חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:45 זריחה: 5:50 י"ד בתמוז התשפ"ד, 20/7/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

מה ערכו של זקן?
שולחן שבת


מאת: משיחת הרבי מליובאוויטש
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1534 - כל המדורים ברצף
חיבוק חם ותמרורי אזהרה
יש חדש
מה ערכו של זקן?
תוכחה
מי יברח
החלטה נחושה
נס בפרדס
שלוש דרגות של ידיעה
"הציצית הצילה את חיי"
עמידה לכבוד מצווה

בפרשתנו מופיעים דיני ערכין, העוסקים באדם שנדר לבית המקדש סכום השווה לערכו של אדם. התורה קובעת תעריפים לבני-אדם, על-פי גילם ומינם. ערכו של הזכר גבוה מערכה של האישה, ושל הצעיר מן הילד.

בטווח הגילים עשרים-שישים ערכו של האיש חמישים שקלי כסף, ושל האישה שלושים שקלים. אך בגיל שישים התמונה משתנה: "מִבֶּן שִׁשִּׁים שָׁנָה וָמַעְלָה, אִם זָכָר וְהָיָה עֶרְכְּךָ חֲמִשָּׁה עָשָׂר שָׁקֶל, וְלַנְּקֵבָה עֲשָׂרָה שְׁקָלִים". אמנם ערכו של הזכר גבוה משל הנקבה, אולם ירידת ערכו קיצונית הרבה יותר (מחמישים לחמישה-עשרה), ואילו האישה, אף שגם ערכה ירד, אצלה הירידה מתונה יחסית (משלושים לעשרה).

סבא בבית

רש"י מסביר את פשר הדבר: "כשמגיע לימי הזִקנה האישה קרובה להיחשב כאיש, לפיכך האיש פוחת בהזדקנו יותר משליש בערכו, והאישה אינה פוחתת אלא שליש בערכה. כפי שאומרים האנשים: סבא בבית – שבר בבית; סבתא בבית – אוצר בבית וסימן טוב בבית". כלומר, הזִקנה מורידה מערכם של גברים יותר מכפי שהיא גורעת מערכן של נשים.

אך כאן מתעוררת שאלה גדולה: אם אמנם הזקן נחשב 'שבר בבית' בעוד האישה הזקנה היא בבחינת 'אוצר', הרי הזקן היה צריך להיות חסר ערך לחלוטין, ולמה הוא שווה חמישה-עשר שקלים?

ירידת ערך

הסבר הדברים: רש"י מכוון את פירושו ל"בן חמש למקרא", ללומד הפשט. תלמיד זה למד על ערכו של הזקן, על שבעים הזקנים – חברי הסנהדרין, "זקני ישראל". הוא מכיר את דברי המשנה המציינת את מעלת בן השישים – "בן שישים לזִקנה", במשמעות של כבוד וחשיבות. מתעוררת אפוא שאלה במוחו – מדוע צונח פתאום ערכו של בן השישים במידה רבה כל-כך דווקא בשעה שהגיע למעלת הזִקנה?!

על כך עונה רש"י: "סבא בבית – שבר בבית". הדגש הוא על ערכו של הזקן בביתו. מחוץ לבית ערכו אינו פוחת כלל וכלל. להפך, יכולת ההשפעה שלו גבוהה משל הצעיר, בהיותו זקן, בעל חכמה וניסיון. אולם בביתו ערכו יורד, שכן כוחו הפיזי מתמעט, ויכולותיו בעבודות הבית מצטמצמות.

כוחו בדיבורו

כאשר אדם נודר לתרום לבית המקדש את ערכו של זקן, כוונתו היא לערך מועט יחסית, שכן דעתו היא על ערכו של האדם בין כותלי ביתו. עם זה, אין הכוונה לחוסר ערך מוחלט. 'שבר' איננו דבר חסר ערך לחלוטין. אמנם אין הוא כלי שלם, אבל עדיין אפשר להשתמש בו.

הפתגם על ההבדל בין גברים לנשים בעת זִקנתם נאמר במקורו בארמית, ו'שבר' הוא 'פָּחָא'. אפשר לומר ש'פחא' מזכיר את המילה 'וַיִּפַּח' (מהפסוק "וַיִּפַּח בְּאַפָּיו נִשְׁמַת חַיִּים", שנאמר בבריאת האדם). אמנם הזקן יעיל פחות בדברים הדורשים כוח פיזי, אך עדיין רב ערכו בתפקידים הקשורים בדיבור – לימוד, מתן עצה והדרכה.

(שיחות קודש תשל"ח, כרך ב, עמ' 360)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)