בסדנה שלי אני מכניס תכנים עמוקים של חסידות וקבלה, והכול בדרך קלילה".

רגע לפני פורים הוא נותן טיפ: "כדי להיות בשמחה צריך להיות ב'עד דלא ידע'; לצאת מהמחסומים. השמחה קיימת בתוך כל אחד מאיתנו; עלינו רק לפתוח לה את הדלת".


מויאל. תכנים עמוקים דרך ההומור


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)