חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:23 זריחה: 6:07 י"ח באב התשפ"ב, 15/8/22
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

מ'קול תורה' לקול החסידות
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1563 - כל המדורים ברצף
יש חיסון למחלות העכשוויות
יש חדש
התפילה שבוקעת שערים
לימוד חסידות
מדרגות לקרון
תניא אותיות 'איתן'
שתי פגישות
הגיע זמן הפנינים
מ'קול תורה' לקול החסידות
נבטים לעניין מעשרות

בשרשרת האירועים החגיגיים שתתקיים בבנייני האומה בירושלים בימי חג הגאולה י"ט בכסלו יתאספו המונים סביב הרב שבתי סלבטיצקי, שליח חב"ד באנטוורפן שבבלגיה, ויקשיבו למוצא פיו. שמו ידוע כנואם מפיק מרגליות, שמשלב מסרים חסידיים עם סיפורי השגחה פרטית מופלאים.

הרב שבתי (65) למד בצעירותו בישיבת 'קול תורה' בירושלים. הוא נחשב עילוי, והיה מתלמידיו של הגאון רבי שלמה-זלמן אוירבך. המפנה בחייו חל כשהצטרף לחבורה שלמדה את ספר התניא אצל הרב יוסף-צבי סגל. נשמתו הצמאה נמשכה אל החסידות והוא עבר ללמוד בישיבה בכפר חב״ד, ובהמשך למד שנה בישיבה המרכזית בחצרו של הרבי. לאחר נישואיו נשלח לאנטוורפן, וכיום הוא עומד בראש מערכת של מוסדות תורה וחסד בעיר היהלומים.

הכירו: 'הבינוני'

את השיחה עם הרב סלבטיצקי אנחנו עושים זמן קצר אחרי צאת השבת שעברה בבלגיה, שבמהלכה התוועד שעות ארוכות עם בני קהילתו. "דיברנו על אחד החידושים של בעל הגאולה", הוא אומר. "עד ספר התניא ידעו שיש 'צדיק' ויש 'רשע'. אדמו"ר הזקן חידש את מושג 'הבינוני' בעבודת ה': זה עובד ה' שיש לו ניסיונות והוא שרוי במלחמה מתמדת. יש לו עליות ומורדות, אבל אין הוא מרפה רגע אחד מהמאבק".

הרב סלבטיצקי מדבר על חידושה של החסידות בעבודת ה' מתוך שמחה ואהבת ישראל אמיתית: "בי"ט כסלו יש הזדמנות לכל אחד ואחד לשבת בהתוועדות חסידית בצוותא עם יהודים מגוּונים. זה אחד הדברים הנפלאים בהתוועדות: היכולת להושיב זה לצד זה יהודים מכל הסוגים, בלי מעמדות".

נפילה כאתגר

פעמים רבות הוא נשאל אם כל אחד ואחד יכול ללמוד חסידות. תשובתו נחרצת: "בוודאי! כל אחד ואחד יכול ללמוד חסידות. מי שמתחיל ללמוד תורה זו ראוי שיקבל הדרכה ממי שכבר צללו לעומקה של החסידות".

הוא מזכיר את אִמרתו של אדמו"ר הזקן על י"ט בכסלו, 'מי שישתתף בשמחתי אוציאו מן המיצר אל המרחב', ונותן לה פירוש משלו: "אחרי שתלמד את ספר התניא תבין שה'מיצר' זה בעצם ה'מרחב' שלך. גם כשאתה נופל חלילה, זה האתגר שלך, להתגבר ולהתרומם".

עגלות ספרים

האירועים הענקיים בבנייני האומה בירושלים העניקו תנופה מחודשת לחג הגאולה. הרב סלבטיצקי מתאר את תחושותיו בכל פעם שהוא בא להשתתף באירועים: "זה מחזה מרגש לראות בימינו אנשים מקהלים מגוּונים פוסעים בין מדפי הספרים וממלאים עגלות סוּפֶּר ענקיות בספרי חסידות. באים יהודים מכל גוני הקשת, נסחפים בשמחה העצומה, קונים ספרי חסידות, מקשיבים לדברי המשפיעים ומגלים עולם מופלא".

דברים השתנו מאוד מהימים שבהם הוא וחבריו התגנבו בסתר להתוועדויות י"ט בכסלו: "כיום י"ט בכסלו נהפך לחג כללי", הוא אומר. "מציינים אותו לא רק בהתוועדויות פנימיות בקהילות חב"ד, אלא באלפי מקומות בעולם, ובבנייני האומה בלבד משתתפים רבבות. אכן, היום הגדול הזה מפיח רוח חיים חסידית ומרומם את חייהם של רבים".


הרב סלבטיצקי באירועי  י"ט בכסלו אשתקד


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)