חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:50 זריחה: 5:36 ט"ו בסיון התשפ"ד, 21/6/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

איך אומרים 'חסידות' ברוסית
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1541 - כל המדורים ברצף
איך גלגל ההיסטוריה מסתובב
יש חדש
חשיבותן של תכונות הנפש
נבואת בלעם
תקיפות מול ליצנות
המטרות נקבעו
הכנר והזיכרון
שליטה על העולם כולו
איך אומרים 'חסידות' ברוסית
מה טובו אוהליך

לפחות פעם בחודש ממריא הרב אורי קמישוב (67), תושב מעלה אדומים, למוסקווה בירת רוסיה. שם, בבית הכנסת החסידי המפורסם 'מארינה רושצ'ה', הוא שוהה כשבועיים ומוסר שיעורי חסידות בכולל, ליהודים הצמאים לתורת השם.

לצד שיעורי החסידות הוא עוסק בתרגום ספרי חסידות לרוסית. ספריו גרמו לרבים להתחבר לתורת החסידות ולהתחיל לשמור תורה ומצוות. לרגל חג הגאולה י"ב בתמוז הוא ניאות לספר את סיפור חייו, המייצג את ניצחון היהדות על שלטון הרשע הקומוניסטי.

תפילה וחקירה

הרב קמישוב נולד וגדל במוסקווה בימי האימים של הצורר סטלין. הוא לא ידע דבר על יהדותו. את צעדיו הראשונים בחיי תורה ומצוות עשה כעבור שנים רבות, בעקבות שיעור שמסר מורה לעברית. "השיעור עסק קצת בהכרת היהדות, וזה משך אותי", הוא מספר.

הפחד מהשלטון הקומוניסטי העיב על קיום החיים היהודיים. ובכל-זאת הוא התחבר לחסידי חב"ד ב'מארינה רושצ'ה', למד מאורחותיהם ודבק במנהגיהם. זיכרונות רבים יש לו מאותם ימים: "בשמחת תורה בשנת תשמ"ד הצטרפתי לקבוצת חסידים שיצאו לשמח יהודים בבית כנסת אחר. כשסיימנו, עברנו דרך 'מארינה', ואז נקלענו לדרמה גדולה: המון חוקרי קג"ב פשטו על בית הכנסת וחקרו את המתפללים שהואשמו בהתכנסות בלתי-מאושרת... נעצרתי עם המתפללים האחרים ולבסוף שוחררנו".

קו ישראל-מוסקווה

הצעיר הנלהב שאף להיות כאחד החסידים. בתוך זמן קצר נעשה שומר תורה ומצוות במלוא מובן המילה, ובהמשך החל למסור בעצמו שיעורי תורה לחבריו. לימים הצטרף רשמית לפעילות חב"ד במדינה, שבראשה עומד הרב הראשי ושליח חב"ד הרב בערל לאזאר.

בשנת תשנ"ג (1993) זכה הרב קמישוב לעלות לארץ. הוא לא חשב לחזור לרוסיה, אך יד ההשגחה רצתה אחרת. לפני כעשר שנים פנה אליו הרב ברוך גורין, מהוצאת הספרים 'לחיים' ברוסיה, בבקשה לתרגם ולערוך ספרי חסידות בעבור הקהל דובר הרוסית. הוא נענה בחיוב ומאז חייו מתנהלים בקו ישראל-מוסקווה.

חסידות ברוסית

בימים האלה הוא שרוי בעיצומה של מלאכת תרגום חלק נוסף של ספר 'דרך מצוותיך' ל'צמח צדק' מליובאוויטש. "בעיניי זה שער הכניסה לעולמה של חסידות חב"ד", מסביר הרב קמישוב. "הספר, העוסק בתכנים חסידיים עמוקים, כתוב בדרך מבוארת מאוד, המאפשרת גם למתחילים ללמוד ולהבין את העניינים. הופתעתי לגלות שיהודים העוסקים בפילוסופיה, והרחוקים משמירת מצוות, החלו להתעניין ביהדות בעקבות קריאת הספר".

תרגום ספר חסידות לרוסית אורך אצלו לכל הפחות שנה. איך מתרגמים מושגים חסידיים עדינים לשפה הרוסית? הוא משיב: "אכן, קשה לתרגם את המושג עצמו. לכן אנחנו מצרפים דברי הסבר והרחבה, המוגשים מן הקל אל הכבד, כדי שהמושגים האלה יהיו בהירים לכל יהודי". את י"ב בתמוז, אם שאלתם, יחגוג הרב קמישוב, איך לא, בהתוועדות חסידית עם תלמידיו במוסקווה.


לא קל לתרגם. הרב קמישוב (צילום: אלי סגל)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)