חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:34 זריחה: 6:15 י"ד באדר א' התשפ"ד, 23/2/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

פסח
מן המעיין


מאת: הרב אליעזר ברוד
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1529 - כל המדורים ברצף
יש עצה, לתת קפיצה
יש חדש
מעשה בשלושה יועצים
פסח
והיא שעמדה
לאכול במתיקות
חבילה מסתורית
העולם נלחם ברע
עושה סדרים בעיניים עצומות
פסח שחל בשבת

במה מתחילים

בכתבי האר"י נאמר: "הנזהר מ'משהו' חמץ בפסח מובטח לו שלא יחטא כל השנה". מי שבטוחים בו שלא יחטא כל השנה, מסייעים לו מן השמים שלא ייכשל ב'משהו' חמץ.

(רבי מנחם-מענדל מקוצק)

אמונה בהשגחה פרטית

משמעותו של חג הפסח לדורות היא שעל היהודי להאמין בהשגחה פרטית. גם כאשר שרויים במצבים הקשים ביותר צריך שיהיה ביטחון אמיתי בה' יתברך, שהוא שומר ישראל, כי הנהגתו של הקב"ה עם ישראל היא למעלה מן הטבע.

(הרבי הריי"צ מליובאוויטש)

לא אחד בלבד

"שלא אחד בלבד עמד עלינו לכלותנו" (מן ההגדה). ה"לא אחד בלבד", החיסרון הזה שלא הייתה אצלנו אחדות, הוא ש"עמד עלינו לכלותנו" וגרם תמיד לכל צרותינו.

(שפת אמת)

גבורה שבחסד

"ועבר ה' לנגוף את מצרים" (שמות יא,כג). שם "הוי-ה" הוא מידת החסד והרחמים, ובכל-זאת נאמר: "ועבר ה' לנגוף את מצרים". כי מכת בכורות הייתה מבחינת 'גבורה שבחסד', כמשל האב שמתוך אהבתו לבנו מכה את שונאו.

(אור תורה)

רכוש אחרי היציאה

"ואחרי-כן יֵצאו ברכוש גדול" (מן ההגדה). רק לאחר שיצאו משם נתנו להם את הרכוש הגדול, כי אילו נתנו להם אותו מוקדם יותר, לא היה להם עוד חשק לצאת ממצרים.

(אמרי חן)

גלות וגאולה ברוחניות

גלות מצרים ברוחניות משמעותה שהנפש הבהמית מכתרת את הנפש האלוקית מכל צד ופינה, עד שהנפש האלוקית אינה יכולה לפעול ולהתבטא. יציאת מצרים ברוחניות משמעותה שהנפש האלוקית מתגברת על כל המגבלות והמְצָרים.

(ספר המאמרים קונטרסים)

חישב וניכה

"שהקב"ה חישב את הקץ" (מן ההגדה). הקב"ה חישב וניכה מן הגלות את המספר 'קץ' (190), וכך במקום ארבע-מאות שנה נמשכה גלות מצרים מאתיים ועשר שנים בלבד.

(חזון למועד)

גאולה בחוזק יד

"בחוזק ביד הוציאנו ה' ממצרים" (שמות יג,יד). היציאה ממצרים בחוזק יד לא הייתה מכוּונת נגד פרעה בלבד, אלא גם כלפי אלה מישראל שרצו להישאר במצרים. גם בימינו יוציא הקב"ה את עם ישראל מ'מצרים', גם נגד רצונם של מי שרוצים להישאר בגלות.

(הרבי מליובאוויטש)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)