חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:42 זריחה: 5:36 כ"ב באייר התשפ"ד, 30/5/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

"הרבי לקח אותי לגבהים"
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1540 - כל המדורים ברצף
הזמנה להתרומם ולהתעלות
יש חדש
השפעתו הנצחית של משה
התקשרות לצדיק
איך הרבי מבטל צרה
תלוי בבחירת האדם
כשאין תשובה
מעלת ההשתטחות
"הרבי לקח אותי לגבהים"
עניין של מבטא

הרבה רגעים מרגשים היו במהלך נאומו של הפרופ' אהרון צ'חנובר (68), בערב שנערך לכבודו אחרי זכייתו בפרס נובל לכימיה, לפני שתים-עשרה שנים. הוא הצליח להפתיע את עמיתיו, אנשי המדע, בהצהרה: "בעולמו של הקב"ה אני בסך הכול תייר, שהזדמן לו להציץ ולהיות שותף לתגלית שהייתה כאן מאז ימי הבריאה. לא המצאתי דבר. התגלית שלנו היא לטובת האנושות כולה, ואני מודה לאלוקים על כך".

בשנת תשל"ו (1977) זכה הפרופ' צ'חנובר לפגישה מיוחדת במינה עם הרבי מליובאוויטש. כמה חודשים קודם לכן התלווה אל אחיו, יוסי צ'חנובר, להקפות בבית מדרשו של הרבי. "מי שלא ראה את השמחה הזאת לא ראה שמחה מעודו ואינו יודע שמחה מה היא", הוא אומר לנו השבוע. "ההתרגשות, השירה, הנפת הילדים, הקירות הרועדים – כל אלו בוקעים שערי שמים ומבטיחים כי הקב"ה יאזין לתפילתנו".

הרבי חקר והעמיק

יום אחד אמר יוסי לאחיו שהרבי ביקש לראות אותו, והוא נענה כמובן בשמחה: "בתחילה הרבי התעניין בפרטים אישיים. סיפרתי על אחי יוסי, שאימץ אותי אחרי פטירת הוריי. הרבי שמח לשמוע את הדברים, שכן יוסי היה מאוד מקורב לרבי".

אהרון עמד באותם ימים בשלבים הראשונים של מחקרו, שהביא אותו כעבור שנים לזכייה בפרס נובל. "הרבי התעניין במחקר שלנו", הוא מספר. "סיפרתי לו על הדברים בלשון פשוטה, אבל הרבי לא הסתפק בזה. הוא חקר והלך והעמיק".

תכלית המחקר

"הרבי ממש העמיק, רצה להבין מה מתרחש", שחזר הפרופ' צ'חנובר בשיחה לתכנית 'תורת חיים' של JEM. "הוא רצה להבין במה זה משרת את הטבע. הסברתי לו את מה שידענו אז: זה טוב כדי להרוס חלבונים שאנחנו לא זקוקים להם, כדי לווסת תהליכים שבהם חלבונים מעורבים. ואז הרבי שואל: 'נו, ואם תגלו את הכול, זה יעזור לאדם?'.

"לא הייתה לי תשובה. היום בדיעבד אנחנו יודעים שזה עזר מאוד-מאוד לאדם. בהתבסס על המערכת שגילינו פותחו תרופות, במיוחד למחלות ממאירות מסויימות, אבל אני מאמין שהעתיד הרבה יותר רחב, ויהיו תרופות גם למחלות ניווניות של המוח ומחלות אחרות".

"יצאתי הלוּם"

במהלך השיחה עלו עוד עניינים, כמו השאלה מי מפקח על שיווי המשקל המופלא בין כוחות הבנייה וההרס בטבע: "הלוא אם הטבע יהרוס יותר ממה שהוא בונה, הכול ייעלם, ואם הוא יבנה יותר ממה שהוא הורס, תהיה הצטברות. לא הייתה לי תשובה; עד היום אין  לנו תשובה. ואז הרבי אמר: אתה לא חושב שבזה אנחנו רואים את מעשה הבריאה ממש?".

הפרופ' צ'חנובר מסכם: "השיחה הסתיימה ויצאתי ממנה הלוּם. אני לא חושב שניהלתי שיחה עמוקה כזאת עם המנחה שלי בביולוגיה. מעולם לא לקח אותי מישהו לגבהים כאלה. למדתי מהרבי לקח שמלווה אותי כל חיי: במדע יש פרטים, אבל יש גם תמונת נוף. מי שרוצה להצליח במדע, צריך להכיר את הפרטים, בוודאי; אבל צריך גם לדעת איפה פרטי הנוף מפוזרים". ניתן לצפות בסיפור המלא כאן: http://www.he.chabad.org/2755546


הרבי הזמין לשיחה. הפרופ' צ'חנובר (צילום:
JEM)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)