חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:51 זריחה: 5:37 כ"ו בסיון התשפ"ב, 25/6/22
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

מהמפלגה האנטישמית לעלייה לארץ
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1553 - כל המדורים ברצף
ארבעה פירושים ומוקש אחד
יש חדש
למה נלקח משה מבני ישראל?
יום הכיפורים
הסידור מתפלל
ונסלח לכל עדת
הס קטֵגור
סליחה בשיא ההתעלות
מהמפלגה האנטישמית לעלייה לארץ
בקשת סליחה

בעוד כמה חודשים ינחת בארץ עולה חדש מפתיע – צ'ואנד סגדי, שהיה חבר פרלמנט בכיר מטעם המפלגה האנטישמית 'יוביק' בהונגריה. לפני כארבע שנים נחשף סיפורו המדהים של האיש, שגילה כי הוא למעשה יהודי. עכשיו דוד סגדי מבקש לחיות כיהודי בארץ הקודש.

בעזרת שלוחי חב"ד בהונגריה, הרב ברוך אוברלנדר והרב שלמה כובש, החל סגדי בתהליך השיבה אל חיק עמו. "הוא הביע חרטה על מעשיו ודבריו כנגד היהודים, וביקש את סליחת העם היהודי, ובתוכם את סליחת חללי השואה הי"ד", סיפר הרב כובש.

תודעה יהודית חיובית

מה מביא אותו לעזוב את ארץ הולדתו ולעלות לארץ? – "מאז גיליתי את שורשיי היהודיים והתחלתי להתקרב ליהדות, ישראל תמיד נתנה לי הרגשה חיובית ותחושת ביטחון", אומר סגדי בשיחה בלעדית ל'שיחת השבוע'. "אי-אפשר להיות יהודי שלם רק על בסיס זיכרון השואה או תודעת האנטישמיות. צריך גם תודעה יהודית חיובית".

את ההחלטה לעלות לארץ קיבל עם משפחתו, ועדיין אין הוא יודע היכן יבחר להתגורר. "אנחנו בשלבים התחלתיים", הוא משתף. "נבוא לארץ ונבדוק יותר מקרוב את האפשרויות".

הסידור של סבתא

האם גם בארץ ירצה לעסוק בחיים ציבוריים? הוא משיב בשלילה: "קודם כול אני רוצה ללמוד את השפה, לחוש את המנטליות הישראלית ולתת חינוך יהודי לילדיי. אין לי שום כוונה להיכנס לפעילות ציבורית". שיבתו ליהדות עוררה סערה גדולה בהונגריה. "הסיפור שלי קיבל קצת יותר תשומת לב ציבורית ממה שחשבתי", הוא מספר, "אבל כמו שלמדתי מהמורים החב"דיים שלי, גם זה בהשגחה פרטית, בתקווה שעוד יהודים ששכחו את מוצאם ייקחו ממני דוגמה".

הוא נזכר ברגע מרגש מיוחד ממהלך התקרבותו לעם היהודי: "אחרי שגיליתי שאני יהודי סיפרה לי סבתי, שהייתה אז בת יותר מתשעים, כי אמהּ, היינו סבתא רבתא שלי, קבורה בבית הקברות היהודי במישקולץ. לאחר מאמצים הגעתי אל הקבר, שהיה הרוס ומוסתר בין שיחים. הצעתי לסבתא לשפץ את הקבר, והיא התנגדה, אך עשיתי זאת, ובתום העבודות הבאתי אותה לשם. נדהמתי לראות שפתאום הוציאה מתיקה סידור קטן, 'מרים' שמו, שיצא לאור במיוחד בעבור נשים בתחילת המאה העשרים. סבתי, שבמשך שבעים שנה התעלמה מיהדותה, שמרה על הסידור והחליטה להביאו אל הקבר ברגע ההוא".

ה'כל נדרי' הראשון

סגדי חש ציפייה מיוחדת ליום הכיפורים. "יום כיפור הוא היום המרגש ביותר בעבורי", הוא אומר. "אני זוכר היטב את יום הכיפורים הראשון שלי, את ה'כל נדרי' הראשון. ליהודי כמוני היום הזה נותן כוח ותחושת ביטחון, שתמיד אפשר לחזור אל אבינו שבשמים".

אי-אפשר שלא להבחין בתחושת השליחות המפעמת בליבו: "מאז חזרתי ליהדות מזמינים אותי ממקומות רבים בעולם לספר את סיפורי. אני תמיד מופתע לגלות שגם במדינות שאין בהן אנטישמיות, כמו ארצות-הברית, חיים המון יהודים בלי זהות יהודית. זה מאוד מעציב. אני מקווה שהמסר של יום הכיפורים יגיע לכל היהודים בעולם".


דוד סגדי. תמיד אפשר לחזור


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)