חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 16:36 זריחה: 6:25 כ"ז בכסליו התשפ"ב, 1/12/21
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

תשובה
מן המעיין

תשובה - עד היכן

"ושבת עד ה' אלוקיך" (דברים ל,ב). עבודת התשובה צריכה להיות עד אשר "הוי'" שהוא למעלה מהטבע יהיה "אלוקיך" - יחדור לפנימיותך.

 (המגיד ממזריטש)

 ברייה חדשה

אדם החוזר בתשובה, אף שקודם-לכן חטא והשחית את דרכו, הרי על-ידי התשובה הוא נעשה כברייה חדשה. כמו שמכניסים נר דולק למקום חשוך, שהחושך נגוז כאילו לא היה שם כלל.

(הבעל-שם-טוב)

 שלבי התשובה

מי שרוצה לשוב בתשובה צריך קודם-כול לברוח מהחטאים ומהדברים הגורמים לו לחטוא, ועליו להתאמץ לעבוד את ה' במידות האהבה והיראה. רק לאחר זמן, כשירגיש שתיקן את מידותיו, ישתדל לתקן את הפגם שהותירו חטאיו.

(המגיד מקוז'ניץ)

 גאולת השכינה

"ושב ה' אלוקיך את שבותך" (דברים ל,ג). מפרש רש"י: "השכינה שרויה עם ישראל בצרת גלותם, וכשנגאלין הכתיב גאולה לעצמו". כל ישראל הם תלמידיו של הקב"ה, ומאחר שההלכה היא שתלמיד שגלה מגלים רבו עמו, מקיים אף הקב"ה הלכה זו. לפיכך שרויה השכינה בצרת גלותם של ישראל, וכשנגאלים ישראל זו גם גאולת השכינה.

(לקוטי שיחות)

 תחילה רחמים בעיני הגויים

"ושב ה' אלוקיך את שבותך וריחמך ושב וקיבצך מכל העמים" (דברים ל,ג). למה נאמר פעמיים "ושב"? לפי שבתחילה ייתן ה' את עמו לחן ולחסד בעיני העמים אשר הם שרויים בתוכם ויקלו מעליהם את עול הגלות, ואחר-כך תהיה גאולה שלמה.

(דרשות הר"ן)

 מבקשים סיוע

"ושב ה' אלוקיך את שבותך". זהו שאמר דוד (תהילים קכו,ד): "שובה ה' את שבותנו". כלומר, אנו אומרים לקב"ה שאין לנו הכוח לעשות את התשובה המוטלת עלינו, ואנו מבקשים שהוא יעזור לנו לעשות תשובה.

(רבי יחיאל-מאיר ממוגלניצה)

 מבחן התשובה

אדם ששב בתשובה יבחן את עצמו אם הוא מתנהג עם הזולת במידת הרחמים. תשובה אמיתית מביאה לידי הנהגה במידת הרחמים, כדברי הכתוב: "ושב ה' אלוקיך את שבותך וריחמך".

(רבי שמלקה מניקלשבורג)

 האדם מדיח את עצמו

אם יהיה נידחך" (ל,ד). האדם גורם לעצמו להיות בבחינת 'נידח', בזה שהוא מגרה ומעורר את יצר הרע על עצמו, כמאמר חז"ל (נידה יג) שמגרה יצר הרע על עצמו.

(שיחות-קודש)


 
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)