חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:45 זריחה: 5:50 י"ד בתמוז התשפ"ד, 20/7/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

ניסים שעוברים מדור לדור
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1573 - כל המדורים ברצף
בחודש אדר שמחים כפליים
יש חדש
מעלת גמילות חסדים על צדקה
רפואה
שימוש באפיקורסות
בדיקה גוררת בדיקה
מטר במרוקו
עבדות שהיא חירות
ניסים שעוברים מדור לדור
עזרה ראשונה לכווייה

חודשיים חלפו מאז נס הצלתו של רפאל (רפי) ליסקר, תושב אפרת. "אינני חובב פרסום, אבל אני חש צורך לפרסם את שם ה' ואת ההשגחה הפרטית המופלאה שהצילה את חיי", מקדים רפי (50), יליד ברוקלין שבניו-יורק, שעלה לארץ עם סיום תואר במנהל עסקים מאוניברסיטת אדלפיי. זה קרה בליל שבת, ערב חנוכה. "צעדתי עם אשתי בשכונת הדקל, ברחוב שבו אני מתגורר יותר משש-עשרה שנים", הוא משחזר. "פתאום חשתי מכה מאחור".

בתחילה חשב שזו צ'פחה של חבר, שאולי קצת הגזים בעוצמתה, אבל הצרחה שנפלטה מפי רעייתו הבהירה לו שזה מחבל. "הסתובבתי וראיתי מולי ערבי אוחז סכין. הייתי בהלם. המחבל דקר אותי עוד שלוש פעמים ברצף", הוא מתאר.

לבד מול מחבל

האישה מיהרה לבית הסמוך להזעיק עזרה ובינתיים רפי הפצוע החל להיאבק עם המחבל. "הבחנתי שאני מדמם", מספר רפי. "המחבל החל לצעוק בערבית וביקש להשלים את מלאכתו, ה' ישמור. בתנועות ידיים ובצעקות 'מחבל, מחבל!' מנעתי ממנו להתקרב אליי. המאבק נמשך כמה דקות וידעתי שכל שנייה קריטית".

בינתיים החלו שכנים לצאת מהבתים, מקצתם חמושים. המחבל נמלט. "הייתי בטוח שבתוך שעה-שעתיים הוא יאותר, אבל למעשה עד היום לא הצליחו להגיע אליו", אומר רפי בצער.

הגומל ביום המחרת

ההשגחה העליונה כיוונה את רעייתו להימלט לבית הנכון: "נס שרעייתי הצליחה להימלט, שכן המחבל היה עלול לפגוע גם בה. בבית הזה מתגורר זוג שהבעל הוא קצין ביטחון ב'שערי צדק', והוא הקפיץ מיד את גורמי הביטחון בדרך המקצועית ביותר. רעייתו אחות, והיא טיפלה בי במקום עד הגעת כוחות ההצלה.

"בתוך זמן קצר הובהלתי ל'שערי צדק', ולאחר בדיקות התברר שבניסי ניסים לא נגרמה שום פגיעה באיברים חיוניים. למחרת בבוקר בירכתי 'הגומל', ובמוצאי שבת הצלחתי להדליק נר ראשון של חנוכה עם כל בני משפחתי".

ניצול בן ניצול

רפי מאמין שניצל בזכות היותו בנו הבכור (לצד אחותו) של ר' חיים ליסקר ז"ל, ניצול שואה. "אבא נולד בברלין, וכשפרצה מלחמת העולם השנייה גורש עם משפחתו לגטו בקרקוב ובהמשך לגטו ורשה", מספר רפי. "בוורשה הופרדה המשפחה. אבא וסבא נשלחו למחנה ההשמדה מיידנק, ושאר בני המשפחה לטרבלינקה.

"אבא הוא היחיד מכל המשפחה ששרד. הוא עבר חוויות קשות וניצל בנסי ניסים. לאחר תקופה במיידנק נשלח לאושוויץ-בירקנאו. לקראת סוף המלחמה, בחורף 1944 למניינם, הכריחו אותו לצעוד בצעדת המוות. בחסדי שמים אבא ניצל. הוא עלה לארץ ישראל והשתתף בקרבות מלחמת השחרור. לפני כחמש שנים הלך לעולמו. אני מאמין שאבא שמר עליי מלמעלה, ואולי גם הגנה עליי זכות השיעור הקבוע שיש לי בספר התניא, בבית חב"ד באפרת".


רפי עם תצלום אביו. והקב"ה מצילנו מידם


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)