חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:45 זריחה: 5:35 ט"ז בסיון התשפ"ג, 5/6/23
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

ניס היהודית חוזרת לשגרה
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1542 - כל המדורים ברצף
מי מחנך מחדש את צה"ל
יש חדש
יום צום ויום רצון
מעשה הקרבנות
למי מגלים סודות
קריאה והשתוקקות
הקשר הכשר
מיום ליום מתקרבים
ניס היהודית חוזרת לשגרה
צום נדחה

בשעה 22:40, ביום חמישי שעבר, עמד הרב יוסף-יצחק פינסון, שליח חב"ד בניס שבצרפת, בעיצומו של שיעור תורה שמסר. יללות אמבולנסים קטעו את השיעור. הרב הבין שדבר מה חריג אירע. כשיצא לרחוב ראה שוטרים רבים, והללו הורו לו שלא לצאת כי המצב מסוכן.

פיגוע הענק התרחש במרחק חמש דקות הליכה מבית חב"ד שהוא מנהל. באותו רגע הוא חשב על המדריכות במחנה הקיץ שהוא מפעיל, שהיו אמורות להיות בסביבה. "יצרתי מיד קשר ונרגעתי כששמעתי שלא נפגעו, וכי הן מסתתרות במרתף של מסעדה סמוכה", משחזר הרב פינסון. רק לאחר שעה וחצי הורשה לצאת ממתחם בית חב"ד ולהחזיר את המדריכות למחנה הקיץ.

המדריכות ניצלו

מתברר כי המדריכות ניצלו בנס גדול. הן ראו הכול ונמלטו במהירות. "הבנות היו בהלם מוחלט. כמעט התעלפו", הוא מספר. "המראות המזעזעים שראו היו קשים. הודינו לה' שלא נפגעו. בתחילה הייתה מחשבה להחזירן לביתן, אבל הן התעקשו להמשיך ולהדריך במחנה הקיץ, שבו מבלים יותר ממאתיים ילדים".

השנה יציין הרב פינסון (65) ארבעים שנות שליחות בניס. הוא השליח הראשי של הריביירה הצרפתית, בדרום-מזרח צרפת. ביום שלישי השבוע, י"ג בתמוז, הוא אמור לחנוך פתיחת בית חב"ד חדש באי קורסיקה.

פריחה יהודית

כשלושים אלף יהודים מתגוררים בניס, ובעבורם פועלים בעיר שלושה בתי חב"ד, בית ספר שבו לומדים כשלוש-מאות תלמידים, מסעדה יהודית, מרכז תוסס לצעירים, מקווה מהודר, 'טנק' מבצעים מיוחד, פעילות ייחודית לנשים ועוד.

לדברי הרב פינסון, החיים בניס נמשכים. "חוץ מהרחוב שבו התרחש הפיגוע העיר חזרה לשגרה", הוא מספר. אנחנו תופסים אותו בסיומו של טקס רשמי, המציין את יום השואה בצרפת. הוא נשא דברים לצד ראש העיר. "יש כיום בצרפת הרבה יותר הבנה למתחולל בארץ. ראש העיר התבטא: 'כשיש פיגוע בישראל – זה כמו פיגוע בניס, ולהפך'. כשפוגעים ביהודי בעולם, פוגעים בפועל גם בצרפת".

לא למנוסת בהלה

בעקבות הפיגוע חזרו ונשמעו הקולות הקוראים ליהודי צרפת לעלות ארצה. "הקו שלנו לא השתנה לאורך כל שנות פעילותנו", מבהיר הרב פינסון. "אסור בשום אופן לעזוב בגלל פחד, כי מנוסה כזאת מסכנת את שלומם של היהודים שעדיין אינם יכולים לעלות. צריך לעלות לארץ מתוך שיקול דעת, ואנחנו מנסים לסייע לעולים גם בקליטתם בארץ".

ביום שהתרחש בו הפיגוע נערך בבית שמש כינוס בוגרים של תלמידי בית הספר בניס, המתגוררים בארץ. רעייתו הייתה אורחת הכבוד בכינוס. הוא עצמו היה אמור להשתתף גם כן, אך ברגע האחרון ביטל את טיסתו, בשל אילוץ טכני. בדיעבד, נוכחותו בעיר הייתה חשובה לחיזוק הקהילה ברגעים הקשים. "אנחנו ממשיכים בשליחותנו, ביתר שאת וביתר עוז", הוא אומר בסיום השיחה.


הרב פינסון ביום השואה בניס, השבוע


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)