חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:17 זריחה: 6:01 ט"ז בניסן התשפ"ד, 24/4/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

מילה שלו כפול רבבות כוהנים
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1530 - כל המדורים ברצף
משיח – זה בידיים שלנו
יש חדש
השלמת בירור הניצוצות
שביעי של פסח
אריכות הגלות
לא נשאר זכר
הסדר הסודי
גאולה בשני שלבים
מילה שלו כפול רבבות כוהנים
שביעי של פסח

יום שני של חול המועד פסח. מעמד ברכת הכוהנים בשריד בית מקדשנו. רבבות כוהנים גודשים את רחבת הכותל המערבי, ומולם יותר ממאה אלף מתפללים. הכול ממתינים לחזן שיכריז 'כוהנים'. החזן, הרב ברוך ברנדוויין, מכוסה טלית. מעיניו זולגות דמעות התרגשות.

"כ-ו-ה-נ-י-ם!", קורא הרב ברנדוויין, והכוהנים מתחילים לברך את עם ישראל באהבה. "אי-אפשר לתאר את האווירה המחשמלת", אומר הרב ברנדוויין. "המעמד הזה מסעיר אותי בכל פעם מחדש. אני עוצם עיניים ומשתדל לכוון ולחשוב על כל עם ישראל".

לא החמיץ

כבר תשע-עשרה שנה הרב ברנדוויין, תושב ירושלים, משמש שליח הציבור בברכת הכוהנים הגדולה בעולם. את המעמד יזם סבו, הרב מענדל גפנר, לפני ארבעים וחמש שנה.

הרב ברנדוויין נכח בכל מעמדי ברכת הכוהנים, מהפעם הראשונה, ולא החמיץ אפילו פעם אחת. "ליוויתי את סבא, עד שהלך לעולמו", הוא מספר. "סבי חי בעבור עם ישראל. הוא גידל שבעה-עשר ילדים בדירה קטנה, שממנה יצאו הרבה חסד, תפילות, מעשים ופעילות לכל עם ישראל. זה היה בית שופע גמילות חסדים".

הצבעה ברגליים

גם המשטרה נערכת לקראת המעמד הענק. "זה המעמד הרוחני הגדול ביותר, שנמשך שנים רבות כל-כך ברציפות", אומר הרב ברנדוויין. "גם בשנים של בעיות ביטחוניות נהר הציבור למעמד. נכון שיש טרור, אבל עם ישראל בא בהמוניו. דבר אינו מרתיע אותו. להפך, ההתכנסות הזאת נחוצה דווקא בימים כאלה, לתפילה כאיש אחד בלב אחד, ליד שריד בית מקדשנו, בימי הסגולה של חג הפסח. לפעמים יש הערכות על ירידה, אבל בסוף עם ישראל מצביע ברגליים ובא להתחבר עם הקב"ה".

בין ההמונים רבים תושבי חו"ל. "פעמים רבות פגשתי יהודים המתגוררים בחו"ל, והם סיפרו לי כי באו לחגוג בארץ מתוך הרצון להשתתף בברכת הכוהנים בכותל", אומר הרב ברנדוויין.

נס בכותל

את המעמד בשנת תנש"א לא ישכח הרב ברנדוויין לעולם: "זה היה בחול המועד סוכות. זמן קצר לאחר שנחתם המעמד וההמונים החלו להתפזר, החלו ערבים להשליך מלמעלה אבנים וסלעים לעבר הרחבה. בחסדי שמים לא היו נפגעים בנפש. נס גדול אירע שם. מתברר שהערבים טעו במועד קיום המעמד, והשליכו את האבנים כשהקהל כבר התפזר. רק מההימלטות של הציבור יכול היה להתרחש אסון חלילה.

"רבים לא הצליחו לבוא בשעת ברכת הכוהנים, והיו בדרכם להיכנס פנימה. הם נעצרו בשער האשפות בשל יציאת המשתתפים במעמד. כך נוצר פקק משני הצדדים – הנכנסים והיוצאים – וקהל ההמונים לא היה ברחבת הכותל בעת השלכת האבנים". לסיום הרב ברנדוויין מאחל לעצמו את מה שהיה סבו מאחל, שכאשר יבוא משיח יזכה להיות שליח הציבור במעמד המיוחד גם בבית המקדש השלישי.


"אווירה מחשמלת". הרב ברנדוויין (צילום: דוברות המשטרה)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)