חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 18:26 זריחה: 6:35 ט"ו בתשרי התשפ"ד, 30/9/23
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

לעולם לא מאוחר לחזור
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1532 - כל המדורים ברצף
בלבול מושגים וזילות השואה
יש חדש
גנאי או שבח?
קידוש השם
נשאר בחיים
בודד במערכה
נקודה של צדקה
להתעלות בכוחות עצמנו
לעולם לא מאוחר לחזור
נגינה בסעודת מצווה

מה קורה למשפחה מבוססת, שבה ילדים גדולים, כאשר ההורים מחליטים לשמור תורה ומצוות? אורון ואלה אופק, תושבי בית שמש, שעשו את המהלך הזה לפני שלוש-עשרה שנים, חושפים את המורכבות של השינוי בחייהם. "לא אשכח את התפילה הראשונה שלי לבורא העולם: תודה שגילית לנו את האמת, שחשפת אותנו לאור המופלא של התורה; אבל מה עם הילדים שלנו?", מספרת אלה.

הם התגוררו אז בבית נאה בבנימינה. אורון עסק ברפואה סינית. היו להם ארבעה ילדים. אלה מתארת את הלבטים: "מאיה הייתה בת ארבע-עשרה, דן בן עשר, שקד בת שבע ונדב בן שנתיים וחצי. הגדולה למדה במסגרת קיבוצית של 'השומר הצעיר'. גם שאר הילדים למדו במסגרות לא דתיות. איך מסבירים לילדינו המתבגרים את התהליך? מה משיבים על השאלות שבוודאי יצוצו? איך עוזרים להם לעבור שינוי משמעותי כל-כך בהתנהלות הבית?".

חיפוש רוחני

אורון נולד בגבעתיים. סממן הדת היחיד שחווה בילדותו היה הקידוש בליל שבת. הוא עבר מסלול שגרתי של ילד ישראלי. אחרי השירות הצבאי נסע למזרח הרחוק, חיפש רוחניות ומצא את מקומו במרכז יוגה. כשחזר לארץ הצטרף לחוגים של יוגה, ובמהלכם פגש את רעייתו לעתיד.

אלה נולדה במרוקו ועלתה לארץ בגיל חמש. היא גדלה בדימונה, בבית מסורתי, ובהיותה בת עשרים וארבע נסעה לארה"ב, ושם הצטרפה ללימודי יוגה. "כשפגשתי את בעלי לעתיד הרגשתי שאנחנו מחפשים דבר מה רוחני משותף", היא מספרת. "חיפשנו רוחניות, אבל לא משהו שמחייב אותך בחיי היום-יום".

בלי זעזועים מיותרים

הם נישאו והוסיפו לחפש את נקודת האמת בחייהם. המפנה אירע כשהציעו להם להשתתף בסמינר יהדות. "היינו בטוחים שזו שטיפת מוח, אבל החלטנו ללכת", הם מספרים. "הושפענו מאוד מהשבת. האווירה הייתה מיוחדת. החלטנו מיד להתחיל לשמור שבת. למעשה, הסמינר כאילו סיכם כל מה שלמדנו ועברנו יחד כל השנים. היה ברור לנו שהתורה היא אמת".

הבעיה הגדולה הייתה הילדים: "החלטנו להתקדם לאט, כדי לא לגרום זעזועים מיותרים. את הקטן הכנסנו לגן חב"ד, ואת השאר השארנו במסגרות שלהם. ב'שומר הצעיר' נבהלו, בפרט לאחר שבתנו החליטה שלא להשתתף בהצגה שנערכה בשבת. כעבור שנתיים היא כבר ביקשה מעצמה לעבור למסגרת דתית".

התקדם בקצב שלך

עברו שנים והם החליטו לעבור למקום דתי. אורון החל ללמוד במסגרות תורניות לצד עבודתו ברפואה סינית. לימים פרסם ספרים בתחום עיסוקו. אלה מסייעת לזוגות בעלי תשובה בעיסוקה כיועצת זוגית ומשפחתית.

"כל אדם צריך להתקדם בקצב שלו, לא בבּוּם", אומר אורון. "מאוד חשוב לקבוע עיתים לתורה. ולא פחות חשוב לתת לילדים חום ואהבה, תמיכה וחיזוק, להאהיב עליהם את התורה והמצוות ולשתף אותם בכל התהליך". בסיום השיחה מתפשט חיוך של נחת על פניו של אורון: "עוד מעט אסיים את הש"ס".


לעבור את התהליך בשלום. אורון אופק


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)