חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:36 זריחה: 5:39 י"ג באייר התשפ"ד, 21/5/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

המורשת: לחפש את המאחד
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
כשהמחלוקת מעוורת את עינינו
יש חדש
חשיבותו של רגע
מחלוקת
מה יוצא ממחלוקת
דינם של בעלי מחלוקת
הבטחה חלומית
טעותו של קורח
המורשת: לחפש את המאחד
כיבוד הכוהנים

שש שנים חלפו מאז הסתלקותו של הראשון לציון רבי מרדכי אליהו זצ"ל. את מקומו, במפעלי התורה שהקים, ממלא בנו, הרב יוסף אליהו. "בכל יום אנחנו מרגישים את החלל הגדול, אבל התחושה מתגברת כשעומדים לפני הכרעות הלכתיות", נאנח הרב יוסף. "לאבא היו כתפיים רחבות, והוא קיבל עליו פסיקות בסוגיות מורכבות וסבוכות. הרבה פעמים אנחנו מצטערים שלא הספקנו לשאול את אבא שאלות חשובות".

הרב יוסף עומד בראש כולל האברכים בקריית משה בירושלים, והוא חולש על מפעל ההוצאה לאור של ספרי אביו. "קרוב לארבע-מאות אברכים מכל החוגים, העדות והחצרות לומדים בכולל", הוא אומר. "הם לומדים הלכה, רבנות, דיינות ומקצתם יוצאים לשליחות בעולם ומעמידים קהילות של תורה".

להתמקד במוסכם

מה היה סודו של הרב אליהו, שמשך אליו המונים? הבן משיב: "אבא היה מכבד כל אדם ולא כפה את דעתו על איש. אבא נהג לומר – הרי אנחנו מסכימים על תשעים וחמישה אחוזים, בואו נתמקד בהם"... לדבריו, הגישה הזאת באה לידי ביטוי בגיוון הגדול של האברכים בכולל. "יש אצלנו בוגרי ישיבות חב"ד ופוניבז', חסידי ברסלב וספרדים. זו הייתה שיטתו של אבא – אחדות ישראל. הוא פרסם פסקי הלכה לספרדים, לתימנים, לאשכנזים; לכל מגזר פסק לפי רבותיו".

על ימי ההקמה של הכולל, בשנת תשמ"ט, מספר הרב יוסף אליהו: "ביקרתי עם אבא אצל הרבי מליובאוויטש. אבא הציג אותי לפני הרבי וסיפר על הכולל. הרבי נתן סכום מכובד להחזקת הכולל, ובירך שנצליח מעל המשוער. ואכן, הברכה מתממשת בכל יום".

שיחת לילה סודית

הפגישה של אביו עם הרבי הייתה בעבורו חוויה מיוחדת במינה: "כשהם דיברו בדברי תורה, פתאום הבנת עד כמה אתה לא מבין כלום... השיחה עברה במהירות הבזק מרשב"א לרשב"א, מתוספות לתוספות. הם דיברו בכותרות, בראשי פרקים, ובעומק המעורר התפעלות אדירה".

לדבריו, בקשר שבין אביו לבין הרבי רב הסתום על הנגלה. הוא מדגים בסיפור אחד: "לילה אחד צלצל הטלפון. אבא הרים את השפופרת, ומעברו השני של הקו היה הרבי. 'אתם לפני תיקון חצות?', שאל הרבי, ואבא השיב בחיוב. הם שוחחו כמה דקות והשיחה נסתיימה. מאוד רצינו לדעת מה תוכן השיחה, אבל אבא, שתמיד נהג לשתף ולספר על הרבי, לא דיבר על כך עד יום הסתלקותו".

המפעל נמשך

לצד הכולל פועלת ישיבה למקובלים לזכרו של הרב, 'כרם מרדכי' שמה, ובה לומדים שלושים תלמידי חכמים, בוגרי כולל האברכים. הבן מציין את פעילותה של אימו הרבנית, המוסרת שיעורי חיזוק רבים לנשות ובנות ישראל.

עד כה הופיעו עשרים וחמישה ספרים מתורת אביו, מחציתם נדפסו אחרי הסתלקותו. "באחרונה הוצאנו שני ספרים, ובהם הלכות פסוקות של אבא בהלכות שבת". המסר העיקרי של מורשת אביו: "לאהוב ולכבד כל יהודי, להתמקד במאַחד ולא במפריד. ולא לשכוח, מרבה תורה מרבה חיים".


המשך המפעלים. הרב יוסף אליהו עם אביו זצ"ל


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)