חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:50 זריחה: 5:36 ט"ו בסיון התשפ"ד, 21/6/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

חנוכיות עם נשמה
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1564 - כל המדורים ברצף
אין כל חדש תחת השמש
יש חדש
מטרת שליחותו של המלאך
חנוכה
סביבון פעיל
ביטול העזות
נר חנוכה בבית הכומר
פילוסופיה מול קבלה
חנוכיות עם נשמה
להדליק או להמתין

במוזאון גוש קטיף תוצג בחנוכה תערוכת חנוכיות שמאחוריה עומד דייב (דוד) פייקין, ממושב תימורים. הוא בן 86, לאורך ימים ושנים טובות, אך חיוכו ושמחת החיים שלו ניכרים לאורך כל השיחה הנעימה. כבר עשרות שנים יש לו תחביב: לבנות בכל שנה חנוכייה ייחודית.

"כשעלינו לארץ מדרום אפריקה, בשנת 1951", מספר דייב, "הייתי כבן עשרים. זכינו להיות ממקימי היישוב תימורים, בתחילה בעמק יזרעאל ולאחר מכן עברנו ליד קסטינה בדרום", הוא אומר בנימה נוסטלגית.

המשפחה חיכתה

לפרנסתו הקים מפעל רהיטים, אך בכל שנה, בהתקרב ימי החנוכה, נהג לבנות חנוכייה מחומרי המפעל. "אני לא יכול להסביר את המשיכה שהייתה לי", הוא אומר. "כמה שבועות לפני חנוכה הייתי מתחיל לתכנן את החנוכייה שאבנה באותה שנה".

בהגיע נר ראשון היה מתרגש לחנוך את החנוכייה החדשה בחברת בני משפחתו: "היינו מדליקים את החנוכייה, בעלת הצורות והמוטיבים שהשתנו משנה לשנה. זה כבר היה טבעי אצלנו, שבני המשפחה היו מחכים לראות את החנוכייה החדשה. זו הייתה הדרך האמנותית שבה בחרתי להנחיל להם את ימי האור. חנוכה בעבורי הוא חג שמחבר אותנו למסורת הדורות".

חנוכיית השחרור

על שולחן העץ בביתו עומד מבחר מהחנוכיות פרי עמלו, ממתינות למעבר למוזאון שמנציח את גירוש תושבי חבל עזה. אנו מבחינים בחנוכייה עם הכיתוב ירושלים באנגלית, שאותה בנה אחרי מלחמת ששת הימים. ויש חנוכייה עם מגן דוד בדמות חסידים.

"במשך השנים חילקתי את החנוכיות לילדים ולנכדים", הוא מספר. "בבית נשארו לי כמה עשרות מהחנוכיות שייצרתי, והשנה החלטתי להעניק אותן לתצוגה במוזאון גוש קטיף". תערוכת החנוכיות תוצג בקומת התערוכות במוזאון, המאפשרת לאמנים ויוצרים להציג את יצירותיהם.

חיבור לשורשים

החנוכיות שלו יצטרפו לחנוכיות ייחודיות אחרות במוזאון, כמו חנוכיית הפצמ"רים, הבנויה מחלקי פצצות מרגמה שפגעו ביישובי גוש קטיף. את החנוכייה בנה גדעון ריבלין הי"ד, רכז הביטחון של היישובים, שנרצח במארב מחבלים חודשים אחדים לפני העקירה. עוד חנוכייה מעניינת במוזאון נבנתה מחלקי אבנים מבתים שנחרבו בגוש. בנה אותה האמן אליהו אדינוב, מנווה דניאל, כדי לסמל את הצמיחה מתוך החושך דווקא.

דייב התקרב בשנים האחרונות למסורת ישראל. בכל יום שישי הוא מקפיד לגשת לאחד מדוכני התפילין בקריית מלאכי, להפשיל שרוול ולהניח תפילין. "אנחנו צריכים לזכור את הניסים ולהתחבר לשורשים שלנו", מסכם דייב. "חשבתי שאין מקום מתאים מהמוזאון, שמנציח יישובים שהיו סמל של התיישבות בארץ ישראל, להצגת החנוכיות שבניתי, שמסמלות בעיניי את המשכיות עמנו".


דייב בביתו, עם כמה מהחנוכיות שבנה


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)