חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:33 זריחה: 6:16 י"ג באדר א' התשפ"ד, 22/2/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

רפואה
מן המעיין


מאת: הרב אליעזר ברוד
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1573 - כל המדורים ברצף
בחודש אדר שמחים כפליים
יש חדש
מעלת גמילות חסדים על צדקה
רפואה
שימוש באפיקורסות
בדיקה גוררת בדיקה
מטר במרוקו
עבדות שהיא חירות
ניסים שעוברים מדור לדור
עזרה ראשונה לכווייה

ניתנה רשות

״ורפא ירפא״ (שמות כא,יט). אומרת הגמרא (ברכות ס,א): "מכאן שניתנה רשות לרופא לרפאות". ואין אומרים: הקב״ה מכה והוא הולך ומתרפא?! אלא מכיוון שניתנה רשות לרופא לרפאות, כשהאדם הולך לרופא הוא ממלא את דבר המלך.

(רש״י)

עזר מלמעלה

הווי אומר כי כל מי שהוא חולה רחמנא ליצלן, עליו להשתדל לרפא את עצמו, וידוע שנתינת רשות מלמעלה היא בעצם עזר וסיוע להתרפא, וכמו שנאמר (שמות טו,כו) ״אני ה׳ רופאך״.

(ספר המאמרים תרח״צ)

רפואות, תהילות, נפלאות

כך הוא סדר רפואות בישראל – ״בורא רפואות, נורא תהילות, אדון הנפלאות״. ראשית כול ״בורא רפואות״, להתייעץ עם רופא ולקחת תרופות; לא עברה המחלה, ״נורא תהילות״ – לומר תהילים; ואם הורע המצב, ״אדון הנפלאות״ – לא להתייאש ולצפות לפלא ולנס.

(עיטורי תורה)

הרופא העליון

הנתקל בבעיות הקשורות בבריאות, מחובתו לשאול בעצת רופא, וה׳ יתברך ישלח לו רפואה ויחזקהו ויאמצהו בגשמיות וברוחניות. כך צריך לנהוג על-פי התורה, וכמו שכתוב ״ורפא ירפא״: ״ורפא״ – על-פי חכמת הרפואה, ״ירפא״ – הרופא האמיתי יתברך ויתעלה.

(הרבי הריי״צ מליובאוויטש)

השבת מרפאת

״רק שבתו ייתן ורפא ירפא״ (שמות כא,יט). חז״ל אמרו (שבת יב) ״שבת היא מלזעוק ורפואה קרובה לבוא״, היינו ששבת מביאה רפואה. זהו שרמז הכתוב ״רק שבתו ייתן״ – על-ידי שמירת שבת, ״ורפא ירפא״ – באה רפואה לאדם.

(רבי לוי-יצחק שניאורסון)

מי מבטיח

פעם אחת באה אישה אל רבי יצחק אלחנן, רבה של קובנה, ובכתה בכי תמרורים על שהרופא גילה את דעתו כי בעלה לא יחיה יותר משלושה ימים. השתומם הגאון: "ככה?! הוא הבטיח שלושה ימים?! ואני על עצמי אינני בטוח אפילו על יום אחד, כי אין האדם יודע את עתו"...

לרפא, לא לייאש

פעם אחת חלתה הרבנית רבקה, אשת הרבי מהר״ש מליובאוויטש, במחלת ריאות, והפרופסור המומחה התייאש מסיכוייה להחלים. אמר על כך חותנה, ה'צמח צדק', כי מדברי חז״ל שאמרו "שניתנה רשות לרופא לרפאות" יש לדייק שלרופא ניתנה הרשות לרפא בלבד, אבל לא לייאש.

אין להתייאש

רבי מנחם-מענדל מקוצק היה אומר בעניינים כאלה: ״ייאוש שלא מדעת״ – הייאוש בא בשל חסרון הדעת. לעולם אסור לאדם להתייאש.


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)