חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:12 זריחה: 6:37 ז' בשבט התשפ"ג, 29/1/23
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

עושה סדרים בעיניים עצומות
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1529 - כל המדורים ברצף
יש עצה, לתת קפיצה
יש חדש
מעשה בשלושה יועצים
פסח
והיא שעמדה
לאכול במתיקות
חבילה מסתורית
העולם נלחם ברע
עושה סדרים בעיניים עצומות
פסח שחל בשבת

כבר בחנוכה החל אברהם איבגי (63), תושב רמות שבירושלים, להתארגן לקראת הפסח. חמישה חודשים הוא עובד כדי לאפשר לציבור הזקנים בארץ להשתתף בסדרים ציבוריים. מי שאינו מכיר אותו מקרוב ונחשף להיקף עבודתו נדהם לגלות שלמעשה הוא עיוור. "נעשיתי עיוור בעקבות פגיעה בזמן הלידה", הוא מספר. "אני רואה רק אור וחושך ודמויות מטושטשות, בלי יכולת לזהותן".

בילדותו למד בבית חינוך עיוורים ובהמשך למד באוניברסיטה, שבה סיים את לימודיו בתארים אקדמיים. הוא הקים בית נאמן בישראל וזכה לגדל שני ילדים. כיום הוא סב לשלושה נכדים.

התנדבות כפולה

שלושים ושתיים שנה איבגי עובד במשרד הרווחה. הוא התחיל כטלפן ובהמשך התקדם בעבודתו. כיום הוא מרכז פעולות התנדבות למען קהילת הזקנים בארץ. "הרבה אנשים, שאני בקשר איתם עשרות שנים, יופתעו לגלות שאני עיוור", הוא מחייך.

את תפקידו הוא מגדיר כך: "לרתום את הזקנים למען הקהילה ולרתום את הקהילה למען הזקנים. ההתנדבות הכפולה חשובה מאוד לשני המגזרים". בין השאר הוא מארגן את 'חודש הזקן', שבו ארגונים ציבוריים מקיימים פעילויות למען הזקנים במחירי עלות.

הלב הקולקטיבי

אך פרויקט הדגל שלו הוא הסדרים הציבוריים. "בכל שנה אנחנו מחלקים לקהילת הזקנים חוברת מיוחדת, ובה פירוט כל הסדרים הנערכים ברחבי הארץ". הוא עומד בקשר עם כל הגופים, מאמת את הפרטים, וגם מעודד גורמים רבים להזמין זקנים לסדר ציבורי שיתאים להם.

על-פי הנתונים שבידו יש בארץ כמאתיים וחמישים סדרים ציבוריים, ביותר ממאה וחמישים ערים ויישובים. הוא מציין בהתלהבות את שליחי חב"ד: "חב"ד מארגנת את מספר הסדרים הגדול ביותר. שלוחי חב"ד הם הלב הקולקטיבי של עם ישראל. הם עושים עבודת קודש בפסח ובכל ימות השנה. אני רואה עד כמה חב"ד נותנת, תורמת, מעודדת. שלוחי חב"ד הם מאוד ייחודיים בפעילותם".

לשאול ולהתעניין

כדי לעשות את עבודתו איבגי נעזר בטכנולוגיה: "יש לי תוכנה מיוחדת שעוזרת לי לקרוא ולכתוב, ובאמצעותה אני מתכתב עם גופים ואנשים". להערכתו, יותר מעשרת אלפים זקנים מוצאים בכל שנה סדר ציבורי, בזכות עבודתו. "בליל הסדר אני חושב על כל הזקנים שיושבים בכבוד בסדר ציבורי. זה נותן לי סיפוק אדיר". הוא קורא לציבור להתעניין אצל הזקנים שבסביבה היכן הם חוגגים את הסדר. "אל תצאו מהנחה שיש להם מקום מסודר. תופתעו!", הוא מדבר מניסיונו הרב.

אחד הסיפורים שנחרתו בזיכרונו הוא על אישה מבוגרת שסיפרה כי הסתכסכה עם ילדיה ואין לה מקום להיות בו בסדר: "דאגנו לשבץ אותה בסדר ציבורי, אך לקראת החג היא הודיעה על ביטול. ביררנו מה קרה והיא סיפרה שכשילדיה שמעו שהיא תהיה בסדר ציבורי, חשו שלא בנוח וחידשו איתה את הקשר"...


שגם הזקן יהיה בסדר. אברהם איבגי


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)