חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:35 זריחה: 5:40 י"ב באייר התשפ"ד, 20/5/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

ראש השנה
מן המעיין


מאת: הרב אליעזר ברוד
נושאים נוספים
שיחת השבוע 1552 - כל המדורים ברצף
שנה חדשה מתחילה ברטט
יש חדש
ימים של חסד ושל גבורה
ראש השנה
ככה מתפללים
את מי מייצגים
מחסום התקיעות
הגאולה הוכתבה מראש
הפיגוע הקים בית כנסת בקיבוץ
פתיחת הארון

מהראש לכל השנה

על ראש השנה אומרת הגמרא (בבא בתרא קמז,א): ״יום זה של ראש השנה, אם חמים הוא, כל השנה תהיה חמה". אם בראש השנה ליבו של יהודי חם ומלא התלהבות, כל השנה תהיה חמה ומלאת התלהבות לעבודת ה׳.

(רבי מרדכי מלכוביץ)

הכתרה ברצון

שלא כמו רודן, המלך שולט בעמו בהסכמת נתיניו וברצונם המלא, בבחינת ״ומלכותו ברצון קיבלו עליהם״. בתחילת הבריאה היה הקב״ה בבחינת 'מושל', עד שבא אדם הראשון והמליכו למלך, באומרו ״ה' מלך גאות לבש״. עניין זה חוזר ונשנֶה בכל ראש השנה, כשאנו מכתירים את ה׳ למלך.

(הרבי מליובאוויטש)

חיים 'למענך'

״זכרנו לחיים... למענך אלוקים חיים״ (מן התפילה). אנו מבקשים שהחיים שתיתן לנו במתנה יהיו 'למענך', שלא נבזבז אותם חלילה בדברי הבל.

(שפת אמת)

לרעים ולטובים

״הטוב ומיטיב לרעים ולטובים״ (מן התפילה). אם אתה, ריבונו של עולם, תהיה 'טוב ומיטיב', תושיע ליהודים ותרעיף עליהם פרנסה וכל טוב, הריני ערב לך כי גם ה'רעים' שבהם יהיו 'טובים'.

(רבי לוי-יצחק מברדיצ'ב)

כתרו של הקב"ה

״ובכן לך הכול יכתירו״ (מן התפילה). כתרו של הקב״ה הוא שאנו מוסרים את נפשנו על קדושת שמו הגדול: ״לך הכול יכתירו״ – אנו מכתירים אותו ב"לך הכול״.

(רבי צבי מרימנוב)

מהות היום

הקבלת עול שבכל יום, ובמיוחד בעת קריאת שמע, היא התחלה ויסוד בלבד להתנהגות של האדם במשך היום; ואילו הקבלת עול של ראש השנה היא מהותו ותוכנו של היום.

(לקוטי שיחות)

בניין המלכות

עבודת היום של ראש השנה היא קבלת עול מלכות שמים, 'בניין המלכות'. בית בונים משלושה דברים: אבנים, עפר ומים. אבנים הן האותיות; עפר – תחושת התבטלות; מים – דמעות. על-ידי אמירת אותיות התפילה בביטול ובתחנונים, בבכיות מעומק הלב, בונים את ספירת המלכות.

(ספר המאמרים קונטרסים)

הכנה ראויה

כשלומדים ומתפללים בכוונה במשך ששת ימי השבוע, השבת היא נעימה. כשעוברים את חודש אלול וימי הסליחות כמו שצריך, אזיי ראש השנה הוא ראש מתוק של השנה.

(אדמו״ר הזקן)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)