חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 18:33 זריחה: 6:32 י' בתשרי התשפ"ד, 25/9/23
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

"הציצית הצילה את חיי"
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1534 - כל המדורים ברצף
חיבוק חם ותמרורי אזהרה
יש חדש
מה ערכו של זקן?
תוכחה
מי יברח
החלטה נחושה
נס בפרדס
שלוש דרגות של ידיעה
"הציצית הצילה את חיי"
עמידה לכבוד מצווה

שנתיים חלפו מן היום ששינה את חייו. בכל בוקר, כאשר הראל אטיאס (30) מנשק את הציצית שעל גופו, הוא מודה מחדש לבורא העולם על החסד שעשה עמו. זה היה יום שגרתי. הראל יצא אל המפעל בשבע וחצי בבוקר. כרגיל ניגש למכונת ייצור הערק והכניס לתוכה את החומרים הנדרשים לתהליך זיקוקו של המשקה.

הראל הוא יליד קריית שמונה, בה גדל ובה הוא מתגורר. אחרי שסיים את לימודיו במוסדות תורניים החל לעבוד במפעל המייצר משקאות אלכוהוליים. כמעט שבעה חודשים עבד במפעל, עד אותו יום, שאותו לא ישכח לעולם.

פיצוץ במפעל

המכונה החלה בתהליך הזיקוק והראל ניגש למחלקה אחרת, כדי לסייע לחברו. "מדי פעם חזרתי למכונת הערק, לראות שהכול בסדר", הוא מספר. בשעה אחת בצהריים הוא יצא לחצר, לסעוד את ארוחת הצהריים. ואז זה קרה.

"פתאום שמעתי פיצוץ עז", הוא משחזר. "ראיתי את הקירות זזים מעוצמת ההדף. לא הבנתי מה מתרחש. קמתי, הזזתי את השולחן שלפניי והתקדמתי לעבר המפעל. לא קלטתי שהיה עליי לברוח מהסכנה. ופתאום ראיתי גל ענק של ערק גולש לעברי".

מול הגל הרותח

לא היה לו הרבה מה לעשות: "ההדף של הפיצוץ הגביר את עוצמת הגל של המשקה הרותח. פניתי לאחור וכיסיתי את פניי בכפות ידיי. הגל שטף אותי במשך חצי דקה. כל שנייה נדמתה לנצח. זעקתי לבורא עולם. אלה רגעים שנצרבים בזיכרון".

הראל חיפש מישהו שיעזור לו, אבל במפעל לא היה איש. בחוץ התקהלו עובדים ערבים של המוסך הסמוך. הם הורו לו לשכב ולא לזוז, והזמינו אמבולנס. "בגדיי נהפכו לגומי", הוא מתאר. "כל הגוף שרף. המתנתי כרבע שעה לניידת טיפול נמרץ, מתוך כאבים נוראים. האמבולנס הגיע, והוחלט להטיס אותי במסוק למרכז הרפואי רמב"ם בחיפה".

הראל הורדם ועבר טיפול ראשוני מציל חיים. כשהתעורר מצא את עצמו חבוש מכף רגל ועד ראש. אט-אט החל לקלוט מה עבר עליו. הרופאים הסבירו לו את הנס הגדול. "העור החיצוני של הידיים והרגליים נפגע, אולם האיברים הפנימיים ניצלו בחסדי השם", הוא אומר. "אין לזה הסבר טבעי. המדהים הוא שמכל הבגדים שניזוקו לאחר הגל ששטף אותי רק הציצית נשארה שלמה".

תזכורת יומית

הוא זוקף את נס הצלתו לציצית שלבש: "הייתה פה השגחה אלוקית. מאז ומתמיד הקפדתי על לבישת ציצית, גם במפעל, כשלא תמיד זה היה נוח, לא ויתרתי עליה אף פעם, ולבסוף היא שמרה עליי".

לאחר ששוחרר מהאשפוז עבר הליך שיקומי ממושך. כמה מסימני הכוויות עדיין נשארו על גופו. הזיכרון צורב. "היה יכול להיות גרוע יותר", מסיים הראל. "מאז ועד היום אני הולך עם הציצית ששמרה עליי. היא מזכירה לי כל בוקר מחדש את נס הצלתי".


אטיאס כיום. "תמיד הקפדתי ללבוש ציצית"


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)