חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:17 זריחה: 6:01 ט"ז בניסן התשפ"ד, 24/4/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

השלמת בירור הניצוצות
שולחן שבת


מאת: משיחת הרבי מליובאוויטש
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1530 - כל המדורים ברצף
משיח – זה בידיים שלנו
יש חדש
השלמת בירור הניצוצות
שביעי של פסח
אריכות הגלות
לא נשאר זכר
הסדר הסודי
גאולה בשני שלבים
מילה שלו כפול רבבות כוהנים
שביעי של פסח

המשמעות האמיתית של גאולת בני ישראל ממצרים היא גאולת ניצוצות הקדושה שנפלו אליה. במרוצת גלות מצרים גאלו בני ישראל את הניצוצות שנפלו לשם, ובתום בירור הניצוצות באה הגאולה, ובני ישראל יצאו ממצרים.

עניין זה נרמז בפסוק "וינצלו את מצרים", כדברי הגמרא: "מלמד שעשאוה כמצודה שאין בה דגן... כמצולה שאין בה דגים". תורת הקבלה והחסידות מסבירה שהכוונה להוצאת ניצוצות הקדושה שהיו במצרים. לכן נאסר על בני ישראל לשוב למצרים, שכן עבודתם בארץ זו כבר נסתיימה, ואין עוד סיבה לשוב לשם.

תכלית המסחר

על-פי זה נדרש ביאור בדברי הרמב"ם, המציין ש"בשלושה מקומות הזהירה תורה שלא לשוב למצרים", אך הוא מסייג את הדברים וקובע ש"אין איסור אלא להשתקע שם", אך "מותר לחזור למצרים לסחורה ולפרקמטיא וכו'".

מה פשר ההיתר לחזור למצרים? הלוא תכליתו הרוחנית של המסחר היא שיהודי יוכל להגיע למקומות ולבני-אדם מסויימים ולפעול שם בענייני יהדות, שזו העבודה של בירור הניצוצות הטמונים בעולם. יהודי הנוסע למקום כלשהו צריך לדעת ש"מה' מצעדי גבר כוננו", הקב"ה הוא המוליך אותו לשם, לצורך שליחות קדושה של בירור ניצוצות. אך אם בני ישראל סיימו את בירור הניצוצות במצרים, למה ישוב לשם יהודי, אפילו לצורך מסחר?!

הניצוצות חזרו והתפזרו

הביאור נעוץ בהיותה של גאולת מצרים גאולה שאינה שלמה, שהרי אחריה באו עוד גלויות. הדבר דומה לאדם שמתבשר כי ייגאל, אך באותה נשימה מוסיפים ואומרים לו כי הוא עתיד לגלות שנית. אין זו חירות אמיתית, אלא זמנית בלבד. גאולה אמיתית היא כשהוא יודע שלעולם לא יגלה עוד.

יציאת מצרים אכן מציינת את השלמת 'עבודת הבירורים' שם, אולם כאשר שבו בני ישראל וגלו, שוב התפזרו הניצוצות, ומקצתם נפלו גם במצרים. רק בגאולה השלמה, כאשר יתבררו כל הניצוצות שבעולם  – ובכלל זה במצרים, תושלם גם גאולת מצרים. הדברים תואמים את הנאמר בכתבי האריז"ל שדור עקבתא דמשיחא הוא גלגול של דור המדבר, והוא ישלים את משימת יוצאי מצרים.

כוחות מיוחדים

שביעי של פסח הוא נקודת החיבור בין גאולת מצרים לגאולה העתידה. ביום הזה עורכים את סעודת משיח, שבה מאירה הארת משיח צדקנו, ובחוץ לארץ קוראים בהפטרה את הנבואה על הגאולה העתידה – "עוד היום בנוב לעמוד".

מכאן עולה מעלת דורנו, הדור של עקבתא דמשיחא, הדור האחרון של הגלות. אם בני דור יציאת מצרים עסקו בבירור הניצוצות של תקופתם בלבד, עלינו מוטלת המשימה לסיים את בירור כל הניצוצות. ולפי גודל המשימה – כך עוצמת הכוחות שניתנו לנו כדי להביא לידי סיום סופי של הגלות ואת הגאולה השלמה, בקרוב ממש.

(התוועדות אחרון של פסח תש"ל, סעיף י)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)