חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:34 זריחה: 6:15 י"ד באדר א' התשפ"ד, 23/2/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

שלום העולם מתחיל בסוכה
עמדה שבועית


מאת: הרב מנחם ברוד
נושאים נוספים
שיחת השבוע 1554 - כל המדורים ברצף
שלום העולם מתחיל בסוכה
יש חדש
הנשר ומלאך האלוקים
סוכות
הסוכה באה לשימוש
סוכה – מחסה
הבטחה בסוכה
שמחת המים
מכת פטיש לשנה טובה
'הושענות' בחג הסוכות

הסוכה מבטלת את המחיצות שבין חלקי העם. הכול יוצאים מהבתים המרוּוחים ויושבים בסוכות ארעיות, ופתאום כולם מרגישים שווים

על הימים שבין יום הכיפורים לחג הסוכות אומרים חז"ל שאז היהודים 'עסוקים במצוות' –  זה בסוכתו, זה בלולבו. ובאמת, מראה מלבב הוא לראות את המוני העם העוסקים בבניית סוכה, בנשיאת סכך ובבחירת ארבעת המינים של החג.

צלמי התקשורת נוהגים ללכת אל השכונות החרדיות ולצלם שם את בניית הסוכה, אולי כי זה נראֶה אותנטי יותר, אבל למעשה בכל רחוב ברחבי הארץ אפשר לראות את הסוכות הקמות בימים האלה, ובהן יֵשבו משפחות ויחגגו את חג הסוכות. רבים מקרב הציבור שאינו מוגדר שומר מצוות נוהגים גם הם לבנות סוכה ולשבת בה לפחות בחלק מימי החג.

בלי לשפוט

בימים האלה אווירת החגים מגיעה לשיאה, והיא מרימה את כולנו מעל טרדות השעה ופולמוסי היום-יום, לעולם רוחני יותר, נינוח ומלא שמחה ואהבה. הדבר משתקף במצוות הסוכה, המבטלת את המחיצות שבין חלקי העם. הכול יוצאים מהבתים המרוּוחים ויושבים בסוכות ארעיות, ופתאום כולם מרגישים שווים.

מימד עמוק יותר של אחדות בא לידי ביטוי במצוות ארבעת המינים, המשקפים את ארבעת הסוגים שיש בעם ישראל. קשה שלא להתפעל מעוצמת רעיון האחדות הטמון כאן. התורה מצווה אותנו לצרף גם את ה'ערבה', גם את מי שאין בו לא תורה ולא מעשים טובים. בלי להתחבר עם היהודי הזה אין כל ערך אפילו ב'אתרוג', ואי-אפשר לקיים את המצווה.

כאן עולה וזוהרת האחדות המהותית המופלאה הקיימת בעם ישראל. "אל תביט אל מראהו", אמר הקב"ה לשמואל הנביא. על אחת כמה וכמה הדברים נאמרים לכל אחד ואחת מאיתנו. אל לנו לשפוט יהודי שני על-פי המראה החיצוני, על-פי מעשיו והתנהגותו הגלויים לעינינו. גם מי שנראֶה 'ערבה' הוא חלק מעם ישראל ויש בקרבו נשמה שהיא "חלק א-לוה ממעל ממש". יש בו אוצרות אין-סופיים, צריך רק לדעת להסתכל פנימה ולגלותם.

שפע לעולם כולו

בחג הסוכות היו מקריבים בבית המקדש שבעים פרים, כנגד שבעים אומות העולם, שכן החג הזה נושא עמו שפע וברכה לעולם כולו. אנו חיים בתקופה שבה מתחוללים שינויים גדולים בעולם, ועדיין אין לדעת לאן פני הדברים. חג הסוכות הוא הזמן להתפלל לשלום העולם כולו, ולבקש שהשינויים והתמורות יהיו לטובה ולברכה, בעבור האנושות בכללה ולעם ישראל במיוחד.

בכוחנו להביא יציבות ושלום לכל העמים ולחזק את שלום העולם, וזאת על-ידי חיזוק הצד הרוחני שלנו. כשאנחנו יושבים בסוכה ומברכים על ארבעת המינים אנו מביאים לידי הרעפת שפע אלוקי על העולם כולו. חיזוק האחדות היהודית, שגם היא ממאפייניו של חג הסוכות, עושה אותנו כלי לברכת ה' – "ברכנו אבינו כולנו כאחד", ובזכותה נזכה לשנה טובה ומבורכת, שנת ברכה ושלום. חג שמח!


רעיון האחדות בארבעת המינים של סוכות (צילום: מנדי הכטמן, ערוץ 'יהדותון')


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)