חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:42 זריחה: 5:53 י"ט בתמוז התשפ"ד, 25/7/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

שירת הנשמה בין העולמות
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1536 - כל המדורים ברצף
שבועות זה לא גבינות
יש חדש
החוט הקושר את פסח לשבועות
חג השבועות
לא למכירה
כשהאור מאיר
התרדמה המכרעת
תורת 'עץ החיים'
שירת הנשמה בין העולמות
חג אחרי השבת

הזוג החרדי מירושלים ארז את המזוודות ונסע לנמל התעופה. במזוודות היו לא רק בגדים וחפצים אישיים, אלא גם אוכל כשר למהדרין שיספיק לכל ימי השהייה באפריקה. היעד: אקרה, בירת גאנה. הבעל, שזמן קצר קודם לכן הקים בית בישראל, היה נרגש. הוא הולך לפגוש את... אביו, סגן ראש העיר של אקרה.

"הכול היה מוזר", משחזר אליהו דן. "כולם סביבך אפריקנים, אבל אבי קיבל אותנו יפה, על אף השוני הקיצוני באורח החיים שלנו. הוא הבין את בחירתי להיות שייך לעם היהודי". כשחזר לארץ שב וצלל בעומקה של התורה, כפי שעשה בשנים שלפני-כן.

בעקבות האם

"נקרע בין עולמות" – זה שם האלבום שהפיק דן בימים האלה. אין זה שם של תקליט בלבד, אלא תיאור של המציאות המלווה אותו מיום שעמד על דעתו. הוא נולד לאם יהודייה ולאב מגאנה, שבא ללמוד באוניברסיטה העברית. שנתיים אחרי לידתו נפרדו הוריו. אביו היגר לארה"ב ואימו נשארה בתל-אביב. במרוצת הזמן החלה להתקרב ליהדות, ובהמשך עברה להתגורר בבני-ברק. הבן, אלידן, החל להיקרא אליהו דן.

ימי ילדותו לא היו קלים, אבל הוא הצליח להתגבר על קשיים בזכות היותו ילד חברותי במיוחד. אימו התקשתה למצוא פרנסה מסודרת. הילד הועבר למשפחות אומנה. לבסוף מצא את מקומו בביתו של הרב אברהם גריינמן. "הרב גריינמן נהפך בעבורי לדמות האב", אומר דן, שבילדותו אפילו אימץ את שם משפחת מאמציו. הוא נזכר בחיוך במבטי הפליאה של אנשים ששמעו אותו מדבר יידיש שוטפת.

נדחה והתעקש

הקשיים הגדולים החלו כשניסה להתקבל לאחת הישיבות המובחרות. אף שהיה תלמיד מצטיין שוב ושוב נענה בסירוב. "שנה שלמה ניסיתי להתקבל ללימודים בישיבה. חשקתי בתורה, רציתי ללמוד", הוא מספר וצליל של עצב נשמע בקולו. לאחר מאמצים רבים הצליח להתקבל לישיבת פוניבז'.

אך דווקא שם החל לגלות את אורה של החסידות. "לא היה קל לעקור את הרתיעה שלי מהחסידות, שעליה גדלתי", הוא מספר, "אבל ככל שהתוודעתי לחסידות גיליתי אוצר בלום. הרגשתי שהחסידות נוגעת בנשמתי. תורת החסידות נתנה לי להבין את המשמעות הפנימית של השייכות לעם היהודי".

נגיעה בנשמה

נשמתו לא ידעה מרגוע. לצד לימוד תורת החסידות החל להתעניין בעולם הנגינה החסידית. הגיטרה שקיבל בילדותו מדודתו, שהתגוררה בתל-אביב, החלה להשמיע צלילים בהפסקות שבין הלימודים. עברו הימים ודן – כיום אב לחמישה ילדים – מצא את מקומו בישיבת התפוצות בקבר דוד המלך בירושלים, שבה הוא מנהל את המתחם המוזיקלי.

דן שואף שאיפה ארוכה, לוקח את הגיטרה, ואצבעותיו פורטות על המיתרים. שירתו, המנציחה את סיפור חייו, בוקעת מגרונו. הוא עוצם את עיניו ושר. שירת חייו.


אליהו דן בקבר דוד (צילום: אסף אנטמן)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)