חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:37 זריחה: 5:39 י"ד באייר התשפ"ד, 22/5/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

הזמנה להתרומם ולהתעלות
עמדה שבועית


מאת: הרב מנחם ברוד
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1540 - כל המדורים ברצף
הזמנה להתרומם ולהתעלות
יש חדש
השפעתו הנצחית של משה
התקשרות לצדיק
איך הרבי מבטל צרה
תלוי בבחירת האדם
כשאין תשובה
מעלת ההשתטחות
"הרבי לקח אותי לגבהים"
עניין של מבטא

יום ההילולא של צדיק הוא לו יום של עלייה גדולה ביותר, וזו הזדמנות לכולנו להתעלות ולהתקדש ולקבל את שפע הברכות

בשבת זו, ג' בתמוז, יצויין יום ההילולא העשרים ושניים של הרבי מליובאוויטש. מה מהותו של היום הזה? זה יום כואב? שמח? התשובה טמונה בשמו דווקא – יום ההילולא. הילולא היא מילה ארמית שפירושה – שמחה גדולה, שמחת חתונה.

לכאורה איך אפשר להשתמש בביטוי כזה על ימי סילוקם של צדיקים, דבר שחז"ל השווּ ל"שרֵפת בית אלוקינו"? הלוא קרה דבר מעציב ומכאיב – צדיקים, שהאירו את העולם בתורתם ובעבודתם, עלו לשמי רום. שוב איננו רואים את זיו פניהם ואיננו שומעים את קול תורתם ותפילתם. איך אפשר לקרוא ליום כזה 'יום הילולא', יום של שמחת חתונה?!

חיים רוחניים

כאן באה לידי ביטוי משמעותם האמיתית של חיי צדיקים. אין אלה חיים אנושיים רגילים. גם בהיותם בעולם הזה עיקר חייהם היו חיי הרוח והנשמה. גם כשהתהלכו בתוכנו התנהלו חייהם במישורים רוחניים עליונים, שאין לנו שום מושג בהם.

מספרים ששאלו את אחד הצדיקים אם גם בדורות האלה יש צדיקים נסתרים, והוא נקב בשמותיהם של כמה צדיקים ידועים. תמהו השומעים: "והלוא צדיקים אלה גלויים ואינם נסתרים!". השיב להם הצדיק: "אבוי היה לנו אילו הייתה צדיקותם מצטמצמת למה שעינינו רואות".

צדיקים כאלה מוסיפים לחיות גם לאחר הסתלקותם, ויתרה מזו, הזוהר אומר שחייהם והשפעתם, בעולמות העליונים וגם בעולם הזה, הם ביתר שאת וביתר עוז. יום ההילולא של הצדיק הוא לו יום של עלייה גדולה ביותר – ביום הזה הגיע לשלמות מיוחדת ונתעלה מעלה-מעלה, עם כל תורתו ועבודתו, ועתה הוא משפיע בעוצמה כפולה ומכופלת על כל הקשורים אליו.

לכן זה יום של שמחה, לא רק לצדיק עצמו, אלא לכל בני דורו, שכן הגוף נמשך בעקבות הראש, וכאשר צדיק הדור מתעלה – מתחוללת עלייה אצל כל בני הדור. השמחה נובעת אפוא מההכרה שבמהותו האמיתית זה יום של התעלות, שמחה וקדושה.

מוסיף להנהיג

דברים אלה נכונים לכל צדיק, גם כאשר הוא מניח מי שממלא את מקומו. ואולם כשמדברים על הרבי מליובאוויטש, הרי עצם העובדה שלא הניח ממלא מקום מלמדת שהוא עצמו מוסיף להנהיג את צאן מרעיתו, ואף ביתר שאת וביתר עוז.

הגמרא קובעת כלל: רוצה אתה לדעת אם הצדיק בחיים, הבט בזרעו – "מה זרעו בחיים, אף הוא בחיים". אם רואים ש'זרעו' של הצדיק הולך בדרכו, לומד את תורתו, ממשיך את מפעליו – הרי זו הוכחה ש"אף הוא בחיים". ואכן, עינינו רואות כי 'זרעו' של הרבי – הלוא הם רבבות אלפי תלמידיו, חסידיו, שלוחיו ומקושריו – הולכים בדרכו ומעצימים את מפעליו הכבירים ברחבי תבל.

הרבי נמצא אפוא עמנו ובתוכנו, ומוסיף להנהיג את כלל ישראל ולהרעיף על כולנו מברכותיו. יום ההילולא מעניק לכולנו הזדמנות להתעלות ולהתקדש, להחליט החלטות טובות ולפעול עוד יותר לזירוז הגאולה השלמה בקרוב ממש.


"מה זרעו בחיים, אף הוא בחיים". הרבי (צילום: ארכיון JEM)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)