חב''ד כל הלב לכל אחד
לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:09 זריחה: 6:38 י"ב בשבט התשפ"א, 25/1/21
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

לפתוח חצי חלון
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1537 - כל המדורים ברצף
למה מקווה ולא סנפלינג?
יש חדש
להעלות את הנר
ענווה
מי גדול ממי
ענווה וגאווה
אימוץ מרפא
להתכונן לנבואה
לפתוח חצי חלון
אחיזה לברכה

אחד הגורמים המרכזיים שדחפו את ר' מוני אנדר מכפר חב"ד לכתוב את הספר 'חצי חלון חצי מראה' היה התסכול. באחת-עשרה השנים האחרונות הוא מקיים קשר יום-יומי עם אנשי תקשורת מובילים, בעבודתו באגף דוברות חב"ד. "נוצרה בינינו ידידות אמת, שאינה קשורה להכנסת ידיעות ופרסומים", הוא אומר. "אנחנו משוחחים הרבה, וכמעט תמיד אני חוזר מתוסכל מעוצמת הנתק. אנשים פשוט לא מכירים את העולם היהודי ואת אורח החיים האמיתי של יהודים שומרי תורה ומצוות".

שוב ושוב חלפה בו המחשבה: "למה אנחנו יכולים להיות חברים וידידים, אף-על-פי שאני חרדי בכל הווייתי, ובה בשעה היחס לציבור החרדי יהיה שלילי? איך אפשר לגרום לאנשים האלה לראות את החרדים כבני-אדם, שאוהבים וחוששים, מתלבטים ומתמודדים, בוכים ושמחים?".

סדק בסכר הניכור

התסכול הזה הוליד את הספר, שיצא לאור לפני כמה חודשים בהוצאת 'ידיעות ספרים' וזכה להצלחה גדולה. הוא כבר נדפס בכמה מהדורות ואף הוגש כמועמד לפרס ספיר היוקרתי. בספר שנים-עשר סיפורים, שכל אחד מהם נוגע בהתמודדויות אנושיות בתוך העולם החרדי.

מוני, אב לארבעה, גדל בקריית מוצקין, הוסמך לרב ושירת שירות מלא בצה"ל. "אני מנסה לפעור סדק בסכר הניכור", הוא אומר. "כמו בבניין משותף, שיכולים לגור בו בצוותא יהודי חרדי ויו"ר תנועה אנטי-דתית. כשהם גרים יחד הם יתייחסו אחרת זה לזה".

סיפורים מהחיים

לדבריו, כל הסיפורים המוגשים בספר באים מתוך החיים. "זה יכול להיות קשיי פרנסה שאתה חווה, חוזר בתשובה שאתה חושב מה קורה לו בפסח עם המורכבות המשפחתית שלו, או כשאתה רואה משפחה שמתמודדת עם ילד חולה. ניסיתי גם לגעת במוקשים תודעתיים. למשל, 'איפה היה אלוקים בשואה'. כתבתי סיפור שבין השורות אתה מקבל תשובה לשאלה. או סיפור על משפחה חרדית המתגוררת בשכונה לא-דתית ונתקלת בשאלה 'למה בכלל באתם לפה'".

הספר נוגע גם בסוגיות רגישות. "לא כתבתי תשדיר שירות", הוא אומר. "אני לא מאמין בכתיבה כזאת, כי היא לא אמינה. החיים שלנו יפים ואמיתיים, אבל יש בהם גם חולשות וקשיים, וזה מה שהופך את הסיפורים לאנושיים ויוצרים הזדהות עם הגיבורים".

הצליח לגעת

התגובות שהוא מקבל מעידות שהספר הצליח לגעת באנשים רבים. הוא מציג הודעה שקיבל מדמות בכירה בעולם התקשורת: "בארבע וחצי בבוקר סיימתי את הספר, בדמעות. פשוט מרגש". עוד הוא מספר על אישה בת 92 מתל-אביב שהתקשרה אליו כדי לומר לו שהספר הזכיר לה את אביה, שהיה אדם דתי.

אך את התגובה המפתיעה ביותר קיבל משליח חב"ד בצפון שכותב: "חזרתי הערב מביקור בית אצל רופא בכיר. האיש מגדיר את עצמו אתאיסט, אך הפעם, לאורך כל השיחה, שפע סיפורי אמונה. בסוף קם ואמר: קניתי לאחרונה ספר שגרם לי לבכות, ומשם הסיפורים". זה היה הספר הזה.


אנדר וספרו. התסכול שהניע את הכתיבה


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)