חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:51 זריחה: 5:39 א' בתמוז התשפ"ב, 30/6/22
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

מצייר את הלב היהודי
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1574 - כל המדורים ברצף
שימוש ראוי בכספי הפיקדון
חדש על המדף
להפריש ואחר-כך לרומם
תרומה
צדקה ואוכל
גדלות בצדקה
לקח לדורות
עצים של תקווה
מצייר את הלב היהודי
ביקור חולים בטלפון

תחושת מעבר חד מלווה את הנכנס משוק מחנה יהודה הגועש  אל הגלריה הציורית של האמן יהושע ויסמן. ויסמן (45) מקבל את פני הבאים בחיוך שליו, מסייר איתם בין הציורים, ומשחיל פה ושם מסר של אמונה ויהדות.

ויסמן נולד בארה"ב ובילדותו התגורר בקליפורנייה. בהיותו בן חמש-עשרה ביקר בפעם הראשונה בארץ ומשהו בתוכו נדלק. "מאוד התחברתי כשראיתי יהדות חיה אחרי כל-כך הרבה שנות גלות", הוא מספר. השנים חלפו והתחושה הזאת לא הרפתה ממנו. "כשהייתי בן תשע-עשרה הרגשתי קריאה פנימית בלבי: 'לך-לך מארצך', עלה לישראל".

עלייה אחר עלייה

הוא הצליח להגשים את שאיפתו עוד בטרם מלאו לו עשרים שנה. עזב את המשפחה ואת החברים ועלה לארץ. "הייתי תמיד טיפוס נועז שעושה את מה שנראה לי נכון", הוא מחייך. גם בארץ נדד ממקום למקום וחיפש מענה לנפשו הצמאה.

"ניהלתי שיחות עומק עם אנשים מקהילות שונות, וחיפשתי את הדרך הנכונה לעבוד את הבורא", הוא מספר. תחילה הצטרף לקהילה דתית-לאומית ולבסוף מצא את מקומו בחסידות ברסלב, אצל הרב שלום ארוש. "כאן נפתחו בלבי עולמות רוחניים חדשים".

צייר מתבודד

ארבע-עשרה שנה ישב והתעמק בלימוד התורה, ובתוך כך הקים משפחה. פה ושם גם ניסה לצייר. "פעם אחת הצגתי כמה מציוריי לאחד מרבני ברסלב והוא אמר לי מיד: אתה צריך לעסוק בזה. התחלתי לצייר ברצינות, יום אחר יום. ציירתי דברים המבטאים קִרבה לקב"ה", הוא מתאר את רגעי ההתחלה.

לפני כמה שנים פתח גלריה. "אני חי בצמצום, אבל מתפרנס מהציורים, תודה להשם. בכל יום אני מתבודד שעה ביער, משוחח עם הקב"ה, עושה חשבון נפש, מי אני ומה אני. בציוריי אני מתמקד בדברים הקשורים להתבודדות ולצעקת הלב, לצד ציורים של שמחה, מאורעות מהתנ"ך, אהבת הארץ, אהבת ירושלים, חביבות מצווה, כיסופים לבית המקדש וציפייה לגאולה".

ביטוי של הנשמה

הגלריה שלו נהפכה לנקודת חיבור וקירוב. "נכנסים לכאן אנשים מכל הגוונים, רבים שאינם שומרי מצוות", הוא אומר. "רבים שואלים אותי איך אפשר להיות חרדי צייר, ואני מסביר שאין סתירה בין הדברים, וכי הציור הוא ביטוי של הנשמה. פעם אחת הפתיע אותי מבקר בהצהרה: 'אם יום אחד אתחיל לשמור מצוות, זה יהיה בזכות הציורים שלך'. לפעמים נכנסים לגלריה גם גויים ומתפעלים למראה הצייר בעל החזות החרדית".

בתוך הגלריה שומעים את קריאות המוכרים בשוק, אבל זה לא מפריע לויסמן לצייר. "יש לעתים המולה, ואז אני סוגר את הדלת, נכנס לסוג של התבודדות, לעולם הפנימי שלי, וממשיך לצייר, למען שמו באהבה".


ויסמן מצייר: "זה העולם הפנימי שלי"


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)