חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:51 זריחה: 5:38 ל' בסיון התשפ"ב, 29/6/22
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

מניין בני ישראלעצם הנפש
מן המעיין


מאת: הרב אליעזר ברוד
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1535 - כל המדורים ברצף
בפתח היובל לניצחון הניסי
חדש על המדף
סיכום של חיבה
מניין בני ישראלעצם הנפש
אחת מהשתיים
עבר ועתיד
משחרר הכותל
משוש תבל
"אבא שמר עלינו מלמעלה"
ובא לציון גואל

עצם הנפש

״וידבר ה׳ אל משה במדבר סיני״ (במדבר א,א). מפרש רש"י: "מונה אותן כל שעה״. המניין, שכל המנויים שווים בו, מעורר ומגלה אצלם את עצם הנפש, השווה בכל אחד ואחד מישראל.

(לקוטי שיחות)

מניעת ביטול

״שאו את ראש כל עדת בני ישראל״ (במדבר א,ב). למה ציוותה התורה למנות את בני ישראל? – כדי שבשעה שיהיו מפוזרים ומפורדים בין העמים לא יתבטלו ויתערבבו בהם, שכן ״דבר שבמניין אפילו באלף לא בטל״.

(חידושי הרי״ם)

להתעלות לגולגולת

״לגולגלותם״ (במדבר א,ב). 'גולגולת' רומזת לבחינה על-שכלית, כגולגולת זו המקיפה את המוח ועומדת מעליו. צריך להעלות את בני ישראל לאהבה על-שכלית, לבחינת 'אהבה רבה'.

(לקוטי תורה)

שניים למִפקד

״תפקדו אותם לצבאותם אתה ואהרן״ (במדבר א,ג). שניהם נצטוו לפקוד, ״אתה ואהרן״. שכן בשעת המפקד נטלו מכל אחד ואחד מחצית השקל, ובנטילת כסף חייבים להיות שניים, שכן ״צדקה נגבית בשתיים" (בבא בתרא ח).

(רבי יהונתן אייבשיץ)

דאגה לכלל וליחיד

״שאו את ראש כל עדת בני ישראל... כל זכר לגולגלותם״ (במדבר א,ב). בראשונה עומדת הדאגה לכלל העם – ״שאו את ראש כל עדת בני ישראל״, ואחר-כך דאגת היחיד – ״כל זכר לגולגלותם״.

(ילקוט משה)

כל אחד 'ראש'

מכאן עולה חשיבותם של ישראל. כל אחד ואחד הוא 'ראש', אישיות חשובה. לכן צריך כל אחד מישראל לחוש רגש של אחריות יתרה לכל מעשיו, מפני שבידו להשפיע, בין לטוב ובין לרע.

(של״ה)

המשפחה כיסוד

על ״שאו את ראש״ אומר רש"י: "דע מניין כל שבט ושבט״. כדי לדעת את מספר הנפשות בכל שבט היו מונים תחילה את כל המשפחות של השבט, ואחר-כך היו מסכמים את מספר הנפשות שבכל משפחה לסיכום הכללי. ללמדנו שעם ישראל מבוסס על המשפחה. מצבו של העם תלוי בהתנהגותה של כל משפחה ומשפחה.

(הרבי מליובאוויטש)

מי מונה

ספירת אזרחי המדינה נעשית על-ידי פקידים מן השורה, שכן אין זו מלאכה הדורשת חכמה מיוחדת. אולם מניינם של בני ישראל נעשה על-ידי משה ואהרון ונשיאי המטות. ללמדנו כמה גדולה מעלתם של ישראל לפני המקום, שכאשר צריכים למנותם הדבר חייב להיעשות בידי החשובים שבעם.

(שיחות קודש)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)