חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:12 זריחה: 6:37 ז' בשבט התשפ"ג, 29/1/23
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

המשכן באריאל, הפרוכת מסרי-לנקה
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1543 - כל המדורים ברצף
השולחן נקי ואפשר לדבר
יש חדש
לרומם את הבריאה
נדרים
אוי לבנים
בושה מהמשיח
סגולה בתופת
איך ייבנה המקדש
המשכן באריאל, הפרוכת מסרי-לנקה
תפילת נדבה

כמעט עשר שנים עברו עד שהרעיון להקים דגם של המשכן בשומרון קרם עור וגידים. היזם, טוביה גלברד, לא שיער את האתגרים שיעמדו לפניו. לפני שנה הדגם קם והיה, והוא מתנוסס לתפארת במתחם מלון 'אשל אריאל' בעיר אריאל, בירת השומרון.

לגלברד היה ברור שדגם המשכן, לכשייבנה, צריך להיות מוצב ביהודה ושומרון דווקא. "לא רחוק מאריאל, בשילה הקדומה, הוצב המשכן האמיתי באורח קבע, קודם שנבנה בית המקדש הראשון. בנופים האלה צעדו אבותינו לעבוד את ה' במשכן שילה, ולכן מרגש במיוחד לראות את דגם המשכן באזור הזה", הוא אומר.

מה זה תכלת וארגמן

בשלב ראשון פנה גלברד אל הרב מנחם מקובר, ראש ארגון 'והראנו בבניינו', וזה התלהב מהרעיון והחל ללוות את המיזם. כמעט כל פרט דרש מחקר מעמיק. למשל, הוא מספר על הדיונים בעניין צבעי יריעות המשכן: "היו לפנינו מחקרים שנעשו במרוצת השנים, ועשינו גם תחקיר משלנו. כך הגענו להחלטה כיצד לבצע את הצבעים המתוארים בתורה – תכלת, ארגמן ותולעת שני".

המטרה הייתה לבנות דגם קרוב ככל האפשר למציאות, אם כי היו פרטים שלא היה אפשר לעשותם, כמו 'עצי שיטים', קורות העץ הענקיות, או היקפי הזהב והכסף, ששימשו לבניית המשכן. "ככלות הכול, זה דגם שנועד להמחשה בלבד", מתנצל גלברד. "את המשכן האמיתי, על כל פרטיו וחלקיו, נוכל לראות רק כשיתגלה המשכן שעשה משה, שנגנז עם הקמת בית המקדש הראשון".

סיור תנ"כי כולל

אחד האתגרים שעמדו לפניו במלאכת הבנייה היה עשיית הפרוכת. מספר גלברד: "חיפשנו איש מקצוע בארץ שמתמחה בעשיית פרוכת שתתאים לדגם המשכן ולא מצאנו. יום אחד ביקר אצלנו בחור לא-יהודי מהודו, ושמע על הקושי. הוא סיפר כי בסרי-לנקה יש אישה הטווה פרוכות מהסוג שאנו צריכים. יצרנו עמה קשר והופתענו. היא סיפרה שיש לה אהבה גדולה לעם ישראל והצהירה כי תעשה את העבודה בהתנדבות מלאה. אחד-עשר חודשים עמלה על הפרוכת, ולא רצתה לקבל תמורה!".

לפני שנה נפתח המקום למבקרים. "הביקור במתחם המשכן נערך כחלק מסיור תנ"כי כולל באזור, הנמשך בין שעה לשעה וחצי", מסביר גלברד. "המבקרים בשעות הערב גם צופים במיצג מיוחד, המספר על המשכן האמיתי והניסים שליוו את בנייתו. כל מי שמבקר כאן מתפעל ומתרגש. פתאום אתה מבין את הקשר שלך, כיהודי, לארץ ישראל ולתנ"ך".

מעשה חנה

למקום באים גם לא-יהודים, שמעוניינים לשמוע על המשכן. "יום אחד ביקרה כאן אישה לא-יהודייה", הוא מספר. "היא עמדה מול הדגם ומלמלה. לאחר מכן סיפרה לנו שאין לה ילדים והיא מכירה היטב את סיפור חנה, אם שמואל הנביא, והחליטה לעשות כמותה... קצת גיחכנו, אך כעבור שנה קיבלנו ממנה מייל ובו בישרה כי נולד לה בן".

לדבריו, תגובות המבקרים מוכיחות שוב ושוב שההשקעה הגדולה השתלמה. במהלך הריאיון הטלפון אינו מפסיק לצלצל. גם תיירים מכל העולם מבקרים ומתפעלים. משכן חי.


גלברד על רקע דגם המשכן באריאל


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)