חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 16:36 זריחה: 6:25 ז' בכסליו התשפ"ג, 1/12/22
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

חי בזכות הציצית
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1538 - כל המדורים ברצף
זו הפרשנות, לא העובדות
יש חדש
נקודת האחדות שבתוך הפרטים
אהבת ארץ ישראל
בעל הציצית
איך אפשר לצאת
סיפור ולקחו
אומות העולם והציצית
חי בזכות הציצית
ברכה על תרופה

את יום שלישי, ל' בתשרי האחרון, לא ישכח יאיר בן עזרא (32) לעולם. יאיר, יועץ ובודק קרינה מוסמך, יצא מביתו שברעננה לעבר תחנת האוטובוס, והמתין לקו 437 לתל-אביב, בדרך לאחד מלקוחותיו. בתחנה המתינו לאוטובוס גם אישה ושני ילדים. פתאום הבחין באדם שעורר את חשדו. האיש הזיע והתנהג מוזר. יאיר נדרך.

אך בטרם קלט מה קורה זינק עליו האיש והחל לדקור אותו. זה היה מחבל, תושב הכפר א-ראם שבצפון ירושלים. יאיר התעשת במהירות והחל להיאבק עם המחבל, למרות פציעתו. עוברי אורח סייעו לו להשתלט על התוקף, עד שהגיעו כוחות הביטחון. אלה לקחו אותו לחקירה.

הציצית כחוסם עורקים

יאיר נדקר חמש דקירות. "הדקירות הסבו לי כאבים נוראים, אבל ידעתי שיש בתחנה אם וילדים ושאני חייב להציל אותם ולמנוע מהמחבל לדקור אותם", סיפר לאחר מכן. בהמשך תיאר את רגעי הפיגוע: "המחבל צרח 'אללה אכבר', והיה לו מבט של רצח בעיניים".

לאחר ההשתלטות על המחבל הגישו האזרחים עזרה ליאיר. הפציעות גרמו לו אבדן דם, ועד שהגיע האמבולנס עשו לו חסימת עורקים מאולתרת על-ידי הציצית שלבש. כשהגיע האמבולנס ייצבו החובשים את מצבו והבהילו אותו למרכז הרפואי מאיר בכפר-סבא.

אמצעי זיהוי

רק לאחר שהתאושש קלט מה שמר עליו. "קודם צאתי מהבית הייתה לי דילמה קטנה. כל הציציות שלי היו בייבוש, וציצית חדשה שהייתה בארון רציתי לשמור לחתונת אחותי", סיפר לנו יאיר השבוע. "היצר ניסה להגניב מחשבה, אולי לוותר יום אחד על לבישת הציצית, אבל החלטתי שאני לא הולך בלי ציצית ולבשתי את הציצית החדשה. כשלבשתי אותה באותו בוקר הייתה לי תחושה מיוחדת, סוג של אנרגיה חדשה בגוף".

הציצית תִפקדה לא רק כחוסם עורקים, אלא גם הצילה אותו מטעות שהייתה עלולה להיות טרגית. יאיר מספר על כך בפעם הראשונה: "התברר לי כי במהלך המאבק שלי עם המחבל היו רגעים שהסכין שלו הייתה נעוצה מתחת ידי וקשה היה להבחין מי מחזיק בה. גם הכיפה שלי נפלה, וברגעים הקריטיים לא היה ברור להמון הזועם מי המחבל ומי הקרבן. אנשים סיפרו לי שברגע שראו את הציציות שלי מבצבצות מתחת לחולצה, קיבלו את התשובה".

לא לוותר על הציצית

כשיקראו השבת על מצוות ציצית יקשיב יאיר לקריאה בהתרגשות מיוחדת: "ההסתכלות שלי היום על הציצית שונה לגמרי. אני רואה בה מצווה עוצמתית מאוד. יש אנשים שלפעמים קשה להם ללבוש ציצית, ובפרט בימי הקיץ החמים, אבל בעיניי זה כמו משקפיים שבלעדיהם אנחנו לא רואים, או תרופה חיונית שאי-אפשר בלעדיה. הציצית פשוט שומרת עלינו ואסור לוותר עליה".

בעקבות ההצלה מהפיגוע החל יאיר ללמוד יותר על הציצית: "כיום, כשאני הולך לקנות ציצית, אני יודע מה לבקש ועל מה חשוב להקפיד, כדי שהציצית תהיה המהודרת ביותר".


הציצית שהגנה. גילה את עוצמת הציצית


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)