חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 16:36 זריחה: 6:27 ל' בכסליו התשפ"ב, 4/12/21
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

מה קורה בדרום הכותל?
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
נושאים נוספים
שיחת השבוע 1559 - כל המדורים ברצף
הגמל אינו רואה את דבשתו
יש חדש
אורחים אמיתיים או מדומים
צדקה ומשפט
טובה ליהודי
בזכות הכנסת אורחים
שיחת גדולים
מתי יבוא?
מה קורה בדרום הכותל?
כיבוד למי שאינו מברך

בימים האחרונים נסתיימה עבודת מחקר מקיפה החושפת את סיפורו של דרום הכותל, העומד בעין הסערה בשנים האחרונות. העניין בוער בעצמותיו של ר' מתתיהו (מתי) הכהן דן (61), העומד בראש עמותת 'עטרת כהנים' הפועלת לגאולת בתים בעיר העתיקה וסביבותיה. לאורך השנים בחר להישאר מאחורי הקלעים ולהתנזר מראיונות. עכשיו הוא ניאות לדבר, למטרה אחת: שהציבור יבין מה עומד מאחורי צמד המילים 'הכותל הדרומי'.

"הכותל הדרומי הוא למעשה המשכו הדרומי של הכותל המערבי", פותח דן. "זה לא אתר ארכאולוגי, לא אתר היסטורי, אלא הכותל עצמו. ראיתי, לצערי, כמה כלי תקשורת שכינו את המקום 'הכותל הרפורמי'. זו שערורייה מזעזעת שעלולה ליצור תודעה שקרית".

ניסיון לטשטש היסטוריה

דן מספר שאחרי שחרור הכותל במלחמת ששת הימים טענו ארכאולוגים שחלקו הדרומי צריך להפוך לאתר תיירותי. יהודים שבאו להתפלל שם, גורשו. גדולי הרבנים שללו את הכוונה הזאת וקבעו שיש קדושה בכותל המערבי לכל אורכו. הוא מציג קריאה היסטורית שכתב הרבי מליובאוויטש בכתב ידו לאחד העסקנים, ובה דרש לעורר "רעש ופרסום גדול" על המחשבה למסור את חלקו הדרומי של הכותל לטיפול העירייה ולא למשרד לענייני דת.

לפני קצת פחות משנה אישרה הממשלה את 'מתווה הכותל', ולפיו קבוצות הרומסות את ההלכה יוכלו לקיים בחלק הדרומי של הכותל 'תפילות' וטקסים. בעקבות זאת נכנס דן לפעילות בלתי-פוסקת, כדי לחשוף לפני הציבור מידע על קדושתו של החלק הדרומי. נוצרה סערה ובעקבותיה התנגדו הנציגים החרדיים למתווה.

הרבנות בפסיקה מיוחדת

על תחילת פעילותו באזור הכותל הוא מספר: "במשך שנים אנו מנהלים מאבק על 'הכותל הקטן', הנמצא בצִדו הצפוני של הכותל. המקום מוזנח ואנחנו פונים פעם אחר פעם למשרד לענייני דת שיקבל אחריות למקום. במסגרת המאבק העמקתי בחומרים היסטוריים והגעתי למסמכים חשובים הקשורים לקדושת החלק הדרומי. הרבנים הראשיים הזמינו אותי להופיע לפני מועצת הרבנות הראשית ולהציג את המחקר ההיסטורי שערכנו. מועצת הרבנות החליטה ש'מתווה הכותל' חסר תוקף חוקי, מכיוון שלא התייעצו איתה, כפי שמחייב החוק".

דן מארגן מנייני תפילה יומיים בחלק הדרומי, מקיים קשר רציף עם הגורמים הרלוונטיים, וגם מנהל מאבק משפטי. "מי שזרעו את זרעי המחלוקת הם שופטי בית המשפט העליון, שפסקו שלכותל המערבי אין קדושה של בית כנסת. מה הם מבינים בזה?", הוא שואל בכאב.

הַצביעו ברגליים

הוא מתכוון להגיש עתירה על הקביעה הזאת: "בית המשפט אינו מוסמך לדון על פולחן במקומות הקדושים. הסמכות נתונה בידי הממשלה והרבנות הראשית. יש פה ניסיון לשנות מסורת של דורות".

עמותות וארגונים נוספים הצטרפו למאבק. בכוונתם לחשוף את כל מה שקורה מאחורי הקלעים. אבל ההתעוררות הציבורית היא העיקר: "הַצביעו ברגליים ובואו להתפלל בחלק הדרומי של הכותל!", הוא מבקש.


מתי דן וזעקת הכותל (צילום:
david weill, רגעי אומנות)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)